Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Děti si ke svému svátku přejí lepší ovzduší

3.6.2002
JANOV NAD NISOU [Agentura Koniklec]
Autor: Členové SDČR-ŽP

O víkendu vyvrcholilo přijetím závěrečného "Prohlášení" v Janově nad Nisou v Jizerských horách devítidenní setkání Sněmu dětí ČR pro životní prostředí (SDČR-ŽP), který se letos zaměřuje na problematiku znečištění ovzduší. Toto setkání již devátým rokem vždy na přelomu května a června organizuje Agentura Koniklec. Letos probíhá díky finanční podpoře programu Phare - Access a Ministerstva životního prostředí ČR. Prohlášení je v příloze k této tiskové zprávě a je určeno centrálním orgánům státní správy, budoucím poslancům Parlamentu ČR a představitelům průmyslu a dopravy v České republice.

"Téma "Vzduch, lidé a životní prostředí" děcka velice zajímá. Hovoří o tom i relativně vysoká účast na letošním setkání. Baví je poznávat vlastnosti vzduchu hrou, pokusy, ale také při odborných přednáškách, které se zde konaly," komentoval letošní setkání SDČR-ŽP jeho hlavní organizátor, Václav Bratrych z Agentury Koniklec. 49 dětí reprezentujících jednotlivé okresy z celé České republiky se v závěru devítidenního setkání shodlo na tom, že stav znečišťování ovzduší je v ČR i přes značné zlepšení stále vážným problémem. Za závažné považují znečišťování ovzduší dopravou, ale také upozornily nebezpečí organických látek vypouštěných do životního prostředí chemickým průmyslem, hutními provozy, spalovnami odpadů či energetickými závody.

"Sněmačky a sněmáci narazili na bariéru při poskytování informací o
škodlivinách vypouštěných do ovzduší jednotlivými průmyslovými podniky. Proto ve svém prohlášení mimo jiné požadují zavedení integrovaného registru znečišťování a informačního střediska, kde by se občané mohli dozvědět konkrétní hodnoty škodlivin vypouštěných průmyslovými zdroji znečištění," upozornil na jeden z problémů zmíněných v závěrečném usnesení SDČR-ŽP jeho letošní odborný lektor, RNDr. Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika. "Požádala jsem o informace spalovnu odpadů Ekotermex Vyškov, ale dosud mi nedopověděli,"
udala konkrétní příklad Radka Štěpánová reprezentující na SDČR-ŽP okres Vyškov. Podobně dopadly žádosti o informace zaslané členy SDČR-ŽP spalovně v Praze-Malešicích (Pražským službám) anebo elektrárně ČEZu v Hodoníně.

V příloze najdete úplný text "Prohlášení SDČR-ŽP 2002 ke stavu znečišťování ovzduší".



PŘÍLOHA:

Prohlášení sněmu dětí české republiky pro životní prostředí 2002 ke stavu znečišťování ovzduší

V letošním roce (2002) se Sněm dětí ČR pro životní prostředí (dále jen SDČR-ŽP) zabýval tématem "Vzduch, lidé a životní prostředí". Pod vedením odborníků z ekologického sdružení Arnika a Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti členové SDČR-ŽP prováděli pravidelná pozorování jimi vybrané části "Vzdušného oceánu" na celém území ČR. V rámci devítidenního setkání si členové SDČR-ŽP prohlubovali znalosti o této problematice cyklem odborných přednášek.
Nabyté znalosti využili v praxi - při průzkumech, pozorováních, měřeních, prezentacích na veřejnosti, komunikaci s úřady aj.

Na zakládě získaných vědomostí a zkušeností se členové SDČR-ŽP usnesli na těchto závěrech:

Znečištění ovzduší průmyslovými zdroji

Na mnoha místěch ČR jsou několikrát ročně překračovány emisní limity u průmyslových zdrojů znečištění ovzduší. Rozšiřováním průmyslových zdrojů znečištění v kombinaci se zastaralými filtračními zařízeními neschopnými dostatečně zachytit některé nebezpečné látky (dioxiny, PCB, benzen, těžké kovy aj.) dochází ke značnému znečišťování ovzduší. To se vztahuje především k chemickému průmyslu, hutnictví a spalování odpadů. Situace se sice postupně zlepšuje, ale stále zaostáváme za ostatními západoevropskými státy v množství vypouštěných nebezpečných látek. V některých případech dochází u spaloven
odpadů až k 350-tinásobnému překročení evropské normy pro emise dioxinů. Je nutná montáž efektivních filtrů a další ekologizace výroby.

Znečištění ovzduší dopravou

Výrazná podpora automobilové dopravy je na úkor rozvoje ekologicky šetrných způsobů dopravy - železnice, cyklistiky apod. Například nárůst individuální automobilové dopravy v Praze vedl kupříkladu k tomu, že doprava se dnes podílí 77% na celkových emisích NOx. Několikanásobně vzrostla na několika místech intenzita dopravy (například v Praze v ulicích K Barrandovu na 241% či Jižní spojka na 211%). Stejně kritická je situace v řadě dalších měst České republiky. Přispívá k tomu také odliv cestujících MHD. Řešení proto vidíme ve větší podpoře hromadné dopravy obecně (například v úměrné ceně jízdného, obnově starého vozového parku, zlepšení průjezdnosti měst pro tramvaje, posílení MHD v dopravních špičkách atd.). Pomohlo by také budování nových cyklostezek a celkově větší podpora cyklistické dopravy. Od zátěže ovzduší výfukovými plyny z nákladní automobilové dopravy nám může pomoci její převedení na železnici.

Znečištění ovzduší lokálními topeništi

Obce byly nákladně plynofikovány a posléze byla cena plynu zvýšena natolik, že někteří obyvatelé vzhledem k finanční situaci jsou nuceni přejít znovu na vytápění uhlím. Některé obce stále nemají dostatečné finanční prostředky k zaplacení odborné studie volby vytápění ve své obci. Měla by se zvýšit podpora pro výstavbu zařízení na vytápění obnovitelnými zdroji a dotace na ně by měly být dostupnější. Rovněž je malá informovanost o možnostech využití obnovitelných zdrojů pro zásobování teplem.

Ovzduší v obcích znečišťují také neukáznění občané spalující odpady v kamnech a na otevřených ohništích. Pravomoce obcí jsou v tomto ohledu nedostatečné. V této situaci by pomohla osvěta občanů o zdravotních důsledcích znečištění ovzduší toxickými látkami vznikajícími nedokonalým spalováním odpadů.

Globální problémy

Důsledkem vysokých emisí znečišťujících látek do ovzduší je přetrvávající problém tzv. kyselého deště, který zhoršuje zdravotní stav našich lesů. Že se nejedná o problém minulosti, dokazuje aktuální případ Orlických hor, kde došlo k hromadnému úhynu mladých smrků.

Ozónovou vrstvu narušují látky jako freony, halony či metylbromid. Jejich používání v minulosti se projevuje současným zvětšováním ozónových děr. Podobným globálním problémem znečišťování atmosféry do budoucna se může stát tzv. skleníkový efekt. V současnosti je nutné v České republice zajistit kvalitní systém sběru a likvidace chladicích zařízení, která stále ještě obsahují látky poškozující ozónosféru.

Dioxiny a další perzistentní organické látky se díky své chemické stálosti
staly globální hrozbou životního prostředí. V již velice nízkých koncentracích způsobují poškození zdraví lidí - například poškozují imunitní a hormonální systém člověka a některé jsou karcinogenní. Tento problém se nevyhnul ani České republice. Například ve Spolaně Neratovice se až nyní řeší problém zamoření několika budov, půdy a podzemních vod, ke kterému došlo v letech 1965 - 68. Dekontaminace přijde až na 4 miliardy Kč, což je 4,5krát více než stát ročně vynaloží na podporu obnovitelných zdrojů energie.

Toto je jen stručný výčet toho, jak Česká republika přispívá ke globálním
problémům spojeným se znečišťováním ovzduší.

Právo na informace o životním prostředí

Od začátku roku 2002 jsme se obrátili na významné znečišťovatele ovzduší v našem okolí v mnoha okresech České republiky.
Ti nám často odmítli poskytnout informace o vypouštěných emisích s odůvodněním, že jde o obchodní tajemství. Některé podniky však námi žádané informace poskytli. Část podniků sdělila jen některé z požadovaných informací anebo nás odkázaly na orgány státní správy. Tyto problémy by vyřešil integrovaný registr znečišťování a zřízení informačního střediska, kde by občané získali potřebné údaje o míře znečišťování jednotlivými zdroji.

Sepsali a potvrdili členové SDČR-ŽP 1.6. 2002 Janov nad Nisou



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz