Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zelený kruh požaduje větší vážnost účasti veřejnosti při rozhodování o životním prostředí

18. 1. 2007 -, Econnect / Zelený kruh

-foto-
-foto-
Účast veřejnosti v rozhodováních, která mají dopady na životní prostředí, je podle asociace ekologických organizací Zelený kruh pouhou formalitou. Vyplývá to z právě vydané „Zprávy o implementaci Aarhuské úmluvy za rok 2006". V pořadí druhá zpráva se tentokrát zaměřuje na posuzování vlivů koncepcí a plánů na životní prostředí (tzv. SEA) a obsahuje i doporučení pro efektivnější zapojení veřejnosti do tohoto procesu. Zpráva neopomíjí ani českou praxi při naplňování dalších pravidel úmluvy, která vyplývají ze tří základních pilířů - přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně ve věcech životního prostředí.

Stranou zájmu nezůstal popis vlastního mechanizmu pro sledování, jak je naplňována, a legislativní změny v Česku, které se dotknou některého z práv Úmluvou zaručených. Aarhuská úmluva je pro Česko platná od listopadu 2004.

„V současné době se v souvislosti s rozdělováním prostředků z Evropských fondů intenzivně připravují nové koncepce. Možnosti veřejnosti vyjádřit se a ovlivnit klíčová opatření na příštích pět let, jako jsou například nové investiční záměry, jsou často zúženy jen na proces strategického posuzování vlivů na životní prostředí. Veřejnost navíc vstupuje do procesu až v poslední fázi, kdy jsou již strategie i její SEA posudek téměř hotové,“ vysvětluje hlavní zpracovatelka studie Zuzana Drhová.

„Vypořádání připomínek veřejnosti se tak stává pouhou formalitou před vydáním souhlasného stanoviska kompetentním orgánem (v tomto případě Ministerstvem životního prostředí- MŽP). Aarhuská úmluva naproti tomu požaduje účast veřejnosti ve všech fázích přípravných a rozhodovacích procesů, kdy je ještě možnost výběru z více alternativ,“ dodává Drhová.

„Myslíme si, že jen z části je praxe neuspokojivá vlivem nevyhovující legislativy. Spíše je důsledkem činnosti odboru pro posuzování vlivů na životní prostředí MŽP a jeho metodického vedení. Domníváme se, že doporučení, která jsme ve zprávě formulovali, by mohla pomoci tuto praxi vylepšit a zabránit tak případům faktického “vyloučení“ veřejnosti“, dodává spoluautorka zprávy Alena Dodoková ze Zeleného kruhu.

První zprávu o naplňování této Úmluvy u nás vydal Zelený kruh v roce 2005, kde byly zevrubně popsány případy dobré i špatné praxe veřejné správy z hlediska všech tří pilířů.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz