Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

První partnerství soukromého a veřejného sektoru v ČR

7.5.2004
BRNO [Nadace Partnerství]
Autor: Robert Sedlák, tel: 737 772 673

13. května 2004 ožije okolí stanice metra Budějovická jarní slavností Budějáles, která zarámuje první viditelné úpravy, kterými chtějí soukromé firmy a veřejné instituce sdružené v iniciativě Partnerství pro Budějovické náměstí zlepšit frekventovaný, ale nehostinný prostor mezi ulicemi Budějovická, Poláčkova, Antala Staška a Olbrachtova (www.budejovicka.cz).

„Veřejná prostranství by neměla být jen prostory, které zbyly mezi budovami. Jejich kvalita výrazně ovlivňuje bezpečnost, místní ekonomiku, image místa, sounáležitost lidí s prostředím, kde žijí. Fungující veřejné prostranství je určeno nejen kvalitním designem, ale také péčí o místo a aktivitami, které se zde odehrávají,“ říká architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství, který projekt koordinuje.
13. května byly veřejnosti předány do užívání první úpravy, které pobyt na Budějovické zpříjemní. Stromy a popínavá zeleň, lavičky a dřevěný objekt brněnského výtvarníka Rostislav Pospíšila „Jaro, léto, podzim, zima“ jsou rozmístěny před centrálou České spořitelny, temnou zeď u výstupu k Poliklinice oživují nové grafiti a orientaci návštěvníků zlepšují první mapy.

Partnerství pro Budějovické náměstí – neformální sdružení subjektů, působících kolem stanice metra Budějovická, bylo založeno 15. března 2004. Cílem sdružení je postupná přeměna tranzitního prostoru Budějovická v přátelské, bezpečné a prosperující náměstí. Partneři chtějí společným postupem zvýšit význam místa v celoměstském kontextu a posílit vztah místních lidí k prostředí, ve kterém žijí nebo pracují.

Všichni partneři iniciativy se zapojili buď do programu Budějálesu, nebo do realizaci prvních úprav veřejných prostranství na Budějovické. Firmy si cení spolupráce ZŠ Poláčkova, jejíž žáci ztvárnili svoje představy o Budějovické, kde tráví hodně času, i Dopravního podniku města Prahy, který spolu se Skanska Property připravuje zlepšení orientačního systému pro návštěvníky. Prior a Nákupní centrum připravili kulturní program a developerské firmy Hochtief a Skanska Property pomohly zajistit výstavu o minulosti, přítomnosti a budoucnosti Budějovické, restaurační podniky zajišťují občerstvení.
„Koordinace celého projektu vyžaduje obrovské úsilí, které bychom mu bez podpory České spořitelny nemohli věnovat. Je ale úžasné vidět, že spolu začínají komunikovat vlastníci a uživatelé sousedních budov, kteří se předtím nikdy nepotkali. Škoda, že vedení městské části Praha 4 se k iniciativě nestaví aktivněji,“ uvádí Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.

U zrodu projektu stáli kolegové z newyorkské organizace Project for Public Spaces, která se revitalizací veřejných prostranství zabývá už více než 30 let (www.pps.org). Její viceprezident, Steven Davies, uvádí jako příklad pozitivní změny Bryant Park uprostřed Manhattanu, který je dnes jedním z nejlepších městských parků ve Spojených státech. Počátkem 80. let byl však tento park zaplaven dealery drog. Lidé se mu vyhýbali kvůli jeho nepřehlednosti a z obavy o svou bezpečnost. Návrh změny, kterou vypracovali v organizaci Project for Public Spaces, New York, vycházel z podrobných pozorování současného stavu. Zahrnoval rozšíření vstupů a odstranění keřů bránících v průhledu do vnitřního prostoru. K hlavnímu vstupu umístili dva stánky se záměrem nahradit stávající „prodej“ jinou nabídkou – kávou a sendviči. Po parku byly rozmístěny jednoduché zahradní židle, které se dají přenášet a každý se tak mohl posadit kde se mu líbí. Správa parku a Společnost rozvoje Bryant Parku začala pro návštěvníky připravovat nejrůznější aktivity, například letní promítání, půjčovnu šachů nebo stolní hry. V zadní původně izolované a nevyužívané části parku byla postavena malá kavárna a restaurace. V současnosti park slouží skvěle – stal se hojně využívaným, živým a bezpečným místem v srdci Manhattanu.

„Prostoru Budějovické více odpovídá veřejné prostranství u Rockefellerova centra, které patří mezi nejoblíbenější místa v New Yorku. Ve zdejších zahradách Channel mezi Pátou Avenue a známým kluzištěm bývá každé Vánoce již více než padesát let instalován newyorský vánoční strom. I drobné zásahy, jako úpravy laviček spojené s květináči, výrazně zlepšily prostředí pro návštěvníky,“ uvádí Steve Davies.

V evropských zemích existují projekty, ve kterých se sdružují privátní firmy s cílem udržovat živá centra měst pomocí společné propagace míst, společného managementu místa a organizací podpůrných kulturně společenských aktivit. Příkladem může být iniciativa Městské centrum Lille (www.lillecentreville.com). Jiným typem aktivity s podobným cílem je sdružování měst, která si vyměňují zkušenosti se strategiemi zachování živých městských center. Tato města jsou například v Belgii sdružena v Asociaci pro management městských center (www.amcv.be).

Signatáři iniciativy Partnerství pro Budějovické náměstí jsou:
Centromed, a. s., Česká spořitelna, a. s., Dopravní podnik hlavního města Prahy, a. s., Domov, a. s., Gymnázium Budějovická, Hochtief Development, HTP ČR, s. r. o., HSP, a. s. - Nákupní centrum Budějovická, IPVZ – Hotel ILF, Kasting, s. r. o, Mc Donald´s, Nadace Partnerství/ Partnerství, o. p. s., Skanska Property Czech Republic, s. r. o., Základní škola Poláčkova

Nadace Partnerství je největší českou nadací zaměřenou na udržitelný rozvoj a životní prostředí. Specializovaný program Partnerství pro veřejná prostranství, jehož cílem je přenést do ČR nejlepší světové zkušenosti z utváření místa za účasti veřejnosti, provozuje od roku 1995. Spolupracuje s řadou prestižních institucí v Evropě i v USA.

Kontakt:
Arch. Robert Sedlák, koordinátor projektu, tel. 737 772 673, robert.sedlak@ecn.cz
RNDr. Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství, tel. 542 422 768, miroslav.kundrata@ecn.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz