Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Správný čas na změnu práce

22.11.2016
[Personal ONE s.r.o.]
Autor: Michaela Keroušová

Hledání práce hrají do karet všechny zásadní faktory. Panuje rekordně nízká nezaměstnanost. Spadla dokonce pod 3,6 %, což je historické minimum z února 1997. Ještě v roce 2010 připadalo na jedno volné místo 18 uchazečů, v letošním srpnu to bylo až 6x méně. V průměru se dnes uchazeč utká o jedno pracovní místo s jen s jedním nebo dvěma dalšími. Poptávka po zaměstnancích výrazně převyšuje nabídku, a ve velkých městech a průmyslových oblastech je kritický nedostatek pracovníků. Zaměstnavatelé se proto snaží stabilní kolegy udržet a nové přilákat. Silnou motivací je pro obě skupiny vyšší finanční ohodnocení. Jen v roce 2015 vzrostly mzdy plošně o 3,4 %, a letos stále stoupají. „Paradoxně teď nejde uchazeči v první řadě o výši platu. Důležitější pro něj je, aby ve své práci viděl smysl a dokázal ji efektivně skloubit s životním stylem,“ upozorňuje HR specialistka Daniela Švástová z EMTC.

Konkurence si žádá, aby firmy vyrukovaly i s populárními benefity. Stravenky jsou už standard, v nabídkách se stále častěji objevují jazykové kurzy, 13. plat, pružná pracovní doba nebo home office. „Aby firmy uchazeče zaujaly, uchylují se stále častěji k nabízení netradičních zaměstnaneckých výhod jako jsou relaxační zóny s houpačkami, interní školky nebo pet friendy kanceláře. Slyšela jsem i o oblíbeném firemním stroji na popcorn,“ doplňuje Daniela Švástová. Vzhledem k okolnostem firmy přehodnocují výběr kandidátů a stále častěji oslovují vhodné uchazeče samy. Ti, kteří aktuálně práci neshánějí, můžou na AirJobs.cz vyplnit osobní profil, vystavit ho v databázi a čekat, až je personalista kontaktuje s nabídkou pozice.

S lednem 2017 přichází sezóna náborů a s ním začátek přirozeného fiskálního roku. Jen do konce roku oznámilo nábor nových zaměstnanců více než 26 % firem. V lednu a únoru, které jsou obecně považovány za nejživější období na pracovním trhu, proto mohou aktivní uchazeči očekávat nebývalý výběr inzerovaných pozic. Na AirJobs.cz je lze třídit podle oborů, názvů pozic, aktuálnosti, lokality, nabízeného ohodnocení i firmy. „Společnosti nyní nabírají zaměstnance s kratší praxí, a více příležitostí se objevuje i pro čerstvé absolventy, kteří disponují dobrou jazykovou vybaveností,“ svěřil Martin Ježek, ředitel personální agentury Grafton Recruitment.

Konec roku navíc představuje tradiční období bilance. Firmy zhodnocují svoji úspěšnost, uzavírají cykly, dokončují projekty a připravují se na nové. Stejně tak i jejich zaměstnanci. Ze statistik AirJobs.cz vyplynulo, že více než 40 % zaměstnanců chce změnit práci. A přesně pro ty, kteří ještě nejsou zcela rozhodnutí, práce je neuspokojuje, ale nevědí, co jiného by dělali, spustil portál online osobnostní test Poznej sám sebe. Po 48 otázkách uchazeč zjistí, jaké jsou jeho silné stránky a ve kterých oblastech nejlépe vyniknou. AirJobs.cz pro něj navíc začne pravidelně filtrovat a posílat pozice, které jeho typologii nejlépe odpovídají.

V neposlední řadě hovoří pro změnu práce i výzkum personální agentury Grafton Recruitment, který říká, že moderní kariéra by měla dávat častěji přednost osobnímu růstu před stabilitou a stagnací. „Stále platí, že pokud chce zaměstnanec zvýšit mzdu nebo postoupit v kariéře, má mnohem vyšší šanci toho dosáhnout u nového zaměstnavatele, než u stávajícího,“ říká Jitka Součková. Ochota měnit práci je klíčová pro růst celé ekonomiky. Za ideální dobu na jedné pozici považuje 4 roky. Spokojenost není ideální pro setrvalý stav, mnohem efektivnější je ji využívat jako hnacího motoru a motivace. Ne náhodou jedno japonské přísloví říká, že pokud je člověk spokojený, měl by jít dál.

Hodně uchazečů v mezi tolika otevřenými možnostmi tápe nebo se změny obává. Článků o hledání práce je nespočet a automatické odpovědi zaměstnavatelů s odmítnutím jim také neposkytnou adekvátní zpětnou vazbu nebo radu. Proto AirJobs.cz nasadil do hry nejsilnější kalibr moderní doby, tj. osobní doporučení a lidský faktor. Jako jediný portál v republice poskytuje online chat i uchazečům. Připraveni jsou tu odborně školení agenti, na které se uchazeč může obrátit mailem, v chatu nebo po telefonu. Agent mu pomůže upravit životopis, sepsat motivační dopis, najde mu vhodné nabídky práce nebo poradí s přípravou na pohovor. Tak mohou příznivé situace na pracovním trhu a ekonomické prosperity využít opravdu všichni.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz