Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sedmá generace 6/2008: Na shledanou v pomalejších časech

30. 12. 2008 -, Econnect/Sedmá generace

Poslední letošní číslo Sedmé generace se v hlavním tématu zabývá otázkou, jak zpomalit život v uspěchaných moderních společnostech. Kromě zachycení současných trendů (pomalá doprava, stravování či turistika) přináší britské zkušenosti s takzvaným downshiftingem neboli záměrným sebeomezováním vlastní rychlosti a spotřeby. Filosof Martin Škabraha si pak bere na mušku známé heslo „čas jsou peníze“ a konstatuje: „Nejhorší sociální cejch, který v naší akcelerující společnosti může jedinec dostat, je, že zdržuje. Všichni na sobě neustále pracujeme, abychom nezdržovali. Kdo zdržuje, prokazuje vlastní neschopnost.“

Záměrné či dobrovolné snížení spotřeby též v SG sleduje Zuzana Tůmová, porovnávající spotřebu pěti českých environmentálně uvědomělých domácností s běžnou populací. Jak naopak u nás pomáháme těm, kteří nemají co do úst, přibližuje jeden z koordinátorů kampaně Česko proti chudobě Tomáš Tožička. I když se dočteme, že „smutným faktem zůstává, že prostředky pro chudé země se snižují v relativních i absolutních číslech“, tak autor vidí naději alespoň v aktivním zapojování místních dobrovolníků. Petra Němcová s Vojtěchem Koteckým zase naději spatřují v ekologické daňové reformě (v ČR zatím 15 let diskutované), která může stejně jako v zemích západní a severní Evropy snížit exhalace skleníkových plynů a přispět ke snížení nezaměstnanosti.

V ekonomickém seriálu tentokrát Naďa Johanisová představila věhlasného ekonoma Johna Stuarta Milla, v Kurzu mediální sebeobrany si na příkladu kauzy CzechTek přiblížíme vznik takzvané morální paniky. Vedle toho kritizuje Lubor Kysučan tendenční reportáž TV Nova Neúprosné Děti Země, mimo jiné slovy „reportéři TV Nova kromě opomíjení základních faktů předvedli sofismata, za něž by se nemusela stydět ani husákovská televize ve své kampani proti Chartě 77“.

V kulturní zahradě najdete rozhovor s irským písničkářem Paulem Tiernanem, recenze dokumentů Ivetka a hora, Gyumri a V hlavní roli Gustav Husák z jihlavského filmového festivalu a reportáž z obnažené krajiny bývalé hnědouhelné pánve, kde se dvanáct umělců snažilo vcítit do geologických procesů a komunikovat s duchem dolu. Závěrečné místo pro hosta tentokrát obsadil spisovatel Jaroslav Rudiš, hovořící o železnicích, třídění odpadu, Straně zelených, tichu a roztěkanosti.

Anotace všech textů čísla i soutěžní kvíz o předplatné SG najdete stránkách www.sedmagenerace.cz.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Sedmá generace

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz