Monsanto dostalo pokutu 1,5 miliónu dolarů za uplácení
18. 1. 2005 - Tomáš Tetiva, Econnect
Firma Monsanto připustila, že jeden z jejích zaměstnanců před dvěma lety podplatil významného úředníka indonéské vlády, aby se při rozhodování neřídil výsledky studie vlivu na životní prostředí týkající se její bavlny. Monsanto dále souhlasilo s provedením tříleté hloubkové kontroly svých obchodních praktik americkými úřady a přiznalo plnou odpovědnost za to, co lze nazvat nežádoucí činností.Bývalý hlavní manažer Monsanta v roce 2002 přikázal indonéské konzultační firmě zaplatit úplatek 50.000 dolarů vysokému úředníkovi indonéského ministerstva životního prostředí. Společnosti nařídil zanést úplatek do účtů jako „konzultační poplatky.“ Monsanto čelilo silné opozici ze strany aktivistů a farmářů, kteří vedli kampaň proti plánům na uvedení geneticky modifikovaného bavlníku v Indonésii.
Ačkoliv úředník úplatek obdržel, výsledky studie se stejně nakonec dostaly na veřejnost. Agrochemická společnost rovněž připustila, že v průběhu let 1997-2002 zaplatila úplatky řadě dalších vysokých úředníků. Společnost Monsanto řekla, že plně akceptuje zodpovědnost za aktivity svých zaměstnanců. Současně přislíbila „nápravu týkající se aktivit firmy v Indonésii“ a prohlásila, že bude „spolupracovat v plné míře“ během vyšetřovacího procesu.
Podle ekologické organizace Greenpeace má celá kauza širší ekonomické souvislosti. „Úplatky, korupce a relativně nevysoká pokuta jsou pro Monsanto takřka nic, pokud to srovnáme s nedozírnou hodnotou jejich monopolního postavení v zemích, kde je rozsáhlý zemědělský sektor. A jakmile se v příslušné zemi začnou pěstovat geneticky modifikované plodiny, může Monsanto při eventuelní kontaminaci polích ostatních farmářů začít požadovat poplatky za licenci, podobně jako k tomu došlo v Kanadě,“ prohlásil mluvčí Greenpeace ČR Zbyněk Havránek.