Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Již rok pracujeme v Zeleném pásu

16.5.2024
Plzeň [Spolek Ametyst]
Autor: Ing. Jana Pohlova a Mgr. Bc. Michala Mariňáková, tel: 608 440 557

Máme za sebou roční práci na v pořadí třetím mezinárodním projektu zaměřeném na Evropský zelený pás. Ten je unikátním přírodním a kulturním monumentem, který připomíná historické rozdělení Evropy Železnou oponou, a současně se stal symbolem přeshraniční spolupráce a společného evropského přírodního a kulturního dědictví. Propojuje nejen vzácné přírodní lokality na území 24 států, ale i jednotlivce, nevládní organizace a státní instituce. Jejich společným cílem je ochrana tohoto cenného území.
“ReCo je zkrácený název projektu, na kterém společně s 11 partnery ze 6 zemí střední Evropy pracujeme,” uvádí Michala Mariňáková, koordinátorka projektových prací. Pomocí pokročilých GIS analýz i s využitím komunitně založených přístupů vytipovali projektoví partneři území vhodná pro ekologickou obnovu. V následujících letech vznikne nadnárodní strategie a regionální plány obnovy degradovaných ekosystémů a jejich konektivity. “V šesti pilotních územích jsou plánována praktická opatření pro obnovu drobných vodních toků, pastvin a mokřadních stanovišť a pro podporu kočky divoké a zubra evropského,” doplňuje Mariňáková.
První rok projektu byl věnován tvorbě strategie a přípravám terénních opatření. Spolek Ametyst se věnuje pilotnímu území 1 Smrčiny – Fichtelgebirge. V květnu 2023 jsme uspořádali první setkání projektových partnerů s ukázkami dobré praxe. “Společně jsme navštívili obnovené horské louky pod Pradědem, ptačí park Josefovské louky a pastevní rezervaci Milovice,” uvádí Ondřej Volf, odborný pracovník projektu. V listopadu jsme se zúčastnili setkání ve Slovinském Koperu, kde je významná ptačí rezervace. “Jejich postupy ochrany ptactva na velmi specifickém území jsou dalším příkladem dobré praxe,” uvádí dále Volf. “Na základě našich zkušeností, příkladů od projektových partnerů a společně navštívených lokalit jsme zpracovali praktickou příručku, která má ostatním zájemcům o terénní opatření pomoci začít se svými projekty,” dodává Mariňáková.
V tomto roce připravujeme drobná terénní opatření. Budeme se účastnit dalších projektových setkání a s ostatními partnery projektu navštívíme příklady dobré praxe v pilotních regionech. Plánujeme oslovit zájmové skupiny, které se budou podílet na tvorbě mezinárodní strategie obnovy a propojování ekosystémů v Zeleném pásu.

Projekt je podpořen programem Interreg CENTRAL EUROPE, financovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR).
Kontakt: Michala Mariňáková, marinakova@ametyst21.cz

Více informací o projektu budeme postupně doplňovat, podívejte se i na oficiální webové stránky projektu.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz