Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Loňský evropský rekord ve výstavbě větrných elektráren. ČR však silně pokulhává

13.2.2018
PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279

Celých 15 680 megawattů nově instalovaného výkonu větrných elektráren přibylo loni v EU, což je nový historický rekord [1]. V celkové instalované kapacitě tak větrné elektrárny zůstaly druhým nejrozšířenějším zdrojem elektřiny v EU. Na první místo obsazené plynovými elektrárnami se vítr mocně dotahuje a při současném trendu by je obsadil během příštích dvou let.

V České republice byly sice loni po třech letech postaveny nové větrné turbíny o výkonu 26 MW, ale zatím nejde o oživení větrné energetiky. Větrný park na Frýdlantsku postavený v roce 2017 měl totiž díky odkladné lhůtě dané zákonem nárok na stejnou podporu jako zdroje stavěné do roku 2013. Od roku 2013 nové větrné elektrárny nárok na podporu nemají, a proto se nestavějí. Hnutí DUHA a asociace obnovitelné energetiky navrhují její obnovení.

Převážná většina nových zdrojů v EU vznikla na pevnině (12 526 MW) a jen zlomek na moři. Celkové investice v sektoru činily 22,3 miliardy EUR (přibližně 565 miliard korun). Podíl větrné elektřiny v zásuvkách EU loni dosáhl 11,6 % [1].

V roce 2018 máme velkou příležitost stagnaci větrné energetiky překonat. Novela zákona o podporovaných zdrojích energie zpracovávaná na ministerstvu průmyslu bude prakticky jistě obsahovat obnovení podpůrného schématu pro nové projekty OZE.

Hnutí DUHA prosazuje, aby návrh odrážel poslední zkušenosti z evropských zemí. Znamená to, že má být pro velké projekty postaven na systému aukcí, v nichž vítězí investor, který vystačí s nejmenší podporou. Malé projekty, včetně obecních větrných elektráren, mají mít v souladu s evropskými pravidly nárok na výjimku z aukcí a na podporu zeleným bonusem podle stávajícího schématu pro zdroje postavené do roku 2013. Žádoucí malé projekty by totiž v konkurenci velkých z čistě finančního hlediska neuspěly, a proto je třeba je ze systému aukcí vyjmout.

Tomáš Jagoš z Hnutí DUHA řekl:
"Větrné elektrárny jsou jednoznačně nejrychleji rostoucím odvětvím evropské energetiky. Česká republika zůstává v posledních letech ke své škodě zcela stranou tohoto trendu. Výmluvy na přírodní podmínky přitom neobstojí. Co je možné v Bavorsku, Sasku nebo Horním Rakousku, to může fungovat i u nás. Klíčové je obnovení podpůrného schématu, které zajistí návratnost investic do jednotlivých projektů. Současná politická reprezentace má v příštích měsících šanci vrátit Českou republiku mezi země, které využívají vítr vanoucí nad jejich územím ke svému užitku."


Kontakty:
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Tomáš Jagoš, energetický expert Hnutí DUHA, tomas.jagos@hnutiduha.cz, 773 778 837

Poznámky:
[1] Jedná se o víc než 70% celkového nainstalovaného výkonu elektráren v ČR (22 000 megawattů)
Wind in Power 2017: https://windeurope.org/wp-content/uploads/files/about-wind/statistics/WindEurope-Annual-Statistics-2017.pdf

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz