Téměř šest milionů korun přinesla Bílá pastelka zrakově postiženým
12. 11. 2004 -, Econnect
Rekordní výtěžek letos zaznamenal již pátý ročník sbírky Bílá pastelka: na speciální výukové programy pro nevidomé a slabozraké a na podporu zaměstnanosti zrakově postižených může být díky sbírce využito 5,8 milionu korun. Celonárodní sbírka proběhla v pondělí 18. října u příležitosti mezinárodního Dne bílé hole, kdy dobrovolníci nabízeli za 20 korun symbol sbírky – bílou pastelku.
Pastelky nabízeli dobrovolníci z řad studentů ve 245 městech v celé České republice. Kromě benefičního prodeje bílých pastelek byly připraveny i aktivity pro zájemce o vyzkoušení různých dovedností, které nevidomí musejí denně zvládat. "Potmě" si tak lidé mohli vyzkoušet podepsat se, hmatem poznávat předměty, napsat své jméno speciálním Braillovým písmem pro nevidomé anebo si vyzkoušet chůzi s bílou holí. Organizátoři sbírky připravili také projekci filmu Jana Hřebejka Horem pádem za účasti režiséra; film s hlasovým komentářem herečky Zuzany Stivínové je jako první svého druhu u nás zážitkem nejen pro vidící návštěvníky kina.
"Výtěžek sbírky bude věnován na speciální výukové programy pro nevidomé a slabozraké, kteří se učí zvládat samostatnou chůzi s bílou slepeckou holí, číst Braillovo slepecké písmo a jiné základní dovednosti, které jim napomáhají přiblížit se normálnímu životu a usnadňují jim samostatný život a komunikaci s okolím. Z celkového výtěžku bude téměř polovina prostředků použita na kursy prostorové orientace a výuku čtení a psaní Braillova písma pořádané organizací Tyfloservis," uvádějí organizátoři.
Z výtěžku sbírky budou podpořeny i další výukové kurzy a programy organizované Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých, například výuka sebeobsluhy, ovládání speciálních pomůcek a komunikačních prostředků pro nevidomé včetně upravených počítačů a podpora zaměstnanosti zrakově postižených.
Záštitu nad sbírkou převzala patronka českých zrakově postižených, hraběnka Mathilda Nostitzová. Pořádající Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) ČR je největší a jedinou celorepublikovou organizací lidí se zrakovým postižením. SONS ČR spolu s Tyfloservisem a dalšími dceřinými organizacemi zajišťuje většinu služeb pro nevidomé a těžce zrakově postižené, které jsou v České republice poskytovány.