Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sdružení nebudou muset být označena o. s.

20. 12. 2007 - PRAHA [GITA]

Názvy jednotlivých sdružení už nebudou muset obsahovat označení občanské sdružení nebo zkratku o. s. Nedávno o tom v konečném čtení rozhodli poslanci a poslankyně sněmovny. Pokud k normě nevysloví své výhrady Senát a nevrátí ji prezident, měla by začít platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Podle doposud platné úpravy, která se novelou mění, musela občanská sdružení, založená podle zákona o sdružování občanů, obsahovat ve svém názvu buď označení občanské sdružení nebo zkratku o. s. Tato povinnost se podle starší úpravy vztahovala nejen na nově registrovaná občanská sdružení, ale též na ta již existující, kterým starší právní úprava stanovovala povinnost uvést svůj název do souladu se zákonem o sdružování občanů nejpozději do 3. července 2009.

Splnění této zákonné povinnosti bylo přitom spojeno se změnou stanov a jejich následnou registrací u ministerstva vnitra – tedy s administrativní zátěží. V současné době navíc ministerstvo vnitra registruje více než šedesát šest tisíc občanských sdružení, z nichž většina požadavkům starší verze zákona o sdružování občanů nevyhovovala.

Pod novelu se podepsali poslanci a poslankyně napříč politickým spektrem a hladce prošla i sněmovnou. Zamítnutí neúspěšně navrhla jen poslankyně Zdeňka Horníková (ODS). „Jedná se o nesystémovou záležitost,“ uvedla s poukazem na chystaný nový občanský zákoník, který bude otázky občanských sdružení řešit.

Navrhovatelé a navrhovatelky ale argumentovali tím, že jde především o čas, protože současná platná úprava stojí sdružení peníze. Ta, co si zkratku o. s. ke svému názvu podle dikce zákona připojila, za to podle poslance Tomáše Kvapila (KDU-ČSL) zaplatila desítky tisíc korun. „Taková sdružení na novele neprodělají. Novela se týká těch, která tak do dnešního dne neučinila,“ uvedl Kvapil. Ta podle něj už nebudou muset platit za doposud povinnou změnu.
Andrea Cerqueirová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz