Roska Přerov pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou plnohodnotně a aktivně žít
23. 1. 2008 -, Econnect
-foto-
Unie Roska sdružuje tři tisíce členů a má u nás na čtyřicet poboček
Unie Roska v České republice má u nás aktuálně více než tři tisíce členů. Ti jsou sdruženi v téměř čtyřiceti pobočkách po celé republice. Regionální střediska zastávají hned několik základních funkcí, všechny nesou společné hlavní poslání – pomáhat všestranně lidem s roztroušenou sklerózou žít plnohodnotný život, včetně naplňování svých zálib a různorodých aktivit a co nejlépe se tak vyrovnat se svým handicapem. Jednotlivé pobočky Unie Roska v České republice tak fungují současně jako poradenská a informační centra a to nejen pouze pro své členy. Pomáhají především v orientaci v sociálním a zdravotním systému, organizují volnočasové aktivity, vzdělávací kurzy nebo terapie a rehabilitační cvičení.
Nezanedbatelnou funkcí je i osvěta široké veřejnosti o tom, co vlastně roztroušená skleróza je, jak se projevuje a léčí. Ve společnosti totiž stále (a nejen v té naší) existuje velmi nízké povědomí o tom, co roztroušená skleróza opravdu je a v důsledku toho stále převládají různé předsudky vůči lidem, které tato nemoc postihla a postihuje. Jednou z téměř 40 poboček Unie Roska v ČR je i ta působící v Přerově. Právě ona může dobře ilustrovat příklad toho, jaké aktivity u nás Unie Roska konkrétně vyvíjí.
Roska Přerov pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou plnohodnotně žít
Roska Přerov je regionální organizací Unie Roska v ČR. Vznikla v roce 1999 a v současné době má na 60 stálých členů. Působí na bázi občanského sdružení, které je zaměřeno na pomoc zdravotně postiženým nemocí roztroušená skleróza mozkomíšní. Organizace je otevřena všem nemocným touto chorobou a pomáhá jim aktivně žít v rámci jejich zdravotního stavu. Hlavním cílem je především zapojovat postižené do běžného života, překonávat překážky a motivovat k různým smysluplným činnostem od vzdělávání se až po sportovní aktivity. Roska Přerov má své členy v řadě měst regionu, například i v Olomouci, Hranicích na Moravě, Litovli, Kroměříži, Holešově nebo Ivanovicích na Hané.
„Scházíme se na společných setkáních, kde pravidelně probíráme organizační záležitosti, aktuální informace ze života našich členů, také na nich plánujeme naše akce a ty potom hodnotíme. Lidé mají možnost setkání se známými či ke svěření se svými problémy. Některá setkání jsou navíc obohacena o zajímavé přednášky jako jsou novinky ve výzkumu léčby roztroušené sklerózy, lécích, možnostech rehabilitace nebo i léčitelství a zdravé výživy“, popisuje činnost organizace předsedkyně Rosky Přerov Irena Hrubá.
Sdružení v Přerově provozuje Infocentrum pro zdravotně postižené, které je plně bezbariérové a má otevřeno každé pondělí v dopoledních hodinách. Provoz zajišťuje vždy některý z členů Rosky a je zde možnost získat informace z oblasti zdravotní a sociální péče, legislativy, dostat informační materiály nebo zapůjčit odbornou literaturu a rehabilitační pomůcky. Pravidelně probíhá rehabilitační cvičení a plavání – plavecký areál v Přerově je bezbariérový a tedy vhodný i pro lidi s roztroušenou sklerózou.
„Loni jsme mimo jiné uskutečnili celkem tři rehabilitačně-rekondiční pobyty, kde probíhala i hipoterapie. Chceme je uspořádat i v letošním roce. S velkým ohlasem se setkal i Den otevřených dveří, který přilákal širší veřejnost mezi ní i mladé lidi. Například studenti měli zájem o přednášku o roztroušené skleróze. Zájemci se mohli seznámit s naší činností, akcemi i prohlédnout kroniku. Den otevřených dveří se uskuteční i letos, pokračovat budou i pravidelné hipoterapie ve Francově Lhotě,“ přibližuje minulé akce i ty aktuální Irena Hrubá.
V tomto roce se den otevřených dveří bude konat 1. dubna 2008 při příležitosti celostátního Dne roztroušené sklerózy. Dále přerovští Roskaři plánují uskutečnit minimálně dva rekondiční pobyty a množství menších akcí – výstavy, přednášky, výlety apod. Organizace tohoto zaměření se neobejde bez pomoci sponzorů. Ti se hledají v této oblasti mnohem hůře než např. sportovním klubům.
Unie Roska svou činností potvrzuje, že je možné, aby lidé s roztroušenou sklerózou mohli aktivně žít běžným způsobem, navíc vykonává mnoho pozitivního i ve směru odbourávání předsudků veřejnosti vůči lidem s touto nemocí.