Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Užijte si Netopýří večírek o detektorování a pak vezměte děti ven s Netopýřími výzkumníky!

16.4.2024
Praha [Česká společnost pro ochranu netopýrů]
Autor: Petra Schnitzerová, tel: 605 870 323

Ve čtvrtek 18. dubna se od 18:00 hod. uskuteční 5. díl ze série webinářů „Netopýří večírky online“. Tentokrát v něm zoolog Martin Ceľuch přiblíží metody zkoumání netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů. Unikátní příležitost vyzkoušet si sledování netopýrů s pomocí těchto přístrojů v praxi mají i letos organizované dětské skupiny díky programu České společnosti pro ochranu netopýrů „Netopýří výzkumníci“. Badatelské batohy s vybavením si mohou zdarma vypůjčit již na 6 místech – v Praze, Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně, Třeboni a Českých Budějovicích.

Netopýří večírky online České společnosti pro ochranu netopýrů seznamují širokou veřejnost s pozoruhodným světem létajících savců již od roku 2021. Tento čtvrtek, 18. dubna, se mohou zájemci těšit na další díl, tentokrát na téma detektorování. „Netopýři představují pro lidi v důsledku svého nočního života trochu tajuplnou skupinu živočichů. Tajemné jsou pro nás i jejich hlasové projevy. Potmě se totiž orientují pomocí echolokace – vydávají výkřiky o vysoké frekvenci, které jsou pro lidské ucho neslyšitelné, a na základě analýzy jejich ozvěny poznávají prostor kolem sebe. Díky moderním technologiím, jako jsou ultrazvukové detektory, však dokážeme i my jejich hlasy zaznamenat a zkoumat. A právě tohle téma přiblíží na večírku náš slovenský kolega, chiropterolog Martin Celuch. Webinář se uskuteční na platformě ZOOM a je pro všechny zájemce přístupný zdarma,“ zve na virtuální setkání Petra Schnitzerová z ČESON.

S oteplením také opět nastává čas Netopýřích výzkumníků. V rámci tohoto vzdělávacího programu si mohou školy i další organizované dětské skupiny, jako jsou kroužky, oddíly, tábory atd. zdarma vypůjčit badatelský batůžek s vybavením pro pozorování netopýrů a vyzkoušet si tak sami metodu detektorování na večerních vycházkách v terénu. „Netopýří výzkumníky jsme spustili již v roce 2022 a nyní jsou naše batůžky k dispozici již v šesti městech. Pro sezónu 2024 máme díky spolupráci s lokálními organizacemi, které se zabývají ekovýchovou, v provozu výpůjční místa v Praze, Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně, Třeboni a Českých Budějovicích,“ přibližuje podobu projektu Schnitzerová. „Vybavení si lze vypůjčit zdarma, pouze oproti vratné záloze, a to až na 14 dní. Na všech místech jsou k dispozici také zpracované ukázkové trasy, které slouží jako inspirace, kam se za pozorováním netopýrů vydat. V předchozí sezóně byl o badatelské batohy velký zájem, doporučujeme si proto termín na daném výpůjčním místě zarezervovat včas,“ doplňuje s úsměvem. Na závěr ještě dodejme, že pro učitele a lektory jsou na květen připraveny instruktážní exkurze a pro všechny netopýří výzkumníky další kolo soutěže o nejlepší blogový příspěvek z vycházky, která má uzávěrku na konci října 2024.

Pozvánku s informacemi o způsobu přihlášení na netopýří večírek na platformě ZOOM a podrobné informace o vzdělávacím programu Netopýří výzkumníci i doprovodné soutěži najdou zájemci na webu napude.sousednetopyr.cz. Webináře a program Netopýří výzkumníci jsou realizovány v rámci projektů finančně podpořených Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz