Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pokoncilní knihovna 1968-2003

18.2.2003
Praha [Centrální katolická knihovna]
Autor: Eva Novotná

4.-28.3. 2003 proběhne výstava k 35. výročí Pokoncilní knihovny, kterou založil v pražském Arcibiskupském paláci kard. František Tomášek jako zdroj teologické a exilové literaturypro kněze a farníky. Dnes sídlí jako veřejně přístupná instituce pod názvem Centrální katolická knihovna v budově semináře v Praze Dejvicích.

Záhy po návratu z II.vatikánského koncilu se rozhodl administrátor P. František Tomášek založit pokoncilní knihovnu. I když Dílo koncilové obnovy bylo smeteno normalizací, prosadil ho přesto svým způsobem právě v této knihovně.

Stohy korespondence a doporučených dopisů ze sedmdesátých let prokazují fakt, že do komunistického Československa proudily obrovské balíky teologické i exilové literatury. V Arcibiskupském paláci byly dále distribuovány a nabízeny především kněžím různých denominací k dalšímu rozdávání mezi prověřené farníky a přátele.

První knihovník, P. František Verner OCr., měl dokonce možnost si u vybraných nakladatelů objednávat knihy. Dodnes nedoceněné dílo vzniklo tak říkajíc na "zelené louce", žilo pouze z darů a podpory zahraničí, pracovali zde výhradně dobrovolníci. Za hranicemi byla vytvořena rozsáhlá, evropská síť dárců z řad korporací i jednotlivých nadšenců. Většina jich zůstala utajena a nikdy neviděla výsledek svého snažení, přesto řada z nich zůstala myšlence knihovny věrná dodnes. Můžeme pouze smeknout před těmi, kdo zapálili plamínek nadšení pro vytvoření české katolické knihovny a těmi, kdo uslyšeli jejich výzvu a ujali se jí jako svého celoživotního poslání. Dvě hlavní epicentra způsobila následné exploze obrovských knižních darů: Ackermann Gemeinde a Kirche in Not. Hnacími motory byli především pan Franz Olbert a exulanti P. Paulus Sladek, P. Ladislav Dittrich ad.

Nesporným organizačním a knihovnickým talentem rozvinul bohatou a v komunistických podmínkách nevídanou knihovnickou činnost P. Verner. Kromě jeho zásluh o knihovnu jako takovou, záchranu mnoha vzácných exemplářů, práci na překladu MDT pro třídu náboženství, je třeba připomenout gigantické dílo, Bibliografii české katolické literatury 20. století, na níž pracoval přes dvacet let. Ostatně jako jediný český knihovník získal v roce 2000 papežské vyznamenání nositel čestného kříže Pro Ecclesia et Pontifice právě za zásluhy o knihovnictví.

Zásadní byl však fakt, že celou knihovnu, její činnost a rozvoj zaštítil osobně administrátor a pozdější arcibiskup, kardinál František Tomášek, který osobně podepisoval (věren svému jménu) dopisy do zahraničí s žádostmi o knihy a příspěvky pro knihovnu.

P. Vernera vystřídal P. Máša a poté P. Hřebík. S nástupem Kardinála Miloslava Vlka přešla knihovna do správy České křesťanské akademie, která zajistila její rozvoj a přeměnu v odbornou, moderní a veřejnosti otevřenou knihovnu. Od roku 1996 měla knihovna také poprvé svůj vlastní rozpočet a placené zaměstnance. Předchozích třicet let v ní pracovali pouze dobrovolníci.

Kardinálovým záměrem bylo vybudovat Centrální katolickou knihovnu. Po schválení projektu Biskupskou radou v roce 1997 bylo započato s realizací projektu. Tehdy měla knihovna 200 čtenářů.

Knihovna v současnosti vlastní kolem devadesáti tisíc dokumentů, je plně automatizovaná, zajišťuje přístup k Internetu. Navštěvuje ji přes dva tisíce čtenářů a jejich počet stále roste.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz