|
|
Názory, komentáře, publicistika28. 11. 2007 - Festival Stimul zmapoval hranice hudebních experimentůTomáš Tetiva, Econnect
Je bez debat, že letošní ročník festivalu Stimul se zařadil mezi nejzajímavější festivaly současné a experimentální hudby u nás. Po pravdě řečeno, vzhledem k převládající komerční hudební dramaturgii a strategii na české hudební scéně to není zase tak těžké. V každém případě ale patří Stimulu velký dík za to, že se českým posluchačům snaží zpřístupňovat tvorbu autorů jako Keiji Haino nebo Fred Frith.
7. 11. 2007 - Desať tipov pre fotografovanie prírodyJuraj Rizman, Changenet
Zajímate se o fotografii ve volné přírodě? Potom pro vás může být užitečné desatero, které pro podobné zájemce sepsal Juraj Rizman, fotograf a tiskový mluvčí Greenpeace Slovensko.
12. 7. 2007 - V divadle Ponec zazářila romská kulturaJiří Salik Sláma
Pražské divadlo Ponec se stalo poslední červnový víkend svědkem netradičních vystoupení a setkání. Nestává se příliš často, aby na jednom místě vystupovaly desítky romských hudebníků a tanečníků téměř nikdy se nestává, aby předseda vlády se svou ministryní tančil obklopen barevnými sukněmi krásných Romek.
21. 3. 2007 - Cizinci, našinci a média – mapování mediálního obrazu uprchlíků a menšinJiří Salik Sláma
Kniha, kterou vydalo na počátku letošního roku Multikulturní centrum Praha obsahuje mediální analýzy vzniklé v rámci projektu Diskriminace a média. Cílem publikace s názvem Cizinci, našinci a média bylo „systematicky sledovat, jakým způsobem a v jakých souvislostech se v celostátním a regionálním tisku píše o cizincích a příslušnících národnostních, etnických a náboženských menšin, popřípadě poukazovat na jejich zjednodušující, zavádějící či stereotypní zobrazování.“
20. 11. 2006 - Fritjof Capra – Bod obratu: Zpráva o světě, který věda zavedla do slepé uličkyTomáš Tetiva
Caprova kniha Bod obratu je ambiciózním pokusem uchopit procesy změn, ke kterým došlo a dochází ve vědě a v jejich důsledcích i v našem každodenním životě. Capra jakožto erudovaný vědec a současně vizionář popsal krizi soudobého světa a současně nastínil cestu, jak z ní ven – v termínech environmentálního hnutí – cestu k trvale udržitelnému rozvoji. Neudržitelnost našeho vidění světa a našeho postoje vůči němu je totiž ústředním tématem Caprovy knihy.
21. 9. 2006 - Nezastavěné území bývalé koksovny v centru Ostravy je stále plné otazníkůJan Havlena
Rozroste se centrum Ostravy v budoucnu o nové krásné prostory příznivé pro život, anebo přibude jen další území zastavěné hypermarkety? Také o tom byla první ze dvou veřejných debat o budoucnosti významného volného pozemku po bývalé koksovně Karolina, které bezprostředně navazuje na centrum města Ostravy. O osudu největšího brownfieldu v České republice debatovali před pár dny v antikvariátu Fiducia politici s odborníky a zástupkyní občanského sdružení.
22. 8. 2006 - Wikipedie se stává fenoménem digitálního světaRory O'Connor, AlterNet
„Podobné věci jsem zažil předtím tak jednou nebo dvakrát,“ říká Mitch Kapor, softwarový průkopník a šéf Open Source Foundation. „Jsme na začátku Velkého třesku příští informační revoluce.“ Wikimánie se nyní šíří po celém Harvardu, neboť obvykle klidné prázdninové prostředí univerzity narušily stovky extravagantních wikipedistů, kteří se zde sešli na svém druhém výročním setkání, aby zhodnotili svůj projekt vytváření otevřené online encyklopedie ve všech jazycích.
17. 8. 2006 - Strach má veľké očiHelena Kiššová, Changenet
Utrpenie má svoje medze, ale strach je nekonečný (latinské príslovie). Už v prvotnopospolnej spoločnosti bolo známe magické pôsobenie strachu na nepriateľa. Zastrašujúci bojový krik robil víťazov aj bez zbraní. Aj v súčasnosti je mágia strachu veľmi silná. Sme konfrontovaní so živelnými pohromami, existenčným strachom, kriminalitou, vojnami, nehodami, rôznymi predpoveďami o blížiacej sa apokalypse, strachom z neúspechu, zo smrti, z drogovej závislosti detí, strach zo všetkého a z každého.
27. 7. 2006 - Rusnáci - hľadanie stratených domovovIvana Lempeľová, Changenet
Rusnáci? „To je tam kdesi na východe Slovenska, pri ukrajinských hraniciach?“ „Tak nejako...“, odpovedám na otázku, ktorú mi položilo už veľa ľudí. Keď sa zamyslím nad tým, ako ich vlastne bližšie špecifikovať, je to ťažké. A pritom sa my - potomkovia Rusnákov a Rusnáčok - správame podvedome rovnako. Dokážeme byť tvrdohlaví, neústupčiví, nedokážeme si uznať chybu. Na druhej strane sme temperamentní, hluční a radi sa zabávame.
19. 7. 2006 - Muziky na DoupověKarel Jech
Nemohu souhlasit s odporem ČSOP a sdružení obcí Vladař proti místu konání letošního CzechTeku. Petr Stýblo z ČSOP se vyjádřil, že: „Vojenské cvičení by vydávalo zvuky sporadické, nikoliv hluk dnem a nocí.“ (LN 14. 7. 2006) a dále: „I kdyby tam vybuchovaly bomby, tak to bouchne, a pak je klid, ale tři dny nepřetržitého hluku nemohou mláďata přežít.“ (LN 13. 7. 2006). Nebude to letos poprvé kdy bude na Doupově muzika. Jen okolnosti budou jiné. Hlasitá muzika zněla nad Doupovskými hvozdy již před 20 lety.
11. 7. 2006 - Chočeš po spivaku?Lucia Nimcová
Moji rodičia sú Rusnaci, aj celá moja rodina je rusnacka. Do projektu Rusnaci som sa teda narodila a do konca života budem nedobrovoľne jeho súčasťou. Nikdy som nemala potrebu to príliš riešiť, bol to pre mňa fakt, nad ktorým som sa doposiaľ vážne nezamýšľala. Ale keď sa snažím riešiť celý svet a veci s tým súvisiace, vždy nakoniec skončím pri sebe. Myslím, že minimálne do mojej smrti zostane tento projekt pre mňa nedokončený, aj keby som počula zo všetkých strán, že sa to neoplatí. Jednoducho tvrdohlavá Rusnačka.
22. 6. 2006 - Kde je hlas protestu v americké hudbě?Stephan Smith , E-žurnál
Stephan Smith-Said je, podle vlastní charakteristiky, „irácko-americkým zpěvákem, jehož rodina žila a žije pod trvalou hrozbou bombardování v Bagdádu a Mosulu“. Následující článek sepsal pro magazín The Progressive, aby se v něm věnoval nejen své odpovědi na stesky Neila Younga nad tím, že v americké hudební scéně scházejí protestní zpěváci, ale také cenzorskému tažení, které proti uměleckému hlasu protestu vede hudební průmysl.
|