Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Svátek oskoruší

25.2.2003
Tvarožná Lhota [INEX SDA]
Autor: Vít Hrdoušek, tel: 518 337 008, 572 571 180

Ve všech prostorách kulturního domu Strážničan ve Strážnici bude dne 1. března 2003 celý večer věnován oskoruším, vzácnému stromu který má na Jihovýchodní Moravě svou tradici.

Druhý ročník akce má v programu od 16.00 hodin představení fenoménu oskoruší jako vzácného a typického stromu Slováckého kraje. Přednášky a postery budou věnovány rozšíření, pěstování a využití oskoruší. Poté bude čas na degustaci mnoha desítek představených vzorků jedinečných léčivých oskorušových pálenek, ale i sušených a zavařených plodů za poslechu cimbálové muziky a zpěvu mužského sboru. Součástí programu bude pokřtění první souborné publikace o oskoruších „Oskoruše od A do Z“, fotovýstavy, besedy, občerstvení, tombola a samozřejmě poradna a prodej sazenic oskoruší. Ústředním bodem večera bude vyhlášení oskoruše stromem Slovácka, kdy se uskuteční předání hrnkových sazenic, publikací a zatím prázdné pamětní lahve (na vlastní oskorušovou pálenku) starostům obcí a měst Slovácka.

Jako pozvánku přijměte pár zajímavostí o oskoruších: Oskoruše domácí (Sorbus domestica) je mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom z čeledi Rosaceae a patří mezi jeřáby. Oskoruše rostou zvláště v jihovýchodní Evropě i Severní Africe. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Výskyt na JV Moravě je okrajem rozšíření.. Pro možnost původního rozšíření svědčí ojedinělý výskyt tohoto stromu v porostech světlých lesů v Bílých Karpatech, ovšem většina mohutných stromů roste pro svůj užitek ve vinohradech, zahradách a na mezích. Zatím největší strom v širokém okolí byl zjištěn v trati Žerotín u Radějova s obvodem kmene 458 cm, s rozložitou koruno vysokou 11 metrů a širokou 18metrů a jeho stáří se odhaduje na 400 let.

„Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše“

A už máme i po degustaci, konané 15.2.2002 i jména vítězů v soutěži o nejskvělejší oskorušovici 2002:

Šampion č. 55 Šafarík Vojtech, Strážnice 1394 0SK 2002
I.místo č. 108 Žák Martin, Vnorovy II. 183 0SK 2002
II. místo č. 25 Otruba Miroslav, Strážnice 1514 0SK 2001
III. místo č. 37 Gazda Jaroslav,Strážnice 165 OSK 2001

Pořadatelé: INEX - Sdružení dobrovolných aktivit, Škola vesnice Modrá, Město Strážnice ve spolupráci se Sdružením Ekoton, Regionem Slovácko, mikroregiony Strážnicko a Buchlov

Máteli li zájem zúčastnit se tohoto večera kontaktujte nás na telefonu a záznamníku : 518337008, 572 571180 případně na email: bkarpaty@inexsda.cz.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz