Čínský a tibetský exil a Olympic Watch vyzývají ke chvíli ticha při slavnostním zakončení OH v Aténách
26. 8. 2004 - Petr Kutílek, Olympic Watch
Prominentní představitelé čínského demokratického exilu a Olympic Watch se připojili k tibetským aktivistům a vyzývají k pokojnému protestu během závěrečného ceremoniálu OH v Aténách v neděli 29. srpna. Sportovce a diváky vyzývají, aby vyjádřili svou podporu lidským právům v Číně a Tibetu tím, že zůstanou potichu během prezentace Číny a předání olympijské vlajky Pekingu. Tuto iniciativu podporují například Olympic Watch, International Tibet Support Network a Laogai Research Foundation.„Pekingská vláda musí dát všem obyčejným Číňanům, Tibeťanům a Ujgurům lidskou důstojnost, která jim patří a kterou požadují,“ říká k tomu Jan Ruml, předseda Olympic Watch. „Zatím ovšem pekingský režim patří mezi největší porušovatele lidských práv na světě. Demokratickému Tchaj-wanu vyhrožuje invazí. Za takové situace by konání olympijských her v Pekingu výrazně zkompromitovalo olympijské ideály ‚lidské důstojnosti‘ a ‚míru‘. Vyzýváme všechny dobré olympioniky, aby si připomněli oběti represí chvílí ticha, až bude Peking přebírat olympijskou vlajku.“
„Lidé v Číně si rozhodně olympiádu zaslouží. Čínská vláda bohužel ne,“ říká Harry Wu, výkonný ředitel Laogai Research Foundation. „Je velmi důležité, aby svět věděl o rozrůstající se koalici prozíravých Číňanů a Tibeťanů, kteří chtějí společně pracovat na mírové budoucnosti. Důležitější než výstavba efektních stadionů je budování svobodné společnosti a konec represe.“
„Chci mít v Pekingu olympiádu, ale než k tomu může dojít, bude muset čínská vláda podstatně zlepšit situaci na poli lidských práv, propustit demokraty a zastavit popravy,“ říká Peng Xiaoming, předseda Sdružení čínských studentů a vědců v Německu. „Pochodeň je pro Číňany symbolem toho, že musí zlepšovat situaci na poli lidských práv – jen tak se bude moci olympiáda opravdu konat v Pekingu.“
V neděli ráno zveřejní Olympic Watch na svých webových stránkách (http://www.olympicwatch.org/) seznam minimálních standardů, které by Peking měl splnit, aby mohl být dobrým hostitelem příštích olympijských her.
Olympic Watch (Výbor pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi) byl založen v Praze v roce 2001. Jeho posláním je monitorovat situaci v oblasti lidských práv v Čínské lidové republice před olympijskými hrami 2008 a vést kampaň za zlepšení života lidí v Číně.
Kontakt: Petr Kutílek, Olympic Watch: press@olympicwach.org nebo +420 608 560 503