Den Tibetu - Nechme strach za sebou
9.3.2010
BRNO [Amnesty International Brno]
Autor: Lucie Paseková
Při této příležitosti pořádá Brněnská skupina ve středu 10. března 2010 od 17 do 21 hodin akci s názvem Den Tibetu - Nechme strach za sebou! Od 17 do 18 hodin bude probíhat podpisová akce na ulici Česká na podporu tibetského dokumentaristy Dhondupa Wangchena, odsouzeného za „podvratnou činnost" na 6 let do vězení.
Od 19 hodin pak bude akce pokračovat v Salonu Dagueree (Slovákova 1) projekcí dokumentu Nechat strach za sebou právě od tohoto dokumentaristy Dhondupa Wangchena. Jedná se o 25 minutový dokument, který byl tajně natočen tibetskými filmaři. Tento film zachycuje atmosféru Tibetu pod nadvládou Číny, souvislosti a symboliku olympijských her a návrat Dalajlámy. Autor dokumentu Wangchen je vězněm svědomí Amnesty International. Projekce proběhne za účasti Mgr. Kryštofa Trávníčka z FF MU, specialisty na tibetský buddhismus a tibetštinu.
„V Tibetu je vězněna řada mnichů a vězňů svědomí jenom pro své vyznání a názory. Naší akcí chceme ukázat, že stále existuje mnoho lidí, kterým není porušování lidských práv lhostejné,“ říká koordinátorka AI Brno Martina Jahodová. Amnesty International nepodporuje politické cíle některých protestujících, usiluje výhradně o dodržování jejich lidských práv, organizace rovněž nezastává žádné stanovisko v otázce nezávislosti Tibetu.
Svoboda vyznání, projevu a sdružování zůstává v Tibetu zásadně omezena. Mnozí lidé jsou uvězněni jen proto, že chtěli pokojně uplatnit svá lidská práva. Podobně jako v dalších částech Číny, i zde dochází k svévolnému zatýkání, nespravedlivým procesům a mučení ve věznicích.
Represe výrazně snižuje dostupnost informací o případech bezpráví v Tibetu. Každý, kdo předává informace do zahraničí, se vystavuje nebezpečí. Podle organizace Mezinárodní kampaň za Tibet (ICT) se každý rok dva až tři tisíce Tibeťanů pokusí utéct přes Nepál do Indie. Zhruba třetinu z nich tvoří děti, které zamýšlejí navštěvovat tibetské školy v Indii. Často prchají také mniši, kteří chtějí svobodně praktikovat své vyznání. Je známo, že po tibetských uprchlících střílejí příslušníci čínských i nepálských ozbrojených složek.