Pětadvacet tisíc dětí je na skautských táborech nebo se na ně chystá
10. 7. 2007 -, Econnect / Junák
Schopnost postarat se o sebe, umět se prosadit v kolektivu a pracovat v týmu si přivážejí děti ze skautských táborů. Program je postaven tak, aby děti na táborech nejen odpočívaly, hrály si a sportovaly, ale aby skutečně prožily sounáležitost s přírodou i táborovým kolektivem. Letos se skautských táborů zúčastní přes 25 000 dětí pod vedením téměř 7 000 dospělých.„Tábor je pro vedoucí završením celoroční činnosti a pro děti sledem neobvyklých prožitků. Desetiletý kluk se ocitá v jiném světě, maminka daleko, ruch a služby velkoměsta také. Je to obrovská škola odpovědnosti, samostatnosti, sounáležitosti a týmových dovedností,“ říká o táborech svého oddílu čtyřiadvacetiletá vedoucí Barbora Kolářová z Prahy.
Celkem se v létě uskuteční přes 1000 skautských táborů. Většina z nich jsou stálé s podsadovými stany nebo indiánskými tee-pee. Skautské oddíly také pořádají často expedice či výměnné pobyty do zahraničí, jezdí na vodu, raftovat, oblíbené jsou cykloexpedice nebo putovní tábory.
Letos se 300 skautů a skautek z celé ČR chystá na setkání skautů z celého světa do Anglie. „Jamboree nepřináší jen hry, sporty, dovednosti a zpěv, ale je založeno na poznávání nových přátel napříč národy, náboženstvími i etnickými skupinami. Zakladatel skautingu lord Baden-Powell sobě i jiným chtěl ukázat, že to, co se nedaří dospělým – domluvit se – dokáží mladí lidé,“ vysvětluje smysl setkání Pavel Trantina, zahraniční zpravodaj Junáka.
Tábor – završení celoroční činnosti skautů
Skautské tábory jsou určené především pro děti, které navštěvují oddíly pravidelně v průběhu roku. Tábor je vrcholem jejich činnosti. Děti nejezdí na tábor s nikým cizím, ostatní účastníky i své vedoucí dobře znají. Průměrná délka skautského tábora je 16 dní. Pro mladší děti tábor trvá zpravidla dva týdny, pro starší tři i čtyři týdny. Průměrná cena třítýdenního tábora se pohybuje mezi 1900 a 2400 korunami.
O děti se na táborech starají skautští vedoucí s náležitou kvalifikaci. Vedoucí tábora musí mít složené vůdcovské zkoušky, které představují zvládnutí oborů jako je pedagogika, psychologie, právo, hospodaření, zdravověda, metodika, tělovýchova a další. Bez této kvalifikace nelze uspořádat skautský tábor. I z těchto hledisek se jeví jako nejspolehlivější tábory organizací, které s dětmi pracují celoročně.
Skauting je největší výchovné hnutí pro děti a mládež na světě, zaměřené na všestranný rozvoj osobnosti mladých lidí. Hlásí se k němu cca 40 milionů dětí a mladých lidí z téměř všech zemí světa. Junák – svaz skautů a skautek má 46 tisíc členů a je největší organizací dětí a mladých lidí v České republice. Čtyři tisíce dospělých pracují jako vedoucí skautských oddílů a další dva tisíce zajišťují podpůrné činnosti; činnost dospělých ve skautingu činí za rok minimálně dva miliony hodin dobrovolnické práce.