Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Obchod s ohroženými zvířaty a rostlinami se kontroluje už 30 let

3.3.2003
[MŽP ČR]
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944

Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) byla podepsána ve Washingtonu právě před třiceti lety – 3. března 1973. Úmluvu, která je jedním z nejdůležitějších nástrojů mezinárodního práva v ochraně přírody, podepsalo bývalé Československo 28. února 1992 jako stočtrnáctý stát v pořadí.

Účelem CITES je postavit mezinárodní obchod s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami pod společnou kontrolu všech zemí světa. Úmluva omezuje zejména obchodování s jedinci ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy.

Podle statistických údajů je využívání divoké přírody pro účely mezinárodního obchodu druhou nejvážnější příčinou ubývání druhů na naší planetě, a to hned za ničením přirozených stanovišť. Hlavními vývozními oblastmi jsou Střední a Jižní Amerika, Afrika a Asie a hlavními dovozními oblastmi jsou Severní Amerika, Evropa, Dálný Východ (Japonsko, Korea, Čína), Střední Východ a Austrálie. Nejčastěji se obchoduje s kůžemi plazů, kožešinami, živými exotickými ptáky a tropickými ozdobnými rybkami, mušlemi a mořskými korály, kaktusy a orchidejemi a vzácným tropickým dřevem.

V roce 1989 úmluva zakázala mezinárodní obchod se slonovinou, což přispělo k záchraně slona afrického před pytláckými masakry. Za další úspěch úmluvy se považuje značné omezení nelegálního obchodu s kůžemi krokodýlů a jeho nahrazením obchodem s kůžemi z farmových chovů. Úmluva CITES také podpořila moratorium na lov velryb, vyhlášené Mezinárodní velrybářskou komisí tím, že zakazuje mezinárodní obchod s produkty z velryb.

Existuje značně rozsáhlý nelegální obchod s živou přírodou. Nejzávažnějším současným problémem je pašování vymírajících druhů jako jsou tygři (kosti), nosorožci (rohy), medvědi (žlučníky) aj. do Číny, Tchajwanu, Koreje, Vietnamu a Hongkongu pro výrobu tradičních léčiv. Po roce 1989 se do České republiky dováží stále více živých ptáků (zejména papoušci) a dalších exotických zvířat odchycených z volné přírody v rozvojových zemích Afriky, Jižní Ameriky a Asie kvůli poptávce chovatelů. ČR funguje také jako významná tranzitní země do západní Evropy. Od roku 1997 zaznamenáváme i nelegální dovoz předmětů ze slonoviny a dalších výrobků z živočichů chráněných CITES (módní kožené zboží a suvenýry).

CITES je globální mezinárodní dohodou v rámci Organizace spojených národů a je považována za jeden z významných nástrojů světové strategie ochrany přírody. Úmluvu dosud podepsalo 161 států. Jde o vládní dohodu, která je však silně podporována významnými mezinárodními ochranářskými nevládními organizacemi, jako je IUCN (Světový svaz ochrany přírody), WWF (Světový fond pro přírodu) a mnoho dalších. Finančně a politicky je úmluva podporována USA, Evropskou unií, Japonskem a dalšími zeměmi.

CITES vytvořila celosvětovou síť, která kontroluje mezinárodní obchod s ohroženými divokými zvířaty a planými rostlinami, a to hlavně pomocí povolení, která musí doprovázet každou mezinárodní zásilku dotyčných organismů nebo výrobků z nich. Tato povolení, známá spíše pod termínem „CITES permity“, jsou kontrolována celními orgány všech zemí CITES, které obchod uskutečňují. Povolení může být vydáno jen tehdy, potvrdí-li vědecký orgán, že odběrem rostliny nebo živočicha z přírody nedošlo k ohrožení druhu vyhubením. CITES permit je tedy jakýmsi dokladem o tom, že vývoz nebo dovoz určité zásilky, která obsahuje rostliny nebo živočichy, je v pořádku z hlediska ochrany přírody.

Jako "obchod" označuje úmluva jakýkoliv vývoz nebo dovoz chráněných organismů, jejich těl a výrobků z nich. Úmluva se tedy týká jak velkoobchodníků, tak i všech individuálních cestujících do zahraničí.

Předmětem ochrany CITES je v současné době asi 2 000 druhů zvířat a 35 000 druhů rostlin. Podle stupně ohrožení své existence v přírodě jsou rozděleny do tří kategorií:
1) Druhy kriticky ohrožené vyhubením jsou vyjmenovány v tzv. příloze I k CITES.
2) Druhy z přílohy II k CITES, jejichž situace v přírodě není kritická, ale které by mohly být ohroženy, pakliže by využívání pro mezinárodní obchod nebylo regulováno.
3) Druhy z přílohy III k CITES jsou ohrožené na území určitého státu, který požádal o regulaci obchodu s nimi.

V České republice platí podle zákona č. 16/1997 Sb., o podmínkách dovozu a vývozu ohrožených druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, že dovoz a vývoz živočichů a rostlin chráněných úmluvou CITES povoluje (vydává permity CITES) Ministerstvo životního prostředí, které je národním výkonným orgánem CITES. Jako vědeckým konzultantem je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Dodržování úmluvy kontrolují celní orgány a Česká inspekce životního prostředí. Nedovolený vývoz nebo dovoz může vést přinejmenším k zabavení exemplářů. Podle zákona č. 16/1997 je možné uložit pokutu až do výše 200 000 Kč soukromým osobám a podnikatelům či právnickým osobám až 2 000 000 Kč. Pašování a nedovolený obchod s ohroženými druhy živočichů a rostlin může být hodnoceno jako trestný čin s možností uložení trestu odnětí svobody až na 8 let.

Další informace:
http://www.cites.org
http://www.env.cz/www/laws/cites2.nsf

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz