Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Poslanci budou poprvé v historii rozhodovat o ochraně velryb

9.2.2004
PRAHA [Greenpeace ČR]
Autor: Václav Vašků, tel: 603 414 739, 224 319 667

Již tento týden bude Poslanecká sněmovna projednávat legislativní úpravu, která by České republice měla umožnit přistoupit k Mezinárodní úmluvě o regulaci velrybářství (1). Následným vstupem do Mezinárodní velrybářské komise (IWC) by se Česká republika mohla připojit k táboru zastánců ochrany velryb, mezi které patří například USA, Austrálie a většina zemí EU. Tím bychom mohli pomoci odvrátit hrozbu obnovení komerčního lovu velryb a uvolnění obchodu s velrybím masem.

Česká pobočka Greenpeace již loni v březnu zahájila informační kampaň povzbuzující myšlenku vstupu České republiky do IWC. Během několika týdnů nasbírala více než 16 000 podpisů pod petici žádající vládu ČR, aby usilovala o přistoupení ČR k Mezinárodní úmluvě o regulaci velrybářství.

Již od března loňského roku existuje návrh ministerstva životního prostředí na přístup k Mezinárodní úmluvě o velrybářství. Dosud se však nedostal ani na stůl vládního kabinetu. Mezinárodní úmluva o regulaci velrybářství patří mezi ty smlouvy, které musí odsouhlasit Parlament a podepsat prezident. Návrh několikrát v rámci meziresortního řízení vrátilo ministerstvo zahraničních věcí s tím, že české zákonodárství není na přístup k Úmluvě připraveno (2).

Legislativní cesta zvolená ministerstvem životního prostředí spočívá v úpravě novely zákona o obchodování s ohroženými druhy CITES (3). Novelizace tohoto zákona je beztak nutná před přístupem České republiky do Evropské unie. Před dvěma týdny schválil Senát několik pozměňovacích návrhů k novele tohoto zákona, které upravují práva a povinnosti českých občanů ve vztahu k lovu a ochraně velryb a novelu vrátil Poslanecké sněmovně.

Pokud novelu s těmito pozměňovacími návrhy nyní schválí i Poslanecká sněmovna, bude již legislativní půda na přístup ČR k Mezinárodní úmluvě o regulaci velrybářství připravena. Návrh na přístup k mezinárodní úmluvě by se konečně mohl dostat do vlády a posléze do Parlamentu.

„Je klíčové, aby se Česká republika dostala do IWC co nejdříve. Aktivity Japonska a Norska směřující k obnovení komerčního lovu velryb a uvolnění obchodu s velrybím masem se stále stupňují (4). Právě proto Spojené státy a Velká Británie vyzvaly Českou republiku, aby vstoupila do IWC. Náš hlas může být opravdu potřebný,“ prohlásil Marek Tomin, nezávislý poradce Greenpeace pro ochranu kytovců.

V současnosti oficiálně loví velryby jen tři státy – Norsko, Japonsko a Island. Norsko provozuje komerční lov velryb, jelikož podalo oficiální námitku proti zavedení tzv. moratoria na lov velryb již v roce 1982. Japonsko loví velryby již od roku 1988 pod rouškou vědeckého výzkumu. Maso z takto ulovených velryb však končí na stolech luxusních restaurací. Norsko a Japonsko společně uloví každoročně téměř 1000 velryb. Letos obnovil lov velryb pro tzv. „vědecký výzkum“ také Island (5).

Další informace:

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace
mobil: 603 414 739, e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org

Marek Tomin, nezávislý poradce Greenpeace pro ochranu kytovců
mobil: 604 237 974, e-mail: marek.tomin@volny.cz

Internet: http://www.greenpeace.cz/velryby

Poznámky pro editory:

(1) Mezinárodní úmluva pro regulaci velrybářství (ICRW - International Convention for the Regulation of Whaling) byla podepsána 2. prosince 1946. V intencích Úmluvy ICRW vznikla Mezinárodní velrybářská komise (IWC - International Whaling Commission), která poprvé zasedala v roce 1949. V roce 1982 Komise přijala neomezené moratorium na veškerý komerční lov velryb. Toto moratorium vstoupilo v platnost v roce 1985.

(2) Mezi hlavní formální námitky ministerstva zahraničí patřila skutečnost, že české zákonodárství není připraveno na přístup k Úmluvě, která se týká práv a povinností občanů v oblasti, jež naše legislativa dosud nikdy v historii neřešila.

(3) Vládní návrh zákona o obchodování s ohroženými druhy – EU, viz: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=4&t=117

(4) Japonsko a Norsko vedou agresivní kampaň za zrušení zákazu lovu velryb. Japonsko si prostřednictvím tzv. „rozvojové pomoci“ kupuje hlasy menších zemí v IWC. Delegace z Japonska a Norska už byly také několikrát lobovat na českém ministerstvu životního prostředí proti vstupu České republiky do IWC.

(5) Island obnovil lov velryb pro „vědecký výzkum“ letos v létě. Přes protesty ochranářů a místních turistických kanceláří, které se specializují na plavby za pozorováním velryb, ulovili Islanďané 36 velryb. Nyní islandská vláda zvažuje, jaké jsou šance obnovit v budoucnosti komerční lov.



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz