Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace vyjíždí do měst a obcí diskutovat o radaru

23. 8. 2007 - Karel Dolejší, Greenpeace

Greenpeace dnes v Rokycanech zahajuje svoji cestu po městech a obcích v okolí Brd.  Bude s občany diskutovat o plánovaném umístění americké radarové základny v České republice. Při této příležitosti lidem nabídne k podpisu výzvu, v ní žádá členy amerického Kongresu, aby přehodnotili své stanovisko k projektu protiraketové obrany v Evropě. 1)  Zároveň na ně apeluje, aby zodpověděli některé zásadní otázky, na něž česká ani americká vláda dosud nedaly odpověď. V rámci informační tour Greenpeace rovněž uspořádá dvě veřejné debaty na téma radar s politiky za ODS, ČSSD a Strany zelených, a to v Plzni a v Příbrami.2)

„V každém městě, kam zavítáme, budeme mít informační stánek, kde lidi seznámíme s naším stanoviskem k americkému radaru i s prací Greenpeace vůbec. Nabídneme také k podpisu výzvu, kterou zašleme americkému Kongresu,“ řekl Martin Kloubek z Greenpeace. Výzva je adresována zákonodárcům Spojených států, neboť ti celý projekt na americké straně schvalují. Navíc se na ně čeští politici často odvolávají, když tvrdí, že v USA v otázce potřebnosti protiraketového štítu panuje všeobecná shoda.

„Myslíme si, že by se američtí zákonodárci měli dozvědět, že plán na vybudování radarové základny se v České republice setkává s odmítavým postojem většiny obyvatel a místními politiky je prosazován velmi nestandardním a nedemokratickým způsobem. Pokud  kongresmani raketový štít v Evropě podporují, měli by být schopni české veřejnosti vysvětlit některé sporné otázky, na které jsme zatím od našich politiků nedostali jasnou odpověď: například zda je systém skutečně konstruován tak, aby chránil i Českou republiku a evropské země, či zda jsou Spojené státy ochotny vůbec uvažovat o jeho převedení pod velení NATO,“ dodal Kloubek.

Kromě návštěvy informačního stánku si zájemci v jeho bezprostřední blízkosti budou moci prohlédnout i výstavu fotografií o činnosti Greenpeace. V pátek a v sobotu zavítá Greenpeace do Plzně a bude dále pokračovat do Dobříše, Příbrami, Berouna a Rožmitálu pod Třemšínem.




Poznámky pro editory:

1) viz příloha

2) Veřejná debata o radaru v Plzni se koná v sobotu 25.8. od 16:00 v prostorách Divadélka JoNáš, Kopeckého sady 13
Účastníci:
Luděk Sefzig, senátor za ODS
Jiří Čáslavka, vedoucí zahraniční odborné sekce Strany zelených
Karel Dolejší, tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Debata v Příbrami se koná v úterý 28.8. v 18:00 v malém sále bývalého okresního úřadu v Příbrami, nám. T.G.M.
Účastníci:
Josef Řihák, starosta Příbrami a poslanec za ČSSD
Jiří Čáslavka, vedoucí zahraniční odborné sekce Strany zelených
Karel Dolejší, tiskový mluvčí Greenpeace ČR



Kontakty:

Martin Kloubek,
tel.: 774 292 474
e-mail: martin.kloubek@cz.greenpeace.org

Karel Dolejší, tiskový mluvčí Greenpeace
tel.:    
603 443 140
774 572 281
e-mail:
karel.dolejsi@cz.greenpeace.org



Výzva Kongresu Spojených států amerických


United States House of Representatives                                                                                                                                                                               Washington, DC 20515

United States Senate  
Washington, DC 20510   
                                                               

Praha 22. srpna 2007

Vážení členové Kongresu Spojených států amerických,

my, níže podepsaní občané České republiky, se na Vás obracíme ve věci plánovaného umístění radarové základny Spojených států na našem území. Radar společně s antiraketami umístěnými v Polsku se má stát součástí systému protiraketové obrany USA. Jakožto zastupitele lidu Spojených států amerických, ke kterému nás váže přátelství a společná úcta k demokratickým hodnotám, Vás vyzýváme, abyste ještě jednou zvážili svoji podporu výstavbě těchto zařízení.
Projekt radarové základny je v České republice prosazován způsobem, který hrubě odporuje  demokratickým principům. Aby se projekt nestal předmětem veřejné a politické diskuse, rozhodli se jej čeští politici i americká administrativa utajit až do konání parlamentních voleb v ČR. Více než 2/3 českého obyvatelstva jej přitom dnes odmítá. Stejně tak i obyvatelé dotčeného území projekt v referendech jednoznačně odmítli.
Reakce některých států na úmysl vybudovat americký protiraketový štít ve Střední Evropě v nás navíc budí obavy, že se projekt stane záminkou k intenzivnějšímu světovému zbrojení. Se znepokojením též sledujeme zvýšené mezinárodní napětí, které kvůli této otázce vzniká. V žádném případě v nás neroste pocit bezpečí.   
Jelikož jste to Vy, kdo schvaluje rozpočet projektu protiraketové obrany, žádáme Vás o odpověď na otázky, v nichž se odpovědi české vlády liší od oficiálních dokumentů k NMD a oficiálně deklarovaných bezpečnostních záměrů USA:

1. Česká vláda nás přesvědčuje o tom, že radar a antirakety v Polsku budou chránit i území našeho státu a dalších států Evropy. Podle všech oficiálních informací se však jedná o systém určený k ničení mezikontinentálních raket ve střední fázi letu, tedy ne raket směřujících přímo na Střední Evropu. Pokud tomu je skutečně tak, jaký další systém má být instalován na ochranu radaru v Česku?

2. Česká vláda tvrdí, že radarová základna se stane součástí struktur NATO, či dokonce že protiraketová obrana USA bude pod velením NATO. Jste skutečně ochotni připustit, že o využití radaru a případném vypálení antiraket nebude rozhodovat vaše země? Pokud si myslíte, že to možné není a že Spojené státy musí samy rozhodovat o využití radaru, jaký mechanismus bude podle vás Česká republika moci použít, aby se nestala kvůli radaru terčem útoku ve válečném konfliktu, jehož se nebude chtít zúčastnit?
3. Těší se projekt protiraketové obrany USA, zvláště pak jeho evropská část, jednomyslné podpoře členů Kongresu?
4. Naše zásadní otázka Vám zní? Jste ochotni pokračovat v prosazování projektu i proti vůli většiny českého obyvatelstva a za cenu, že  takový postup dále poškodí obraz USA coby obhájce demokracie?

Vážení členové Kongresu, věříme, že alespoň Vy budete respektovat základní principy demokracie a demokratické diskuse a poskytnete nám objektivní informace, když se toho nemůžeme domoci u vlastní vlády.

Děkujeme.

Podepsaní občané České republiky

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz