Egypt: Vláda zavřela do vězení blogera za jeho názory
23. 2. 2007 - Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva., Econnect/HRW
Egyptská vláda odsoudila do vězení blogera za jeho názory, které zveřejnil na internetu. Přestože již dříve zadržela několik osob v souvislosti se šířením kritických názorů na internetu, jedná se nyní o první případ, který skončil nepodmíněným trestem. Podle Human Rights Watch (HRW) tím egyptská vláda ohrožuje svobodu projevu v prostředí internetu.Soud v Alexandrii odsoudil Abd al-Karim Nabil Sulaimana na 4 roky do vězení za údajné hanobení islámu a prezidenta a za „šíření informací, které měly narušit veřejný pořádek“. Podle novinářů, kteří se zúčastnili procesu, vynesl soudce Ayman al-Akazi rozsudek během krátkého pětiminutového slyšení.
Dvaadvacetiletý bývalý student islámské právní vědy na Al-Azhar University Sulaiman byl na internetu známý pod nickem Karim Amer. Po stížnostech podaných univerzitou stanul Sulaiman před soudem v listopadu loňského roku, kde čelil obvinění v souvislosti se svým blogem, ve kterém kritizoval islám, vedení univerzity a prezidenta Husní Mubaraka.
Tajní policisté zadrželi Sulaimana v jeho domově v říjnu 2005, 4 dny poté, co kritizoval muslimské povstalce a islám v článku o sektářských potyčkách, ke kterým došlo v jeho bezprostředním okolí. Úřady ho zadrželi na 12 dní a posléze ho propustili bez obvinění.
„Tento rozsudek se stal mrazivým precedentem v zemi, kde blogy dosud sloužily jako okno ke svobodě projevu,“ uvedla Sarah Leah Whitson, ředitelka oddělení HRW pro Střední Východ. „Egyptská vláda by měla dostát svým závazkům ohledně svobody projevu a okamžitě propustit Sulaimana.“
V loňském roce policie zadržela také známého egyptskýého blogera a aktivistu Alaa Ahmed Seif al-Islama na nenásilném shromáždění. Společně s ním bylo zatčeno dalších deset aktivistů. Alaa v předloňském roce získal cenu Best of The Blogs organizace Reportéři bez hranic a je blízký spolupracovník Association for Progressive Communications (APC), jejíž členem je také Econnect. Alaa byl nakonec po několika týdnech bez obvinění propuště.