Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Byla to pecka: techno v Německu po pádu Berlínské zdi

4. 5. 2010 - Uh-Young Kim, Goethe-Institut Praha

Berlínské techno se zrodilo v okamžiku, kdy padla Berlínská zeď. Ihned po 9. listopadu 1989 se konalo znovusjednocení Německa v prázdných sklepích, kde se setkávali lidé z východu i ze západu v rauši stroboskopů a elekronických rytmů. O dvacet let později se stal Berlín hlavním městem klubové scény.

„Když padla Berlínská zeď, byla to pecka, a stejná pecka to byla v hudbě.“ Takto popisuje berlínský DJ Tanith roli techna jako soundtracku k pádu Berlínské zdi. V noci z 9. na 10. listopadu 1989 padla Berlínská zeď, rozdělující východní a západní Německo. Okamžitě potom se už konalo znovusjednocení na tanečních parketech technoparty po celém Berlíně. Mladí lidé z východu se hrnuli do klubů na západě. Přitom sebou přinesli – vedle homosexuálního publika – takovou připravenost „pařit“, jaká je dodneška symbolem berlínského nočního života.

DJ Tanith vor dem Inside-Club nach einem Gig; Copyright: EscoBierRozdíly mezi východem a západem se smyly v rauši elektronických rytmů a stroboskopů. Techno-aktiviské ze západu se vydali hledat prostory ve východní části města. Několik měsíců po pádu Berlínské zdi se již otvíraly první techno-kluby ve východním Berlíně. Při akci nazvané Tekknozid se spojili pořadatelé Wolfram Neugebauer alias Wolle XDP z bývalého východního Německa a DJ Tanith ze západního Berlína. Nezávisle na původu, třídě nebo vzhledu slavila tato scéna zrození berlínského techna, tak jak je dnes známé i ve světě. Jeho start je zároveň začátkem znovusjednoceného Německa.

Dočasný ráj

Úspěch berlínské techno kultury od listopadu 1989 měl hodně co do činění se strukturou města. Odhadem byla ve východním Berlíně třetina budov s více než 25.000 byty prázných. Během několika let bylo obsazeno 150 domů. Teprve přivlastnění nevyužitých místností a ploch, které ležely ladem, umožnilo vykvést této nezávislé scéně. Sklepy byly provizorně přebudovány na kluby a bary. Zárodkem berlínské techno kultury se stal klub UFO, který byl otevřen v roce 1988 ve čtvrti Kreuzberg. Z UFA vznikl v roce 1991 Tresor. Provozovatel Dimitri Hegemann přestavěl pancéřové prostory obchodního domu Wertheim na náměstí Potsdamer Platz. S jeho strohým průmyslovým šarmem se stal Tresor klubem, který svým stylem inspiroval ty ostatní.

DJové a účastníci party si přivlastnili také osiřelé kulturní domy východního Německa pro akce trvající až do rána. Opuštěná jídelna Ahornblatt se stala Rave-svatyní, kde se pořádaly Exit-party. Umělecká centrum Tacheles v ulici Oranienburger Straße přijalo klubovou scénu za svou. Prázdné skladové haly na břehu řeky Spree se naplnily barevným nočním životem akce „Planet“. Noci „Planet“ byly známe pro jejich fantastické dekorace. Souhrou zvuku, světla a performance vznikl alternativní zážitek prostoru a času, nazývaný „Space“, ve kterém mohl člověk úplně vystoupit z reality. V těchto dočasných autonomních zónách se mohla techno-kultura dále rozvíjet, projevovat svoji touhu po sebeuskutečnění a nočních excesech.

Výprodej a znovuprobuzení scény

Tak jako každá subkultura zažila i berlínská techno scéna období rozkvětu (1989 až 1992), fázi fragmentace (1992 až 1995) a dobu komercializace (1995 až 2004). Na počátku vítězilo sebeurčení: mottem se stalo „Do It Yourself“. Aktivní členové byli stejní jako hosté. Provozovatelé nejdůležitějších klubů pocházeli sami z žánru techna. Pragmaticky, optimisticky a autodidakticky kombinovali zábavu, aktivismus a obchod. Kluby fungovaly jako bezprostřední místa setkání, kde si byli všichni více méně rovni a byly otevřeny pro všechny sociální vrstvy a osobnostní typy. Jakmile se člověk vnořil do tančícího davu, nebylo důležité, jestli je z východu nebo za západu.

Skrze velké akce jako Loveparade a Mayday přišla na počátku devadesátých let změna paradigmatu od produkce ke konzumu a od Undergroundu k Mainstreemu. První Loveparade se konala 1. července 1989 a účastnilo se jí 150 lidí. Na vrcholu, o deset let později, přitáhla Loveparade 1,5 miliónu návštěvníků. Techno se stalo masovou kulturou a vyvolalo kultovní hnutí. S tímto výprodejem přišla i kreativní nečinnost vrámci scény. Po hypernadšení z Loveparady ztratila veřejnost rychle zájem a techno-kultura se stáhla zpět do undergroundu.

Od roku 2000 vzkvétají kluby tak jako nikdy předtím. Berlín se stal hlavním městem mezinárodní klubové scény. Metropole se stala „Ibizou“ severu. Každý víkend cestují tisíce party-turistů do Berlína. Z techna vznikla doposud jediná mezinárodní popkultura, která má zaručeně německý původ. Její úspěšná existence začíná v listopadu 1989. Euforické spojení mezi východem a západem na první techno party po pádu Berlínské zdi dalo vzniknout základu pro dnešní berlínskou klubovou scénu s její otevřenou, nehierarchickou pověstí.

Uh-Young Kim je novinář, moderátor a DJ. Pracuje mimo jiné pro WDR, Spiegel Online, taz a De:Bug. Překlad: Klára Janečková. Copyright: Goethe-Institut e. V., Online-Redaktion, červen 2009.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz