Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

8. březen upozorní na kult těla i na násilí páchané na ženách

8. 3. 2005 -, Econnect

Ženy platí stále vyšší cenu za nebezpečný a neregulovaný obchod se zbraněmi. Obchodníkům prodej zbraní vynáší miliardy, pro tisíce žen však znamená smrt. V předvečer Mezinárodního dne žen tyto údaje ve své společné zprávě zveřejnila koalice organizací Amnesty International, Oxfam a IANSA. "Podle odhadů je dnes ve světě téměř 650 milionů ručních zbraní, většinou v držení mužů. V Jižní Africe je zbraní svého partnera zastřelena jedna žena každých 18 hodin. Ve Francii je každá třetí žena, kterou usmrtí její partner, zastřelena. V USA je to dokonce každá druhá žena," uvádí příklady mluvčí české pobočky Amnesty International Eva Dobrovolná.

Na Den OSN pro práva žen a mezinárodní mír, vyhlášený na osmý březen v roce 1977, dnes proto upozorní aktivisté Amnesty International v ulicích Brna. U informačního stánku v České ulici nabídnou kolemjdoucím od 15. do 18. hodiny materiály o souvislostech mezi porušováním ženských práv ve světě a vývozy zbraní z České republiky. Brňané se také budou moci připojit k petici, požadující ukončení bezpráví v některém z nejakutnějších případů evidovaných Amnesty International.

"V rozporu se zažitými představami ženám v ozbrojených konfliktech a po nich nehrozí "pouze" znásilnění. Po propuknutí bojů tvoří obvykle většinu neozbrojené civilní populace, a každý útok na civilisty si tedy vyžádá velké oběti právě mezi ženami. Ženy a děti také představují největší část "vedlejších škod" – zabitých nebo zraněných v důsledku ozbrojené akce," připomíná koordinátor kampaně Zbraně pod kontrolu! Karel Dolejší z brněnské skupiny Amnesty International. "Protože mnoho žen pracuje v domácnosti, jejich možnosti uprchnout před hrozícím nebezpečím bývají velmi omezené," dodává.

Karel Dolejší také upozorňuje, že ženám, které jsou představitelkami svých komunit, narušují obvyklou představu o "ženské roli" nebo jejichž mužští příbuzní aktivně působí ve veřejném životě navíc hrozí ze strany ozbrojenců mimořádně velké riziko mučení nebo zabití. "Mírové aktivistky, mediátorky konfliktů, ochránkyně lidských práv nebo humanitární pracovnice také čelí zvýšenému nebezpečí. Pokud nejsou přímo ohroženy na životě, mohou se ocitnout ve vězení, kde jsou často mučeny nebo znásilňovány," upřesňuje. Ačkoli došlo v posledním desetiletí v odstraňování násilí na ženách k výraznému pokroku, v mnoha zemích světa přetrvávají vážné problémy: například ženy v Afgánistánu jsou dosud vystaveny srovnatelnému útlaku jako v dobách vlády hnutí Talibán, řada žen v Kosovu je nucena žít v podmínkách sexuálního otroctví a ženám v Kolumbii hrozí ze strany příslušníků ozbrojených skupin znásilnění nebo zohavení. Ženy v Kambodži při zemědělských pracích stále ohrožuje nevybuchlá munice použitá na přelomu 60. a 70. let a dívky v Ugandě jsou násilně verbovány do povstaleckých ozbrojených uskupení.

Také Česká republika má podle Amnesty International svůj nezanedbatelný podíl na podpoře ozbrojeného násilí na ženách. "Podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2004 vyvezla zbraně, munici nebo vojenský materiál do celkem 119 zemí. Ve dvaadvaceti z nich dochází násilí na ženách v ozbrojeném konfliktu nebo k takovému násilí, které s ozbrojeným konfliktem úzce souvisí," upozorňuje Karel Dolejší na důsledky "kultury násilí", nucenou prostituci a další problémy, jimž musí čelit.

"Laf iz maj fejvorit kalr"

Osmý březen však bude také dnem oslav. Celovečerní oslavu na dnešek připravily Genderové informační centrum NORA a Gender centrum Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity – k připomenutí Mezinárodního dne žen pořádají od 18. hodiny kulturně-vzdělávací kabaret v brněnském klubu Dessert v Rooseveltově ulici. Letos se organizátoři zaměřili na dekonstrukci atavistického pojetí lásky, která bývá v euroamerické kultuře se ženami stereotypně spojována. "Tématem letošní brněnské oslavy se proto stala "láfka" – v níž písmeno "f" symbolizuje femininní stránku, z jednoho úhlu pohledu jasnou a potřebnou, z jiného problematickou pro časté vykazování sféry lásky ženám a naopak, spojování žen primárně s láskou mateřskou, a podobně. Jedno motto „laf iz maj fejvorit kalr“ odkazuje k mnohobarevnosti podob lásky, kterou chápeme jako životní motiv," lákají pořádající organizace k návštěvě večera.

V brněnském Spolku na Orlí ulici budou oslavy MDŽ pokračovat i ve středu 9. března – besedou z brněnskou cestovatelkou Milenou Holcovou "Stopem s celou rodinou". Milena Holcová procestovala stopem většinu zemí severní polokoule, v posledních letech i východní Afriku, Venezuelu a islámské země včetně tálibánské části Afgánistánu, jihovýchodní Asii. „Řeči, že cestovatelství a dobrodružství je doménou mužů považuji za legrační a poněkud zabedněné. Svět je plný žen, cestovatelek,“ cituje v pozvánce cestovatelku pořádající Nesehnutí. Beseda s mottem "Co nejblíž k lidem, co nejmenší bágl - co nejvíc času, co nejdál od turistů" začne v 18 hodin.

Při příležitosti Dne žen bude dnes v Praze také pokřtěn film Ženy pro měny, který právě vychází na DVD a VHS. Slavnostní křest, který provede Aňa Geislerová, bude zahájen ve 20 hodin v Palace Cinemas ve Slovanském domě. Celovečerní debut režisérky Eriky Hníkové byl už promítán na řadě festivalů, v dubnu zamíří na Slovensko, letos jej odvysílá Česká televize, zájem o dokument projevily také televize ve Finsku a Maďarsku. "Velmi mě potěšilo, že film vidělo už přes třináct tisíc diváků u nás a další za hranicemi České republiky. Jsme také rádi, že nám od diváků přichází konkrétní ohlasy, například od některých divaček, které se po shlédnutí filmu přestaly zabývat myšlenkou na plastickou operaci," uvedl producent filmu Jiří Konečný.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

Jana Sobotková

Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz