Netradiční svědectví o lidech, které spolkla druhá světová válka
12. 1. 2004 -, Econnect
-foto-
Výstavu tvoří devět plakátů, které jsou kopií informačních panelů, jež vznikly výběrem nejlepších studentských prací, obsahujících výsledky jejich badání v určité oblasti České republiky. Tyto materiály představují jedinečné autentické svědectví jedné tragické kapitoly lidských dějin. Výstava představí také historická fakta, týkající se židovského osídlení v oblasti Berounska - konkrétně pak v obcích Mořina a Liteň.
Uspořádáním výstavy nekončí novoroční kulturní nabídka Dobročinného spolku Lomikámen. Koncentrační tábory, Židé a holocaust se stanou námětem i doprovodných akcí. Každý lednový čtvrtek, počínaje patnáctým lednem, proběhně promítání filmů a dokumentů, zaměřených právě na výše zmiňovanou tématiku. Pro studenty středních škol je naplánována přednáška přibližující kořeny antisemitismu v Evropě. Spolek také uvažuje uspořádat počátkem února hudební vystoupení kapely Klec, jež patří v České republice mezi významné představitele tradičního židovského klezmeru.
Všechny uvedené akce jsou pořádány v rámci projektu Kultura v Klubu alternativ, který se D. s. Lomikámen chystá otevřít v bývalých kasárnách v Berouně. „Klub alternativ bude sloužit jako běžná kavárna, s tím rozdílem, že ta naše bude zaměstnávat psychické choré spoluobčany. Navíc bude naplněna bohatým kulturním programem.
Jelikož však dosud nedošlo k předání objektu do majetku Města Beroun, nemůžeme zatím zahájit rekonstrukci prostor určených k realizaci projektu. Snažíme se tedy naplňovat projekt prozatím v jiných prostorech, které nám byly nabídnuty spolupracujícími subjekty, mimo jiné právě Městem Beroun, Městskou knihovnou či agenturou Foxart,“ uvedl člen Dobročinného spolku Lomikámen Tomáš Sklenička. „Po skončení výstavy v prostorách Městské knihovny se nabízí její umístění případným zájemcům v dalších místech,“ dodal Sklenička.
Finanční prostředky na rekonstrukci prostor Klubu alternativ poskytly Nadace Civilia, Nadace Charty 77 a společnost Kostal CR.