Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nový ročník Vlčích hlídek v Beskydech začne o víkendu vstupním školením

14. 11. 2014 -, Econnect/Hnutí Duha

O nastávajícím prodlouženém víkendu vyrazí noví zájemci o ochranu velkých šelem na chatu Třeštík v Beskydech. Zahájí tak již patnáctý ročník dobrovolnických Vlčích hlídek, které mapují výskyt vlka, rysa a medvěda na slovensko-českém pomezí. V dalších týdnech se k nim na Šumavě přidají zájemci o Rysí hlídky, které také slaví – rysa stopují již deset let.

Na Třeštíku nebo o dalších listopadových a prosincových víkendech na Šumavě v Hojsově Stráži, v javornických Huslenkách či Valašských Klobukách v Bílých Karpatech čekají na nové zájemce úvodní školení, kde se dozvědí vše potřebné pro monitoring velkých šelem. Čekají na ně odborné přednášky zoologů ze Správy CHKO Beskydy a Správy CHKO a NP Šumava nebo zajímavé detaily z monitoringu medvěda, se kterými je seznámí ředitel Správy Národního parku Malá Fatra.

Praktickou část přímo v terénu povedou zkušení koordinátoři monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA. Asi sto třicet nových dobrovolníků získá nejen znalosti o životě vlků, rysů a medvědů, ale naučí se také základy stopování a pohybu v terénu. Program obohatí promítání filmů a videosekvencí z fotopastí zachycující přirozené chování velkých šelem.

Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek při pravidelném procházení terénu vyhledávají pobytové znaky velkých šelem (stopy, trus, srst aj.) i dalších chráněných druhů, odebírají vzorky pro analýzy DNA či potravy a na vytipovaná místa umisťují fotopasti pro jejich dlouhodobé sledování. Od loňské zimy se dobrovolníci ve větší míře podílejí i na mapování výskytu šelem v Jeseníkách.

Další funkcí hlídek je šířit mezi místními obyvateli a návštěvníky hor osvětu o těchto tolik mytizovaných zvířatech, aby již nikdy nenastala situace, kterou zažily některé beskydské obce v polovině devadesátých let. Tehdy se do Beskyd vrátili vlci ze Slovenska a podle tehdejších informací se zde pohybovala asi desítka zvířat. Vlna nenávisti a strachu z neznámého však vedla k tomu, že tato zvířata byla během následujících let upytlačena.

Dobrovolnické hlídky proto vznikly a dodnes fungují také jako prevence pytláctví - svojí přítomností v terénu odrazují nelegální lovce. Hlídkaři se vydávají do míst, kde jsou velké šelmy v ohrožení, pátrají po známkách pytláctví a upozorňují na nalezené zakázané masité návnady, tzv. újedě, u nichž je vysoké riziko zastřelení vzácných a zákonem chráněných velkých šelem. Letos dobrovolníci v Beskydech objevili dokonce i otrávenou návnadu, kde chemická analýza prokázala přítomnost nervového jedu karbofuranu.

Systematický monitoring území obývaného velkými šelmami přináší mnoho zajímavých informací o jejich velmi skrytém životě, které využívají odborníci i veřejnost. Pracovníci Hnutí DUHA Olomouc publikují výsledky z monitoringu spolu s univerzitními vědci v českých i zahraničních odborných časopisech jako je Journal for Nature Conservation, Lynx nebo Acta Musei Beskidensis. Závěry z činnosti Rysích hlídek využívají pracovníci mezinárodního projektu Trans-Lynx, který usiluje o ochranu šumavsko-bavorsko-rakouské populace rysa ostrovida. Všechny poznatky o výskytu a pohybu vzácných šelem jsou základem pro jejich efektivní ochranu.

Zajímavosti ze života velkých šelem jsou pravidelně zveřejňovány na webu Šelmy.cz a v mapové aplikaci www.mapa.selmy.cz. Posledním příspěvkem je článek o rysici Draže, sledované fotopastmi již od roku 2010.

Ludvík Kunc, výtvarník, zoolog a zakladatel Vlčích hlídek, v rozhovoru ke svým osmdesátým narozeninám, řekl pro časopis Sedmá generace: „Zdá se, že široká veřejnost šelmám fandí díky osvětové činnosti Hnutí DUHA. Sám jsem zamlada jen těžko sháněl mladé lidi na pomoc ohroženým rysům. Ti mohli být v celém Severomoravském kraji legálně stříleni. V sedmdesátých letech žil v Beskydech snad jen jeden rys. V Jeseníkách byla zlikvidována celá populace rysů, která se už dodnes nevzpamatovala. Až po čase se rys vrátil ze Slovenska.“

„Díky telemetrii a fotopastem máme dnes o velkých šelmách více informací než kdykoli dříve. Vlků je tu minimum, medvěd víceméně prochází a počet rysů nestoupá, právě naopak. Důvod je jasný: nezákonný lov, stále kvalitnější lovecká výbava, terénní auta, jichž se velké šelmy nebojí. Situace se zhoršuje i výstavbou nových komunikací, takže mám o existenci velkých šelem v přírodě vážné obavy.“ (Ludvík Kunc, 4.8 2014)

Leona Machalová, terénní pracovnice Hnutí DUHA a koordinátorka Vlčích hlídek, řekla: „Každoroční velký zájem lidí různých věkových kategorií o zapojení do Vlčích hlídek je pro nás velmi potěšující, především pokud jsou to obyvatelé z regionu Beskyd. Kromě dobrovolníků, kteří znají terén hor a často se v něm pohybují, s nimi získáváme i důležitý signál, že vztah místních lidí k šelmám se daří stále zlepšovat a jsou dokonce ochotni se do jejich ochrany aktivně zapojit. To je pro budoucnost našich šelem velmi pozitivní a důležité.“

„Divoká příroda a velké šelmy mohou připravit dobrovolníkům vzácnou odměnu v podobě zážitků a zkušeností, které se nedají prožít ani získat u monitoru. Několik účastníků hlídek již mělo to štěstí přímo zahlédnout rysa v Beskydech či Javorníkách; já sama jsem několikrát viděla vlky například ve slovenských Kysuckých Beskydech. Takové setkání je výjimečné, je to zážitek na celý život.“

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Stránky o velkých šelmách

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz