Otroctví v současném světě
27. 5. 2002 -, Econnect
Mezinárodní organizace proti otroctví (Anti-Slavery International) je nejstarší světovou organizací zabývající se prosazováním lidských práv. Vznikla v roce 1839 a je to jediná britská organizace zaměřující se výhradně na potírání otroctví. Na adrese www.antislavery.org se lze dozvědět vše o různých formách moderního otroctví, podobně jako informace o tom, jak se může jednotlivec zapojit do boje za jeho potírání.Hlavním posláním ASI je:
1. Tlak na vlády států, v nichž je praktikováno otroctví, aby se mu postavily.
2. Lobování u vlád a mezinárodních institucí aby přijaly otázku otroctví za prvořadou prioritu k řešení.
3. Podpora výzkumu otroctví s cílem zmapovat jeho rozsah tak, aby mohla být přijata náležitá opatření.
4. Práce s místními organizacemi na zvýšení povědomí o existenci otroctví.
5. Vzdělávání veřejnosti o problematice soudobého otroctví.
Práce organizace přinesla za dlouhou dobu jejího působení celou řadu úspěchů. Patří mezi ně kampaň za zastavení zneužívání dělníků na kaučukových plantážích v Belgickém Kongu či využívání dětských otroků v Hong Kongu. V roce 1999 se organizace přidala k filipínské organizaci bojující za lidská práva Visayan Forum při kampani za zavedení zákonů, omezujících domácí práci dětí. Odhadovaný 1 milion dívek mladších 18 let pracuje jako služky ve filipínských domácnostech za minimální mzdu a za takových podmínek, kdy jejich pracovní doba není nijak omezena. Obě organizace společně vyrobily videodokument "Out of Sight, Out of Mind", který by uváděn ve filipínské televizi a představen členům filipínského kongresu. Kampaň nakonec vedla k prosazení nových zákonů jež mají děti zaměstnané ve filipínských domácnostech ochraňovat.
Internetové stránky organizace Anti-Slavery International se obsáhle věnují jednomu z nejzávažnějších problémů spojených s moderním otroctvím – pašováním lidí a především dětí. Podle organizace jsou do otroctví pašovány stovky tisíců dětí. ASI dále věnuje prostor definování toho, co lze vlastně v moderním světě za otroctví považovat. Organizace upozorňuje na skutečnost, že leckteré otrocké praktiky, kterým jsou někteří lidé vystavování, nebývají za otroctví vůbec považovány. Mezi nejvýznamnější formy zotročení dnes patří nucená práce, práce vynucovaná lichvou, vynucená práce dětí, komerční sexuální zneužívání dětí, pašování lidí (za účelem jejich podvedení a nucení k práci), vynucené svatby a klasické formy otroctví – dědění, prodávání a kupování lidí. Na stránkách ASI se lze připojit k několika on-line kampaním.