Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Izrael zakázal zákonem příliš hubené modelky. Sdružení Anabell s tím souhlasí

6. 4. 2012 - PRAHA [Econnect/Anabell]

Stát Izrael schválil zákon zakazující používat fotografie příliš hubených osob pro reklamní účely. Stal se tak první zákonnou normou v boji proti poruchám příjmu potravy. Kritéria jsou jasná. Index BMI znázorňující tělesnou hmotnost poměrem váhy a výšky nesmí být nižší než 18,5 bodu. Dokonce se v reklamě nesmí objevit modelky, které jen vypadají, že mají nízkou hmotnost. U počítačově upravených fotek musí být uvedeno, že tato úprava proběhla. Důvodem eliminace těchto negativních vzorů zákonnou normou jsou děsivá fakta: každý rok několik tisíc mladých lidí s diagnózou porucha příjmu potravy.

Proč Evropa nebo Amerika s touto právní úpravou čeká? Když v USA a západní Evropě, včetně České republiky, je situace stejně vážná? Toto psychické onemocnění postihuje až 6 % populace v rizikové kategorii, a v nejohroženějším věku13-20 let to může být i více. Závažné je, že problém se začíná týkat stále mladších dětí a čím dál většího počtu mužů. Nejedná se jen o známější anorexii a bulimii, ale objevuje se řada nových poruch, které i když zatím nebyly popsány jednoznačnými diagnostickými kritérii, vykazují stejně závažné dopady na zdraví a život nemocného. Poruchy příjmu potravy se neobjevují jen ve světě modelingu či vrcholového sportu, naopak si vybírají oběti napříč vzdělanostní, profesní, věkovou či sociální strukturou populace. Mediální tlak na štíhlost a dokonalost je také velký a přitom v některých periodikách je upravováno až 90 % fotografií.

Občanské sdružení Anabell zaznamenává ve svých poradnách v ČR ročně několik stovek až tisíc kontaktů. Přitom se ovšem jedná jen o ty klienty, kteří si svůj problém s jídlem uvědomují a začínají ho řešit. Ředitelka organizace PhDr. Ing. Jana Sladká Ševčíková k tomu říká: „Za deset let naší existence se na poli problematiky poruch příjmu potravy naštěstí mnoho změnilo, mnohdy k dobrému. To, co ale stále pokulhává a za co se snažíme také bojovat, je vztah veřejnosti k uměle propagovanému a udržovanému ideálu krásy a nezdravé štíhlosti. Zdá se mi, že obdobné vyjádření a postoj, jako v Izraeli, by si zasloužila i Česká republika.”

Občanské sdružení Anabell poskytuje již od roku 2002 služby především osobám s poruchou příjmu potravy a jejich blízkým. Jedná se oInformační centra, psychologické, nutriční a sociální poradenství, telefonickou krizovou linku 848 200 210, internetovou poradnu, svépomocné podpůrné skupiny, individuální psychoterapii, knihovnu, programy primární prevence a vzdělávací akce, dobrovolnictví, odbornou praxi a další služby.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz