Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Praze zazní albánská polyfonie

24. 3. 2009 - PRAHA [Econnect/Respect Music]

Unikátní vystoupení souborů Jonianet,Saze Ensemble a Gerda Dalipaj z Albánie, které jsou proslulé svým polyfonickým zpěvem, se uskuteční v rámci festivalu Respect Plus. Koncert začíná ve 20 hodin ve čtvrtek 26. března v budově Hlaholu na Masarykově nábřeží 16.

Albánie je v dnešní Evropě poslední oázou nedotčené tradiční hudby. V barech v izolovaných horských vesničkách slyšíte archaickou polyfonii, lišící se od známější polyfonie korsické hřímajícím "bordunovým" souzvukem, jehož kořeny sahají až do byzantské hudby. Mohutné hlasy se prolínají ve třech vrstvách, evokují dávné formy evropské hudby a dokumentují tak fascinující ale ohrožený hudební druh, který UNESCO roku 2005 zapsalo na seznam Nehmotného kulturního dědictví lidstva.

Albánské svatební kapely hrají s výdrží i nasazením typickým pro Balkán - ale na rozdíl od Gorana Bregoviće jejich věhlas nepřekročil hranice regionu. Na turné k nám poprvé přijíždějí dvě špičkové albánské skupiny - polyfonní sbor Jonianet a instrumentání Saze-Ensemble, fascinující virtuozové spojující vlivy z Řecka i Turecka.

"Zpěváci se dostávají do stavu totální extáze. Hluboko ponořeni do zpěvu ignorují své okolí. Někdy dokonce ztratí schopnost dokončit melodickou linku...," popisuje setkání s albánskou polyfonií iniciátor turné, německý muzikolog Eckehard Pistrick. "Ale na rozdíl od šamanských zpěvů se nejedná o rituál. Ti lidé to dělají pro vlastní potěšení."

O svých albánských expedicích Pistrick píše v knize Skryté hlasy: "Po serpentinách sjíždíme do údolí, v euforii vyvolané ohnivými tóny klarinetu, melodie se kroutí jako had. Taxikář si přihne rakije a láhev odhodí pod přední sklo. Jsem v Kusturicově filmu? Všechno je ale skutečné."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz