Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Evropští křesťané se vyrovnávají s globalizací

7.3.2005
PRAHA [Ekumenická akademie Praha / The Work and Economy Research Network in the European Churches (WEN)]
Autor: Jiři Silný

“Globalizující se hospodářství silně narušuje vztahy mezi lidmi a má tendenci posunovat rizika globalizace na individuální rovinu.” Takové bylo hlavní sdělení konference, jež se pod názvem `Čelit globalizaci; vize - alternativy - strategie', konala ve dnech 2.- 6. března v Čelákovicích u Prahy. Konferenci pořádala Ekumenická akademie Praha a Work and Economy Research Network in the European Churches ve spolupráci s Konferencí evropských církví. Konference navazovala na dvě předchozí setkání, organizovaná ekumenickým evropským hnutím v reakci na výzvy globalizace: první se uskutečnilo v Budapešti (Maďarsko) v roce 2001 a bylo určeno středoevropským a východoevropským církvím; to druhé v Soesterbergu (Nizozemí) v roce 2002 pro západní Evropu.

Dialogu na téma “jak se vyrovnat s negativními aspekty globalizace” se účastnilo na 55 účastníků ze všech regionů Evropy, z různých církví, občanských sdružení, univerzit a sociálních hnutí. Cílem bylo přispět k vybudování nových nadějných alternativ, spíš než opakovat všeobecně známé kritiky. Setkání bylo zaměřěno na zjišťování nedostatků a vyhledávání alternativ v těchto oblastech:

* potraviny, zemědělství a život na venkově
* práce, příjmy a čas
* sociální a ekonomická práva
* trh: lokální a globální alternativy
* nadnárodní korporace a hospodářská demokracie

Globalizující se hospodářství směřuje ke “komodifikaci” stále rostoucího množství aspektů života. Rovněž přetváří potřeby v touhy, které nemohou být uspokojeny. Tyto dva procesy vážně škodí mezilidským vztahům a vedou k hospodářství, které působí destruktivně na životní prostředí a je sociálně neudržitelné. V protikladu k nadhodnocování významu trhu musí alternativní přístup klást velký důraz na lidské a společenské hodnoty. Alternativní přístup nabízí zdroje a know-how, které mohou stávající situaci změnit.

Současné hledání alternativ ke globalizaci má své kořeny v osobní zkušenosti. V mnohých oblastech se již mnozí lidé těší rostoucímu množství alternativ, přičemž tyto alternativy jdou ve své snaze dále než jen ke strategii přežití, uplatňované v extrémních situacích chudoby, hladu a sociální exkluze lidí a komunit, které jsou zasaženy nejzávažněji. Rovněž bylo zdůrazněno, že budování alternativ k současné globalizaci má kladný dopad na osobní a komunitní život. Důležitými elementy v procesu budování alternativ je obnovení solidarity, vzájemné sdílení a společné učení se.

Křesťanská víra a tradice povolává křesťany k tomu, aby se postavili chudobě a destrukci lidské důstojnosti a společenství - jevům, které doprovázejí hospodářskou globalizaci. Účastníci setkání zkoumali výklad a pojetí hospodářství v Bibli a v křesťanské tradici. Vyplývá, že nekontrolovaná ekonomická aktivita má za následek rostoucí nerovnost, chudobu a utrpení. Potřeba bez ustání intervenovat a upozorňovat na tyto negativní důsledky a potřeba jiného, realističtějšího přístupu k hospodářství a ekonomickému životu je pro křesťany a církve silnou motivací. Intervenovat by se přitom mělo ve prospěch globální spravedlnosti a ekologické udržitelnosti.

Zásadní je organizování a budování solidarity „zdola“; to jde ruku v ruce se snahou utvořit nový politický rámec pro hospodářství a ochranu sociálních práv. Účastníci setkání byli zajedno v tom, že církve a organizace s církvemi spolupracující mají k dosažení těchto dvou cílů čím přispět.

Plný text závěrečného prohlášení konference je k dispozici u organizátorů.

Kontakt:
Jiři Silný, Ekumenická akademie Praha
Na Míčánkách 1, 101 00 Praha 10
Tel./Fax: +420 272737077 e-mail: ekumakad@volny.cz mobil: 604625486

Tony Addy, The Work and Economy Research Network in the European Churches (WEN)
Žitna 45, 110 00 Praha 1
Tel/Fax: +420 222211799
Email: tony.ecg@ecn.cz Mobile: +420 603 276910

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz