Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Veřejné shromáždění za možnost volby

19.1.2004
PRAHA [Aperio]
Autor: Eva Lábusová, tel: 777 344 774

V úterý 20. ledna 2004 v 15 hodin se v Praze 1 na Klárově, na prostranství proti stanici metra Malostranská, koná veřejné shromáždění na podporu samostatných porodních asistentek.

Česká asociace porodních asistentek (ČAPA) a občanská sdružení zabývající se přirozeným porodem tak chtějí v souvislosti se zákonem „o nelékařích“, který je právě projednáván Senátem ČR, upozornit na to, že v České republice jsou porušována lidská práva. Zejména právo žen na možnost volby místa, způsobu a poskytovatele porodnické péče a práva porodních asistentek na možnost nezávislého výkonu povolání v souladu s doporučeními WHO (Světová zdravotnická organizace) a směrnicemi Rady Evropského společenství.

Dánský lékař a vědec Marsden Wagner, dlouholetý ředitel odboru pro zdraví žen a dětí při WHO, reagoval na schválení zákona Poslaneckou sněmovnou slovy: „Odhlasovaný zákon vrací vaši zemi o mnoho let nazpět do smutného období totality, kdy u vás neexistovala žádná skutečná svoboda ani respekt k rodině. Zákon, který ze zdravotní péče vytěsní porodní asistentky, ačkoliv právě ony jsou základním předpokladem posilujícího prožitku porodu vašich žen, povede ve svém důsledku k tomu, že nová generace českých žen bude slabá, závislá a nesvobodná.“

Přestože podle směrnice Rady EU i podle platných právních norem ČR přísluší péče o ženy s nekomplikovaným těhotenstvím, vedení fyziologického porodu a poporodní péče i zodpovědnost za ně porodním asistentkám, v českých porodnicích si přisvojují v tomto ohledu hlavní kompetence lékaři. Nově připravovaná legislativa s osamostatněním českých porodních asistentek nepočítá. Čeští gynekologové tvrdí, že porodní asistentky mohou pracovat jen pod jejich dohledem a vedením. Tento názor není podložen ani konkrétními argumenty, ani seriózním výzkumem a zjevně vychází ze snahy lékařů udržet si stávající absolutní monopol. To i navzdory tomu, že současný způsob poskytování péče je neúměrně nákladný (komplexní péče porodní asistentky v poporodním období je finančně srovnatelná s jedním dnem hospitalizace matky a dítěte v porodnici).

V ČR neexistuje ani jedna porodnice, která by se do důsledku řídila doporučeními WHO pro vedení normálního porodu a poporodní péče o matku a dítě. O ženu během těhotenství, porodu a v poporodním období se stará neúměrně mnoho poskytovatelů péče. Ženy s fyziologicky probíhajícím těhotenstvím, porodem a v poporodním období jsou vystavovány zbytečným zákrokům. Není rozlišena péče o ženy s komplikacemi a bez nich. Do průběhu porodu je zbytečně zasahováno navzdory tomu, že k intervenci do normálního porodu by měl podle WHO existovat opodstatněný důvod. Poporodní péče – návštěvní služba porodních asistentek, až na výjimky, zcela chybí.

Česká republika zaujímá ve světě jedno z předních míst v dosažení nízké novorozenecké a mateřské úmrtnosti. Zároveň však u nás přibývá nemocných dětí, jejichž psychické i zdravotní poruchy lze dát do souvislosti se způsobem vedení porodu Přibývá rovněž žen trpících poporodní depresí a žen, které se po první porodní zkušenosti rozhodují nemít již další děti. Rutinní provádění genetického screeningu vede k tomu, že nezanedbatelné množství těhotenství je ukončováno z důvodu genetické indikace. V českém porodnictví neexistuje dostatek kvalitního rodičovského poradenství, včetně kvalitních kurzů předporodní přípravy, a stejně tak ani směrodatný sociologický a psychologický výzkum.

Porodní asistentky v ČR jsou dobře a s EU srovnatelně vzdělány. Některé chtějí pracovat nezávisle a samozřejmě ve spolupráci s lékaři! MZČR, ČGPS (Česká gynekologicko-porodnická společnost) i zdravotní pojišťovny však odmítají o změnách v systému péče o ženu a dítě diskutovat. Samostatné porodní asistentky mají být v naší zemi zrušeny i přesto, že podle reprezentativního sociologického průzkumu (STEM, 2000) pro 20% českých prvorodiček a 25% matek s dítětem do 1,5 roku je striktně lékařsky pojatý model porodnictví nepřijatelný. Ani těmto ženám nemá být volba umožněna.
Dosavadní postoj zodpovědných státních úřadů i většiny lékařské veřejnosti svědčí o tom, že rychlost změn závisí zřejmě jen na síle občanského tlaku a na rozhodnosti české veřejnosti usilovat o naplnění svých práv vlastní iniciativou. Součástí tohoto úsilí je i výše zmíněné veřejné shromáždění.

Česká asociace porodních asistentek (www.capacz.cz)
Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství (www.aperio.cz)
Centrum aktivního porodu (www.rodina.cz/cap)
Česká asociace dul (www.rodina.cz/duly)
Hnutí za aktivní mateřství (www.iham.cz)

Zajímavé pro fotografy!

Další informace: Ivana Königsmarková 602 816 081 nebo Eva Labusová 777 344 774.

Plné znění vládního návrhu zákona o nelékařských povoláních a další související dokumenty http://www.capacz.cz/pravo.htm#cr


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz