Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dobrovolníci z Dánska, Estonska a Francie staví pro děti z Kosteleckých Horek keramickou pec

17.7.2001
KOSTELECKÉ HORKY [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Mgr. Šárka Vobořilová

V Kosteleckých Horkách u Chocně staví dobrovolníci primitivní keramickou pec z kamenů, směsi jílu a slámy pro místní děti. Inspirací jim byla exkurze do Střediska experimentální archeologie Villa Nova Uhřínov. Děti tak budou moci nahlédnout do reaility středověkého života.
Šest mladých lidí z Dánska, Estonska a Francie staví v dobrovolnickém Venkovském centru Sdružení dobrovolných aktivit INEX v Kosteleckých Horkách blízko Chocně primitivní keramickou pec z kamenů a směsi jílu a slámy pro místní děti. Pec bude dále využívána v průběhu léta, zprovozněn by brzy měl být i hrnčířský kruh na nožní pohon, který připutoval jako dar až z Luhačovic.
Pokud počasí dovolí, první pokusný výpal je plánován na neděli, kdy se pec nejprve během pěti hodin roztopí a potom na dva dny uzavře jílovitou mazanicí.
Inspiraci a havně motivaci přinesla dobrovolníkům, kteří se účastní projektu zaměřeného na problematiku malých venkovských komunit a na tradiční stejně jako i na aktuální hodnoty života na venkově, exkurze do Střediska experimentální archeologie VILLA NOVA na Uhřínové v Orlických horách, kde strávili den a noc v rekonstruované středověké vesnici ze 14.století, a kde si podobnou pec mohli sami probléhnout.
Podle vlastního vyjádření dobrovolníků bylo velmi vzrušující stát se alespoň na krátkou dobu součástí středověkého života, vidět jak se taví železo, vyzkoušet si stavbu jednoduchého domu z mazaniny a proutí a na konec přespat v polozemnici.
Mezinárodní projekt s dobrovolníky v Kosteleckých Horkách, který pořádá Sdružení dobrovolných aktivit INEX, končí 24.července. Projekt finančně podpořila Česká národní agentura v rámci programu Evropské Unie Mládež.

Pec by (s ohledem na počasí) mohla být dokončena zítra.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz