Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Umělá inteligence, dezinformace i digitální vyloučení. Sympozium si posvítí na digitální výzvy

30.10.2023
Praha 7 [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856

Na Akademii věd v Praze se v pátek 1. prosince uskuteční sympozium Digitální doba s lidskou tváří. V rámci završení stejnojmenného projektu zde bude představeny i čerstvé výsledky výzkumu mezi českou veřejností.

Sympozium je určeno hlavně pro současné i budoucí pracovníky a pracovnice z českých médií, zavítat na něj ale může kdokoliv z řad široké veřejnosti.

Dopolední program je rozčleněn do tří bloků. Prvního panelu s názvem Umělá inteligence v tuzemských redakcích a kodexech se zúčastní šéfredaktorka ČTK Radka Marková či odbornice na umělou inteligenci Alžběta Solarczyk Krausová. Společně budou pátrat po tom, do jaké míry by do budoucna mohli a měli využívat zaměstnanci českých médií nástroje umělé inteligence.

Druhý panel s názvem Dezinformace jako sociální problém otevře svým příspěvkem socioložka Marie Heřmanová. Ta dlouhodobě upozorňuje na to, jak dezinformace souvisí se sociálními nerovnostmi a celkovým poklesem důvěry ve stát a jeho instituce. Do diskuze se následně zapojí i Adam Růžička z Institutu H21 a Petr Gongala z Demagog.cz.

Závěrečný panel Digitální doba: IN nebo OUT? se bude věnovat fenoménu digitálního vyloučení, který je ve světě široce diskutován zejména po nedávné pandemii. Klíčová data z nejnovější české studie k digitálnímu vyloučení představí Barbora Hořavová z Nadace OSF. Jak se data projevují v praxi a jak se konkrétně projevuje “vypadávání z digitální společnosti” přiblíží zástupci společnosti Deaf Friendly, která se věnuje přístupnosti pro uživatele českého znakového jazyka, Kateřina Pešková a Petr Vysuček. Panel doplní advokát Jan Vobořil z organizace IuRe.

Vedle tří panelů se během dne uskuteční také tisková konference a odborná přednáška Tom Fredrika Blenninga z norské organizace Elektronisk Forpost Norge.

Projekt Digitální doba s lidskou tváří, v rámci kterého je sympozium organizováno, realizuje od loňského ledna digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium (IuRe), Středisko žurnalistiky a umělé inteligence na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, organizace Prague Centre for Media Skills, Ústav státu a práva Akademie věd ČR a norská organizace Elektronisk Forpost Norge.

Během projektu se již uskutečnil kurz o lidských právech a digitálních technologiích na pražské katedře žurnalistiky. Jedním z výstupů byl i rozsáhlý výzkum mezi více než šesti sty novinářky a novinářkami v Česku.

V rámci sympozia budou představeny výsledky dalšího projektového průzkumu, který se uskuteční v listopadu mezi českou veřejností. Jedním z hlavních cílů je zmapovat, jak se do přijímání zpravodajského obsahu propisují nedávné změny zobrazování, které uskutečnil Google či Twitter. Lidé budou ale odpovídat i na otázky, jak sami vnímají personalizované zobrazování článků na základě dat.

Sympozium začne v 9:00 a skončí ve 13:00. Přihlašovat se na sympozium mohou lidé na webu ddlt.iure.org/sympozium. Přihlašování je otevřené i pro ty, kdo se z různých důvodů nemohou dostavit fyzicky a chtějí sledovat on-line přenos.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz