Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Geneticky modifikovaná kukuřice ohrožuje motýly!

9.7.1999
PRAHA [Greenpeace]

motýli Česká pobočka mezinárodní ekologické organizace Greenpeace dnes vyzvala firmu Monsanto, aby v České republice okamžitě zastavila pokusné pěstování své geneticky modifikované Bt-kukuřice. Tato plodina připravená genetickou manipulací by totiž mohla vážně poškodit naši přírodu a narušit životní prostředí.

Podle zjištění vědců z americké Cornellovy univerzity publikovaném v časopise Nature zabíjí pyl z Bt-kukuřice housenky amerického motýla monarchy stěhovavého (Danaus plexippus). Ekologická organizace Greenpeace ve spolupráci s entomologem D. J. Stradlingem z univerzity v britském Exeteru nyní vypracovala seznam motýlů žijících v Evropě, kteří mohou být rovněž ohroženi. Patří k nim mj. i babočka kopřivová a otakárek fenyklový.

motýli
"Námi vytvořený seznam motýlů, kteří jsou ohroženi, není pravděpodobně úplný a bude nutné jej aktualizovat. Doufáme, že entomologové na celém světě nám pomohou a provedou další nutné výzkumy," prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka z Greenpeace.

motýli Výzkumníci z Cornellovy univerzity ve státě New York pokusně krmili housenky amerického motýla Danaus plexippus listy rostliny klejichy, které posypali pylem z geneticky modifikované Bt-kukuřice. Simulovali tak běžnou situaci v životním prostředí. Pyl z kukuřice může být větrem zanesen i desítky metrů od pole a zachytává se na listech klejichy. Vědci zjistili, že po čtyřech dnech uhynulo 44 procent housenek, které se živily listy s pylem z Bt-kukuřice. Z housenek, které se živily listy klejichy posypanými pylem z normální nemodifikované kukuřice, neuhynula ani jedna.

"Zatím nevíme přesně, jak vážný bude dopad pěstování GM kukuřice na jednotlivé populace motýlů a kteří motýli jsou nejvíce ohroženi," varoval Hrdinka. "Je skandální, že firma Monsanto rizika vlivu Bt-kukuřice na hmyz neuvedla ve své žádosti o povolení k pěstování v České republice."

Motýl monarcha stěhovavý má domov v Americe a Africe. Příležitostně ale migruje též do Evropy. Zdá se nanejvýš pravděpodobné, že škodlivé efekty geneticky manipulované Bt-kukuřice se objeví také u dalších druhů motýlů.

Nová zjištění o možných škodlivých dopadech geneticky modifikovaných rostlin na životní prostředí vedla Evropskou unii (EU) k vyhlášení de facto moratoria na Bt-kukuřici. Ministři životního prostředí členských států EU se na mítinku v Lucemburku 24. června 1999 dohodli, že nebude povoleno komerční pěstování žádné další variety Bt-kukuřice, dokud nebude novelizována směrnice 90/220/EEC upravující uvolňování GMO do životního prostředí. Stávající směrnice dostatečně nechrání životní prostředí a zdraví lidí.

Česká pobočka Greenpeace poprvé upozornila na neodhadnutelná rizika geneticky manipulovaných plodin již v prosinci 1996, kdy její aktivisté zablokovali v Hamburku vlak vezoucí náklad Bt-kukuřice do České republiky.


Další informace:
Dr. Čestmír Hrdinka
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: chrdinka@diala.greenpeace.org

http://www.greenpeace.org/~geneng

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz