Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Labutě: V zimě odlétáme na řeku!

16.11.2004
PRAHA [Český svaz ochránců přírody]
Autor: Marcela Mikesková, tel: 737 172 840

Labutě na stojatých vodách - rybnících, nádržích a podobně – v této době rozhodně nekrmte! Důsledkem této činnosti může být smrt těchto krásných ptáků. Nejsme vůbec proti zimnímu přikrmování ptactva, ale všechno má svá pravidla. I krmení labutí...
Jestliže v těchto dnech uvidíte labutě na stojaté vodě, nechte je být a nenoste jim potravu. Labutě by si totiž na krmení zvykly a neodletěly by na řeku, jak je jejich zvykem. Na rybnících a nádržích – zvlášť přijde-li náhlý noční mráz - pak labutě snadno přimrznou k hladině! A z ledového vězení se samy nedokážou vyprostit. Pokud vodní hladina rybníků a nádrží zamrzne, labutě nemají kam utéct před svým nepřítelem – psem. Normálně se ho totiž zbaví tak, že „utečou“ na vodu. Když labutě odletí na řeku, tohle nebezpečí jim nehrozí. Navíc v řece stále najdou potravu. Tam je také klidně mohou lidé během zimy dokrmovat. Například starším nezávadným a nesoleným pečivem.
Najdete-li labuť na ledě, přesvědčte se, zda není přimrzlá. Většinou nebývá a na ledě jen odpočívá. Pokud však přimrzlá je, je nutné jí odborně a bezpečně vysvobodit. Proto volejte nejbližší záchrannou stanici nebo hasiče.
Labutě patří mezi časté pacienty Národní sítě stanic pro handicapované živočichy. Za loňský rok jich bylo ve stanicích ošetřeno 330. Z toho se do volné přírody vrátilo 239 labutí (to je 72 procent).
K labutím se, díky pohádce Hanse Christiana Andersena, váže pověra, že odlétají do teplých krajin. Není tomu tak. Právě z rybníků a nádrží odlétají na řeky. Za teplem do jiných zemí neputují.
Když najdete zraněné divoce žijící zvíře můžete kontaktovat přímo stanici pro handicapovaná zvířata, pokud znáte číslo. Jinak se můžete obrátit přímo na Český svaz ochránců přírody – 222 516 115. Národní síť stanic pro handicapovaná zvířata je ojedinělým projektem v České republice. Podporují ho Ministerstvo životního prostředí, Lesy České republiky a Česká spořitelna. Stanice můžete také podpořit finančním darem na č.ú. 34535 – 011/0100, v.s. 1007.

za Český svaz ochránců přírody
Marcela Mikesková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz