Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Prohlášení protikorupčních iniciativ Vraťte nám stát! a Veřejnost proti korupci ke kauze „kancléře“ prezidenta republiky V. Mynáře

8. 1. 2015 - Václav Němec, Vraťte nám stát! & Veřejnost proti korupci

Vratislav Mynář je vysoce postavený státní úředník, vedoucí kanceláře prezidenta republiky, placený z daní občanů. Takovýto státní úředník by měl být příkladným veřejným činitelem. Skutečnost je však zcela jiná: Pan Mynář si aktuálně koupil vilu v Praze ve Strašnicích za cenu 5, 5 miliónu korun, dle vyjádření znalců v oboru realit výrazně pod cenou. Tuto vilu koupil od Víta Širokého, advokáta kontroverzního lobbisty Romana Janouška. Nemovitost byla v roce 2005 prodána podnikateli Radku Luňákovi s vazbami na dalšího kontroverzního lobbistu Tomáše Hrdličku, jak je možné se dočíst se v médiích. Nehledě na podivný prodej vily je existence spojovací linie Janoušek – advokát Janouška – Mynář – Hrad již sama o sobě důvodem ke značnému znepokojení.

Znepokojivé jsou i další nevysvětlené majetkové poměry pana Mynáře. I když pan Mynář tyto další nemovitosti získal nebo si na ně vydělal před nástupem na Hrad, je povinen jako vysoký státní úředník objasnit všechny své majetkové poměry, tedy i získání majetku před tímto nástupem. V rozporu s tím však pan Mynář soustavně odmítá zveřejnit své majetkové poměry, stejně jako odmítá zveřejnit i svůj plat. Vratislav Mynář rovněž stále nemá bezpečnostní prověrku potřebnou pro výkon své funkce. Přesto ve funkci působí dál.

V demokratickém právním státě je nepřijatelné, aby vysoce postavený státní úředník, blízký spolupracovník prezidenta republiky prováděl tak kontroverzní obchody, navíc přímo či nepřímo s lidmi, kteří jsou napojeni na tzv. klientelistické či kmotrovské sítě. Stejně tak není možné, aby vysoký státní úředník odmítal zveřejnit své neprůhledné majetkové poměry. Pokud se tak přesto chová, pak není možné, aby nadále setrvával ve své funkci.
 
Obracíme se proto na prezidenta republiky, aby neprodleně odvolal Vratislava Mynáře z funkce vedoucího kanceláře prezidenta republiky a popřípadě dal podnět k prošetření jeho majetkových poměrů. Prezidentova podpora pana Mynáře v úřadě za této situace je v příkrém rozporu s jeho opakovanými prohlášeními, že se bude zasazovat za zveřejnění majetkových poměrů a bojovat proti korupci jakožto „současnému zlu“. Chce-li prezident, aby lidé tato prohlášení brali vážně a nevnímali je jako pouhá populistická gesta, pak by mělo být jeho odvolání kancléře Mynáře logickým a okamžitým krokem.
 
Ústavní činitelé nesmějí tolerovat skandální konflikty zájmů vysoce postavených státních úředníků a politiků, pohrdání právním řádem a spoluobčany, jinak ničí poslední zbytky důvěry v právní stát a jeho demokratický systém, jehož základem je rovnost občanů před zákonem.

Za iniciativu Vraťte nám stát! Za iniciativu Veřejnost proti korupci
Václav Němec Pavel Štern
Hana Marvanová Milan Hulík
Jiřina Dienstbierová

V Praze, 8.1.2015

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz