Děti z Paraguaye mají v Česku kmotry, kteří jim platí vzdělání
28. 1. 2005 -, Radio Praha
Prvních 18 dětí z Paraguaye má v Česku takzvané kmotry, kteří budou přispívat na jejich vzdělání částkou 6600 korun ročně. Plzeňská diecézní charita dnes odeslala do této jihoamerické země první peníze. Dalších 700 dětí z vytipovaných chudých rodin ale na své kmotry teprve čeká. ČTK to dnes řekl vedoucí projektu Luděk Kaluža.
Plzeňská diecézní charita už dva roky provozuje podobný projekt adopce na dálku v Bolívii, loni ho rozšířila i na Paraguay. Pro bolivijské děti se našlo v Česku už asi 130 adoptivních rodičů. Pracovníci partnerské organizace charity vybrali v Paraguay děti, které žijí v chudinských čtvrtích v hlavním městě Asunciónu.
Protože podle Kalužy zní uším jihoamerických rodičů lépe pojem kmotrovství, jmenuje se paraguajský projekt Kmotrovství bez hranic. "Když rodiče slyší o adopci, i když je to jen na dálku, mají pocit, že jim chce někdo to jejich dítě vzít, nebo že jde o nějaký obchod. Proto jim raději říkáme, že jejich děti mají v Čechách kmotry," vysvětlil. "Na rozdíl od bolivijských dětí, které pocházejí z vesnických rodin, kde matka je v domácnosti a otec pracuje, jde v Paraguayi o městské děti. Pocházejí z velmi slabých sociálních vrstev. Jejich rodiče se živí všelijak, například tříděním odpadků, pouličním prodejem losů či čehokoliv jiného," uvedl Kaluža.
Peníze od kmotrů nedostávají přímo rodiče dětí. Do škol a internátů je rozděluje partnerská organizace české charity. Podle Kalužy vnímají zaslané peníze jako velkou pomoc, protože mají velké potíže dostat zaplaceno hotově.