Židovská obec Plzeň chce připomenout transporty z roku 1942, vlastní akci chystají i neonacisté
15. 1. 2008 -, Econnect
Připomínku transportů židovských obyvatel, které v Plzni začaly 18. ledna 1942, nachystala židovská obec Plzeň. Zatímco pravicový extremisté hodlají 19. ledna projít Plzní ve jménu „svobody slova“ a otevřeně doporučují účastníkům úřady povolené demonstrace, kteří vlastní zbrojní průkaz, aby si podle příslušného zákona zažádali o povolení mít zbraň na veřejném shromáždění při sobě, místní židovská obec zve na bohoslužby, přednášky ale i pietní shromáždění.Pochod pravicových radikálů ohlášený na 19. ledna se oficiálně koná ve jménu svobody slova. I když existují důvodná podezření ze spojení s pravicovým extremismem především co se týče jeho nahlašovatele - pana Václava Bureše, plzeňská radnice akci nezakázala. Řada lidí ji vnímá jako urážku a výsměch obětem holokaustu. Datum pochodu si prý neonacisté vybrali záměrně a souvisí s prvním transportem plzeňských Židů, který vyjel 18. ledna 1942 do Terezína.
Proti plánovanému pochodu protestuje celá řada občanských sdružení a židovských obcí z ČR i zahraničí. Již 8. ledna představitelé občanských sdružení a židovské komunity spolu s politiky z několika parlamentních stran odsoudili zamýšlený pochod pravicových extremistů v Plzni. Na tiskové konferenci zároveň oznámili, že chystají pokojné protiakce, kterými by občané v ulicích vyjádřili nesouhlas s protižidovskými aktivitami pravicových radikálů.
Židovská obec Plzeň zve 18 a 19. ledna širokou veřejnost na bohoslužby, přednášky ale i pietní shromáždění. V pátek 18. ledna bude od 16 hodin ve Velké synagoze sloužit bohoslužbu rabín Karol Efraim Sidon.
Od 18 hodin zve na mimořádné modlitební shromáždění, konající se v den výročí plzeňských transportů, během nichž bylo z Plzně odvlečeno do Terezína 2605 židovských spoluobčanů, rovněž Plzeňská ekumena. Pietní ekumenické modlitební shromáždění se bude konat v katedrále sv. Bartoloměje a bohoslužbě bude předsedat biskup František Radkovský.
Osudy zmizelých – takový nese název přednáška Radovana Kodery v učebně plzeňského biskupství naproti katedrále sv. Bartoloměje. Události z roku 1942 bude autor rovněž ilustrovat dobovými fotografiemi.
Na 21 hodinu připravil Český rozhlas Plzeň pořad Páteční azyl, v němž bude posluchačům přiblíženo, co se vlastně v Plzni 18. ledna 1942 stalo. Účastníci rozhlasové diskuse budou hledat kořeny historického i současného českého antisemitismu a způsob, jak mu lze čelit. Odpovědi se budou snažit poskytnout vedoucí Katedry blízkovýchodních studií Západočeské univerzity Věra Tydlitátová, její kolegyně Alenou Hanzová a pan Jiří Löwy, místopředseda Židovské obce v Plzni.
V sobotu 19. ledna se bude konat již od 9 hodin opět bohoslužba vedená Karolem Sidonem a od stejné hodiny se koná před Velkou Synagogou pietní náboženské shromáždění, které pořádá Židovská obec v Plzni v součinnosti s Federací židovských obcí v ČR. Projevy by měli přednést Jiří Daníček – předseda Federace židovských obcí ČR, Miroslava Němcová - první místopředsedkyně PS PČR a Efraim Karol Sidon – vrchní zemský rabín ČR. Především na toto shromáždění je zvána nejširší veřejnost.
Tomáš T. Kůs