Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

15 let poté: Studenti proti lhostejnosti. Studentský průvod Prahou 17. listopadu 2004

12.11.2004
PRAHA [Studentská rada Studentského fondu FF UK v Praze]
Autor: Jan Hron, tel: 776 188 954

Studenti pražských vysokých škol vyjdou ve středu 17. listopadu v 16.00 z pražského Albertova. Vzpomínkový průvod se svíčkami bude směřovat na Václavské náměstí stejně jako studentská demonstrace před patnácti lety. Akce má podle organizátorů připomenout tehdejší události, ale také poukázat na současné dění. „Dali jsme naší akci podtitul S lhostejností na věčné časy? – chceme totiž upozornit na jeden z nejvážnějších problémů dnešní doby, a sice že se vytrácí zájem občanů o věci veřejné,“ říká jeden z organizátorů akce, student Jan Hron.

„Netečné (a poněkud otrávené) přihlížení tomu, co se děje ve veřejném prostoru, je chování typické pro husákovský režim,“ popisují studenti dnešní situaci ve svém prohlášení, které už podpořily stovky občanů. V rámci akce promluví mimo jiné Tomáš Halík, Ivan Klíma, Martin C. Putna, Ladislav Smoljak či Jiřina Šiklová. Na závěr zahraje několik písní Jaroslav Hutka. Jan Hron dodává: „Zveme na naši akci všechny občany, nejenom studenty. Myslíme, že lidé by se měli spojovat, pokud jde o dobrou věc.“

Studenti také připravují doprovodný program. 15. listopadu proběhne na Filozofické fakultě na nám. Jana Palacha beseda s Václavem Havlem. Od 15. do 25. listopadu se uskuteční v prostorách Filozofické fakulty výstava fotografií a dobových dokumentů, doplněná o komentáře pamětníků. Výstava má připomenout události 17. listopadu 1939 a 1989.

Průvod je součástí akce „Podzim bez komunistů“.

Další informace na http://strada.ff.cuni.cz/listopad nebo na sr@ff.cuni.cz
hlavní organizátor: Jan Hron – 776 188 954

Časový harmonogram akce:

Albertov
16.00 Začátek akce Albertově
16.15 Společný zpěv studentské hymny Gaudeamus igitur
16.20 Proslovy: Martin C. Putna, možná Šimon Pánek, David Marx a zástupce současných studentů
16.40 Odchod z Albertova
Trasa
Na Slupi – Vyšehradská – Plavecká – Rašínovo nábřeží – Masarykovo nábřeží – Národní – Spálená – Lazarská – Vodičkova – Václavské náměstí – Socha sv. Václava na Václavském náměstí

Na Národní třídě pokládání svíček u pomníku.

Socha sv. Václava
cca 18.20 Příchod k soše sv. Václava
18.30 Proslovy: Tomáš Halík, Ivan Klíma, Ladislav Smoljak, Jiřina Šiklová
18.50 Jaroslav Hutka + společný zpěv hymny

=================================
Prohlášení studentů k 15. výročí 17. listopadu 1989

My, současní studenti, jsme 17. listopad roku 1989 zažili ještě jako děti, takže jeho atmosféru známe vlastně jen z vyprávění. Mnozí tu dobu popisují jako nejkrásnější v životě, a to v podivuhodné shodě: euforie z toho, že "končí pustá desetiletí bezčasí a nesvobody", rozhodně přesahovala hranice obvyklých osobních zážitků a byla společná prakticky všem.

Tehdy se také znovu probudilo cosi jako společné vědomí, a s tím i zájem o věci veřejné. Právě oním zájmem se listopadová doba nejprudčeji lišila od doby předchozí.

Nešlo však jen o jakousi změnu společenské nálady: listopad '89 byl historický předěl, díky kterému lidé konečně mohli překročit hranice svého soukromí a znovu se začít podílet na tom, jak bude vypadat jejich země. To je koneckonců nejvýznamnější odkaz listopadových událostí.

My, současní studenti, žijeme v době, kdy polistopadová euforie už dávno odezněla. To je asi přirozené, ale znepokojuje nás, že odezněly i všechny tehdejší ideály či přinejmenším vůle je naplňovat. Zájem občanů o věci veřejné je čím dál vzácnější a obětovat něco pro společný cíl je už zase směšnou frází - stejně jako v dobách normalizace. Na našich školách i v celé společnosti daleko spíš zažíváme jakousi nedůvěru ke společnému zájmu, a především neochotu pro společný zájem cokoli dělat. I mezi studenty už panuje nechuť, někdy i strach vystoupit vůči evidentním nepravostem, se kterými se setkávají ve svém okolí. A jak můžeme pozorovat, převažuje pragmatický zájem jen o své osobní věci - a péče o své pohodlné soukromí. Hodí se ovšem připomenout, že právě schovávání se do svého soukromí charakterizovalo dobu předlistopadovou.

Zatímco dřívější režim člověka represemi nutil, aby se staral pouze o sebe, dnes to všichni činíme zdánlivě dobrovolně. Přijali jsme poněkud nebezpečnou myšlenku, že starat se především o své soukromí patří k hlavním vymoženostem demokracie. Jako by demokracie měla být jenom jakýsi servis, jehož smyslem je umožnit člověku, aby se uzavřel do kruhu všednodenních zábav. Je ale třeba říci, že takto pojímaná demokracie vůbec demokracií není: netečné (a poněkud otrávené) přihlížení tomu, co se děje ve veřejném prostoru, je chování typické pro husákovský režim. Nepřipravujeme tak bezděčně návrat něčeho podobného?

My studenti takový návrat nechceme. Předpokládáme, že v tom nejsme sami, a proto všechny vyzýváme, aby se spolu s námi snažili o následující:

- Nebýt otupělí ke všemožným projevům arogance, ať už politiků, úředníků, nadřízených nebo třeba i učitelů. Využívat naopak všech možností k tomu, aby se arogance nestala univerzálně vítězící metodou.
- Nerelativizovat komunistickou minulost, a už vůbec ne ji barvit narůžovo. Být naopak ostražití vůči všem hlasům, které se o to pokoušejí. Nepřipustit, aby se v důležitých veřejných funkcích objevovali lidé, kteří posluhovali bývalému režimu.
- Nedovolit veřejně činným lidem, aby mohli úspěšně sázet na naši děravou paměť. Vytvářet naopak aktivně klima, kde se špatnost nazývá špatností a nezapomíná se na ni.
- Spojovat se, jde-li o dobrou věc.

My, současní studenti, jsme 17. listopad roku 1989 zažili ještě jako děti, takže jeho atmosféru známe jen z vyprávění. Ale jeho odkaz je pro nás aktuální a živý - a budeme se snažit, aby se na něj nezapomnělo.

Akci podporují:

Jiřina Šiklová
Tomáš Halík
Ladislav Smoljak
Ivan Klíma
Martin C. Putna

Vladimír Baar – rektor Ostravské univerzity
František Ježek – předseda Rady vysokých škol
Václav Hampl – předseda Akademického senátu UK
David Marx – předseda Akademického senátu 3. LF UK
Jiří Zlatuška – senátor, bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně

Akademický senát Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně
Akademický senát Stavební fakulty Českého vysokého učení technického v Praze
Stavovská unie studentů Ostravské univerzity

Zástupci studentských kurií akademických senátů těchto institucí:
Univerzita Karlova
Filozofická fakulta UK
Matematicko-fyzikální fakulta UK
Pedagogická fakulta UK
Fakulta tělesné výchovy a sportu UK
Fakulta humanitních studií UK
Přírodovědecká fakulta UK
3. lékařská fakulta
Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
Fakulta mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze
Mendelova zemědělská a lesnická škola v Brně

Členové těchto institucí:
ÚRE Akademie věd ČR
Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR

Seznam všech lidí, kteří akci podporují (jako i další informace) jsou na stránce http://strada.ff.cuni.cz/listopad.


- 18. 11. 2004 - marie Stranska

Mili pratele, udelali jste mi radost. Marie

ODPOVĚDĚT



Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz