Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Evropský parlament dláždí cestu GMO-free Evropě

2.7.2003
ŠTRASBURK [ Greenpeace ČR]
Autor: Václav Vašků, tel: 603 414 739

Nová pravidla EU umožní spotřebitelům uplatnit své právo odmítnout geneticky modifikované (GM) potraviny. Veškeré potraviny či krmivo obsahující či pocházející z GMO budou muset být zřetelně označeny tak, aby to pěstitelům, výrobcům potravin a spotřebitelům umožnilo vyhnout se jejich použití či konzumaci.

“Toto rozhodnutí je skutečným políčkem do tváře administrativě USA, která se domnívala, že vyhrožováním a zastrašovací žalobou u WTO donutí Evropu a ostatní státy spolknout jejich politiku prosazování GMO. Ve skutečnosti Evropa nyní naopak přijala legislativu, která usnadní přání trhu identifikovat a vyloučit GM složky. Tato legislativa je vzorem pro ostatní státy, včetně USA a Kanady, kterým je tato svoboda a informovanost doposud odepřena,” informoval Eric Gall, poradce Greenpeace pro genové inženýrství.

Od roku 1996, kdy do Evropy dorazila první zásilka GM sóji z USA, odpor evropské veřejnosti ke GM potravinám stále rostl a nevykazuje známky poklesu. USA a Argentina, největší výrobci GM sóji, ztratili od té doby možnosti vývozu této plodiny na evropský trh ve výši 3,3 miliónů tun. Brazílie, třetí největší producent této plodiny, naopak výrazně získala díky tomu, že pěstuje přirozenou, tzv. GM-free sóju. Tato země nedávno potvrdila své odhodlání zakázat výsev GMO i v nadcházejícím vegetačním období. Odmítavý postoj trhu vůči GM plodinám pokračuje, neboť nejméně ve 37 zemích světa platí pro GMO omezení.

Zatímco nová pravidla jsou krokem kupředu, Greenpeace lituje, že v legislativě i nadále zůstávají, zejména ohledně mléčných a masných výrobků ze zvířat krmených GM plodinami, u nichž stále neexistuje povinnost označování. Organizace Greenpeace vyjádřila obavy rovněž z kompromisního dodatku ve věci tzv. “koexistence” (existence konvenčního, ekologického a GM zemědělství vedle sebe); členské státy EU sice mají právo uplatňovat ve své zemi mandatorní opatření zajišťující aby konvenční a ekologické zemědělství nebyly kontaminovány GMO, avšak nejsou povinny taková opatření přijmout.

Greenpeace je dále znepokojeno pokusy biotechnologického průmyslu podkopat legislativu EU a “vetřít” se na trh skrze kontaminaci produktů konvenčního a ekologického zemědělství. I když výzkumy ukazují, že je možné zajistit, aby zrní nebylo GM příměsí kontaminováno více než je 0,1 % (což je detekční limit), biotechnologický průmysl požaduje možnost beztrestného zvýšení GM příměsi u zrna až na 0,7 % ve snaze podkopat nové předpisy označování. To by pěstitelům velmi ztížilo situaci, pokud budou muset zajistit, aby jejich plodiny nebyly kontaminovány GM příměsí více než 0,9 %, což je limit, od kterého musí být potraviny v EU označovány jako geneticky modifikované (GM).

Greenpeace vyzývá členské státy EU, aby přinutily Evropskou komisi nepřipustit žádnou kontaminaci obilí a navrhnout povinnou legislativu, která by zajistila kroky k zamezení kontaminace, a to včetně finanční odpovědnosti výrobců GMO za možné ztráty, které by svou genetickou kontaminací způsobili konvenčním a ekologickým zemědělcům.

“Prioritou EU nyní bude zabránit genetické kontaminaci. Nebudou-li na ochranu konvenčně a ekologicky pěstovaných plodin učiněny potřebné kroky, může se stát nový systém značení za několik let zbytečným, protože bude stále obtížnější zajistit GMO-free dodávky,” zdůraznil Eric Gall.

Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátor genetické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR
mobil: 603 414 739, e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org

Internet: http://gmo.greenpeace.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz