Ústavní soud dal za pravdu Sdružení Calla
17. 6. 2003 - Edvard Sequens, CALLA - Sdružení pro záchranu prostředí
Sdružení Calla uspělo u Ústavního soudu v Brně se svou stížností na postup Vrchního soudu v Praze. Ten zastavil řízení, kterým si Calla stěžovala na nezákonné zatajování informací ze strany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ohledně JE Temelín. Ústavní soud rozhodnutí Vrchního soudu zrušil. Celý proces se tak vrací k novému projednání věcné podstaty u Nejvyššího správního soudu.SÚJB v roce 2000 rozhodnutím své předsedkyně odmítl zpřístupnit Calle důležité dokumenty, zejména protokoly o připravenosti zařízení 1. bloku JETE důležitých z hlediska jaderné bezpečnosti. Z utajovaných informací bylo možné zjistit, nakolik oprávněné byly zprávy o závažných nedostatcích a odsunutých zkouškách ve jménu splnění Grégrových politických termínů. Čas nám již dal za pravdu – SÚJB ve výroční zprávě za rok 2001 přiznává svou nespokojenost s manipulacemi se zkouškami na JETE.
Přestože odmítnutí zpřístupnit dokumenty podle zákona o právu na informace bylo tak absurdní, že by Vrchní soud s žalobou neměl mnoho práce, od roku 2000 do roku 2002 nijak nepokročil a posléze řízení v této citlivé kauze zastavil z důvodů, které Ústavní soud označil za „nepřiměřeně tvrdé a formalistické, odpírající žalujícímu Sdružení CALLA právo na soudní ochranu“. Vrchní soud se rozhodl vyložit svévolně stanovy sdružení tak, že neuznal právo statutárního zástupce poskytovat plné moci k právnímu zastupování ve správní žalobě.
„Jsme rádi, že jsme obhájili náš postup před Ústavním soudem. Avšak uplynuly již 3 roky od podání žaloby a ještě zdaleka není vše u konce. Pokud se nakonec dobereme k utajovaným dokumentům, mohou sloužit již jen jako zajímavý doklad převahy politických zájmů nad jadernou bezpečností při spouštění JE Temelín na přelomu milénia.“, řekl předseda Sdružení Calla Edvard Sequens.
„Ústavní soud opět poukázal na tzv. defenzivní formalismus části české justice, tj. snahy odepírat výkon spravedlnosti umělým nalézáním procesních překážek. Vrchní soud v Praze porušil čl. 6 Evropské Úmluvy, neboť nezákonně odepřel základní právo sdružení na soudní ochranu proti utajování informací o Jaderné elektrárně Temelín.“, doplnil Mgr. František Korbel z advokátní kanceláře v Táboře, která Sdružení Calla ve sporu zastupuje.
Další informace mohou poskytnout:
Ing. Edvard Sequens, Sdružení CALLA – tel.: 387 310 166, 602 282 399
Mgr. František Korbel, AK Janů Tábor – tel. 381 253 891, 608 527 166