Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Severa: Zákon pro homosexuály ne; životní partnerství ano

24. 11. 2003 -, Radio Praha

Česko by nemělo mít zákon o registrovaném partnerství pro homosexuály, ale spíše zákon o životním partnerství. Tato norma by nebyla určena jen pro páry osob stejného pohlaví, ale sloužila by i k úpravě vztahů například mezi dědečkem a vnukem. V nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie to řekl místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Severa (KDU-ČSL). "Neměli bychom diskriminovat homosexuály a neměli bychom je vyčleňovat tím způsobem, že bychom pro ně dělali zvláštní zákon," uvedl Severa.

Podle něj by životní partnerství bylo možné uzavřít na matrice. Vyplývalo by z něj například právo dědit, zastupovat partnera či partnerku nebo je navštěvovat v nemocnicích. "Bylo by diskriminující vůči ostatním, kdybychom to postavili na sexuální orientaci. Je tu více druhů osob, které by tento institut potřebovaly," dodal Severa a argumentoval právě partnerstvím dědečka a vnuka.

Podle předsedy Gay iniciativy Jiřího Hromady by zákon o životním partnerství byl naprosto nedostačující, nezaručil by homosexuálním párům ani ústavní zásadu rovnosti, ani větší důstojnost. "Tady nejde o zajištění rovnosti ve smyslu sexuální orientace, ale jde o rovnost obecně lidskou. Každému člověku s českým státním občanstvím je třeba dát možnost žít ve svazku s jiným člověkem na stejné úrovni," uvedl pro Primu Hromada. Podle předsedy Gay iniciativy je sice klima ve společnosti pro soužití osob stejného pohlaví příznivé, přesto jsou ale homosexuálové pořád ještě diskriminováni. Záležitosti, které jsou pro heterosexuální páry samozřejmé, musejí gayové a lesbičky řešit mnoha smlouvami. "Každou maličkost si musíme stokrát oběhat," řekl Hromada.

Zákon o registrovaném partnerství poslanci již třikrát odmítli. Čtvrtý návrh nyní připravilo ministerstvo spravedlnosti a chystá se ho předložit vládě. Přijetí normy podle průzkumů podporuje většina Čechů a Češek. Podle zákona by například měl mít partner možnost dědit po svém protějšku nebo odmítnout svědeckou výpověď. "Toto homosexuálním partnerům dlužíme," uvedl v Nedělní partii předseda sněmovního výboru pro evropskou integraci Pavel Svoboda (US-DEU). Podle něj by páry osob stejného pohlaví měly mít i možnost adoptovat děti jako například v Nizozemsku. "Je lépe, když dítě je vychováváno dvěma homosexuálními partnery, než když je v dětském domově bez ani jednoho tatínka a maminky," uvedl Svoboda. Severa adopce zásadně odmítá. Podle připravovaného zákona by sice lesbičky a gayové mohli vychovávat děti, ale jen ty, které se narodily v jejich předchozím heterosexuálním svazku.

Jsou "adopce" a "adopce" - 30. 11. 2003 - Monika

Takže jsme se přesunuli ke konkrétnějším záležitostem adopcí. Hned se vás tedy na něco zeptám. Představte si situaci, kdy má lesba žijící s partnerkou bratra, ten má manželku, která nemá sourozence a rodiče jim oběma už zemřeli. A mají malé děti. Bratr s manželkou a dětmi a lesba s partnerkou se navzájem hodně navštěvují a vůbec mají dost úzký vztah. Bratr s manželkou jedou někam bez dětí v autě, havarují a zemřou. Jak byste postupoval v tomto případě? Bylo by lepší hledat dětem novou heterosexuální rodinu nebo je svěřit do výchovy jejich tetě a jjejí partnerce?

Adopce, to je hodně široký pojem a většina lidí si pod ním, bohužel, hned představuje nezrušitelné osvojení dětí z dětského domova. Jenže to je, z mého pohledu, pouze okrajová záležitost. Podle mě je třeba vyřešit především situaci dětí, které jsou lesbickému nebo gay páru blízké (děti jedné/jednoho z nich nebo jejich blízkých příbuzných).
V návrhu zákona, který jsem mohla vidět (viz můj dnešní příspěvek "Teorie nebo fakta?"), byla obecná klauzule zakazující svěření dítěte do péče (tj. nejen osvojení) osoby žijící v registrovaném partnerství. To je, podle mě, nehorázná diskriminace. Bránila by totiž (z mého pohledu obecně) lepšímu vyřešení situace osiřelého dítěte z úvodu tohoto příspěvku.
Samozřejmě, že o "adopcích" (tj. další péči o dítě, ať už jde o osvojení nebo jen pěstounskou péči) by měl rozhodovat výhradně soud (na základě odborných posudků, nikoli výhradně citové a sexuální orientace žadatele). A to je i má odpověď na vaše argumenty.
Nikdo přece nezpochybňuje, že dobře fungující vlastní heterosexuální rodina je pro dítě tím nejlepším. Osobně pouze dodávám, že i dobře fungující vlastní lesbická nebo gay rodina je pro dítě stejně dobrá. A o zbytku ať individuálně rozhodují odborníci a v konečné instanci soud, nikoli a priori zákon.

A k "vychovat dítě k obrazu svému"... nezlobte se, ale pokud použijete tak známou formulaci lidí přesvědčených o tom, že lesba (gay) vychová ze svého dítěte zase jen lesbu (gaye), tak se nemůžete divit, že se ptám. Tak tíky za vysvětlení, jak jste to myslel.

ODPOVĚDĚT


Informační partneři Zpravodajství ECN

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz