Nesehnutí zvítězilo ve sporu o účast v řízení na brněnský hypermarket
1. 2. 2007 -, Econnect
-foto-
Kauza hypermarketu Carrefour - Královo Pole v Brně začala v roce 2002. Občanské sdružení Nesehnutí žádalo o účast v řízení na základě zákona o ochraně přírody a krajiny. Stavba je totiž umístěna na území mokřadu, který poskytoval útočiště pro chráněné a ohrožené živočichy. "Zjistilo se, že se tu vyskytuje řada chráněných druhů ptáků, kteří zde dokonce hnízdí a vyvádějí mláďata," uvedl Filip Fuchs v publikaci Přelet nad hypermarketovým hnízdem (viz související odkazy).
Magistrát města Brna však jejich účast odmítl a sdružení podalo na jeho postup žalobu. Krajský soud v červenci 2005 dal žalující straně za pravdu, což ovšem fakticky nazabránilo výstavbě dnes již fungujícího hypermarketu. Ten navíc změnil majitele a je provozován pod značkou Tesco. Brněnský magistrát ještě podal proti rozsudku kasační stížnost, ale Nejvyšší správní soud včerejším rozsudkem potvrdil jeho platnost. Kauza tak končí nejen morálním vítězstvím Nesehnutí, ale také precedentem, který by měl zaručil nevládním organizacím účast ve správních řízeních o podobných stavbách.
Nesehnutí upozorňuje, že magistrát nejen nezohlednil jejich zákonné právo na účast v řízení, ale dokonce jim odmítl ve věci podávat informace. Na rozsudek tak čeká ještě další žaloba, kterou v listopadu 2005 ke krajskému soudu podalo Nesehnutí na Magistrát města Brna kvůli porušení zákona o právu na informace.
"Nyní se pokusíme znovu vyzvat stavební úřad, aby nám sdělil co udělá a jak bude situaci s hypermarketem bez územního a stavebního povolení řešit," řekl člen Nesehnutí Jiří Koželuh. Sdružení hodlá svůj úspěch využít v dalších případech, kdy úřady porušují zákony pro zapojování veřejnosti do ochrany životního prostředí.