Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Severa: Zákon pro homosexuály ne; životní partnerství ano

24. 11. 2003 -, Radio Praha

Česko by nemělo mít zákon o registrovaném partnerství pro homosexuály, ale spíše zákon o životním partnerství. Tato norma by nebyla určena jen pro páry osob stejného pohlaví, ale sloužila by i k úpravě vztahů například mezi dědečkem a vnukem. V nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie to řekl místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Severa (KDU-ČSL). "Neměli bychom diskriminovat homosexuály a neměli bychom je vyčleňovat tím způsobem, že bychom pro ně dělali zvláštní zákon," uvedl Severa.

Podle něj by životní partnerství bylo možné uzavřít na matrice. Vyplývalo by z něj například právo dědit, zastupovat partnera či partnerku nebo je navštěvovat v nemocnicích. "Bylo by diskriminující vůči ostatním, kdybychom to postavili na sexuální orientaci. Je tu více druhů osob, které by tento institut potřebovaly," dodal Severa a argumentoval právě partnerstvím dědečka a vnuka.

Podle předsedy Gay iniciativy Jiřího Hromady by zákon o životním partnerství byl naprosto nedostačující, nezaručil by homosexuálním párům ani ústavní zásadu rovnosti, ani větší důstojnost. "Tady nejde o zajištění rovnosti ve smyslu sexuální orientace, ale jde o rovnost obecně lidskou. Každému člověku s českým státním občanstvím je třeba dát možnost žít ve svazku s jiným člověkem na stejné úrovni," uvedl pro Primu Hromada. Podle předsedy Gay iniciativy je sice klima ve společnosti pro soužití osob stejného pohlaví příznivé, přesto jsou ale homosexuálové pořád ještě diskriminováni. Záležitosti, které jsou pro heterosexuální páry samozřejmé, musejí gayové a lesbičky řešit mnoha smlouvami. "Každou maličkost si musíme stokrát oběhat," řekl Hromada.

Zákon o registrovaném partnerství poslanci již třikrát odmítli. Čtvrtý návrh nyní připravilo ministerstvo spravedlnosti a chystá se ho předložit vládě. Přijetí normy podle průzkumů podporuje většina Čechů a Češek. Podle zákona by například měl mít partner možnost dědit po svém protějšku nebo odmítnout svědeckou výpověď. "Toto homosexuálním partnerům dlužíme," uvedl v Nedělní partii předseda sněmovního výboru pro evropskou integraci Pavel Svoboda (US-DEU). Podle něj by páry osob stejného pohlaví měly mít i možnost adoptovat děti jako například v Nizozemsku. "Je lépe, když dítě je vychováváno dvěma homosexuálními partnery, než když je v dětském domově bez ani jednoho tatínka a maminky," uvedl Svoboda. Severa adopce zásadně odmítá. Podle připravovaného zákona by sice lesbičky a gayové mohli vychovávat děti, ale jen ty, které se narodily v jejich předchozím heterosexuálním svazku.

Něco vám uniká - 29. 11. 2003 - Monika

Matěji, ve výčtu důvodů, proč jste v publikovaných rozhodnutích soudů na takovou skutečnost nenarazil vám ještě něco chybí: 4. lesba nebo gay vůbec neví, že něco takového může uplatnit (což je jistě jejich chyba), 5. ví o tom, ale strach z prozrazení, že je lesbou nebo gayem jim to nedovoluje uplatnit, 6. ví o tom, nebojí se prozrazení, ale bojí se, že vědomí, že je jejich partner(ka) gay nebo lesba by jim mohlo v trestním řízení uškodit. Jaksi zapomínáte, že být lesbou nebo gayem neznamená pro většinu lidí většinové heterosexuální společnosti to samé, jako být třeba levákem. Pohrdání, odsuzování, nadávky nebo jen strach z toho všeho je na denním pořádku.

Jinak s vámi souhlasím, že argument k adopcím je nekorektní. Sama s takovou argumentací nesouhlasím. Sice souhlasím s vašim prvním protiargumentem (máte pravdu, adopce "ideálních" dětí jsou často "blokovány" jejich rodiči). S druhým protiargumentem ale nesouhlasím. Adoptovat ne zcela ideální dítě totiž není žádná sranda (ostatně ani to ideální). To už člověk musí sakra vědět do čeho jde. Proto není ani moc heterosexuálních lidí, kteří by takové neideální dítě chtěli adoptovat. A máte jim to za zlé? Já určitě ne.

Hlavně ale nesouhlasím s argumentem jako takovým. Já bych jej totiž formulovala trochu jinak: "Je přece lepší, když děti z dětského domova adoptuje pár lidí nebo i jeden člověk, než by dále zůstávali v dětském domově."

Také jste napsal: "Ve skutečnosti mám důvodné podezření, že by i gayové měli zájem o malé "bezproblémové" děti, které by si mohli vychovat takříkajíc k obrazu svému." Co jste tím myslel? Vy si opravdu myslíte, že by lesba nebo gay mohl vychovat lesbu nebo gaye pokud tuto orientaci nebude mít dítě vrozenou? A proč nás tedy naši heterosexuální rodiče nevychovali k jejich heterosexuálnímu obrazu?

ODPOVĚDĚT


Informační partneři Zpravodajství ECN

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz