Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Liga lidských práv: Stát zbytečně utrácí miliardy za ústavní péči

12. 4. 2007
-red- [Econnect / Liga lidských práv] -


Česká republika ročně zbytečně vydá přibližné 10 miliard korun za výchovu dětí v ústavní péči. Přitom náklady na dítě v pěstounské péči jsou čtyřikrát nižší, než náklady na dítě v dětském domově. Přesto je ústavní péče stále častěji užívaným řešením než některá z forem náhradní rodinné péče. Ve své dnešní zprávě na to poukázala Liga lidských práv.

Česká republika dlouhodobě "vede" v žebříčku počtu dětí vyrůstajících v ústavech. V současnosti jich tam žije přibližně 20 000. Co je ovšem nejdůležitější, náš stát díky udržování tohoto systému porušuje práva dětí, za což nás opakovaně oprávněně kritizují mezinárodní instituce.

Dokumentu s názvem "Péče o děti odebírané z biologické rodiny v ČR", který ve formě systémového doporučení zveřejnila Liga lidských práv, provádí srovnání ekonomických a statistických dat systému ústavní výchovy a systému pěstounské péče. "Zatímco dítě v dětském domově představuje náklady v průměru 280 tisíc ročně, dítě svěřené do péče pěstounů vyžaduje od státu ve formě dávek průměrně pouze 67 tisíc za rok," říká Petr Bittner z Ligy lidských práv a dodává: "k ekonomickému srovnání je potřeba doplnit také výsledky, které ve výchově dětí tyto dva rozdílné systémy dosahují a závěr je jednoznačný: pěstounská péče je efektivnější a méně nákladná než pobyt dítěte v ústavu za každou cenu."

Průměrné náklady na dítě spojené se systémem ústavní výchovy pak podstatně zvyšuje pobyt dětí v kojeneckém nebo ve výchovném ústavu, který je ještě mnohem nákladnější než pobyt dítěte v dětském domově. Kvalifikovaný odhad průměrných nákladů na jedno dítě ve všech typech ústavů dosahuje dokonce 550 000 korun ročně. Podle zjištěných informací Liga lidských práv odhaduje, že stát ročně za ústavní péči o děti zaplatí více než 10 miliard korun.

Děti raději do rodin než do ústavů

Dokument Ligy lidských obsahuje kromě analýzy současného stavu také doporučení, jak nastavit systém tak, aby byla náhradní rodinná péče upřednostňována před péčí ústavní. K tomuto trendu se mimo jiné přihlásila i současná vláda ve svém programovém prohlášení a dlouhodobě tuto koncepci prosazuje také ombudsman. Ten naposledy zdůraznil přínos rodinné péče oproti ústavní po svých návštěvách dětských domovů v březnu tohoto roku.

Doporučení jsou vztažena zejména k práci orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Liga navrhuje, aby se zvýšil počet sociálních pracovníků a aby se soustředili především na terénní sociální práci. Další doporučení směřují k odborné a společenské podpoře pěstounských rodin a ke změnám v procesu posuzování žadatelů. Liga dále doporučuje, aby byla přehodnocena nutnost umístění jednotlivých dětí v ústavech, navrhuje také, aby se veřejně hodnotila jednotlivá zařízení ústavní výchovy podle úspěšnosti dětí po jejich opuštění.

Jedno ze zásadních doporučení pak představuje návrh, aby obce s rozšířenou působností, které podávají návrh na umístění dítěte do ústavní výchovy, byly zároveň finančně zainteresovány podílem na nákladech spojených s pobytem dítěte v takovém zařízení. Tato změna by například při 50 % podílu obce představovala dodatečné roční náklady 5 miliard korun přenesené do rozpočtu obcí, což by ve výsledku motivovalo obce, aby řešily problém selhávající nebo nevyhovující péče v rodině alternativním způsobem, například sanací biologické rodiny nebo aktivním vyhledáváním rodiny náhradní.

-red-

když hovoří ti, kdo věc vidí z venčí - 19. 2. 2008 - michaela

Dobrý den, články podobného stylu mě velmi oslovují. Již dávno pracuji na jiné pozici, ale dříve jsem jako sociální pracovnice pracovala. Naše sociální pracovnice jsou erudované, lidsky vyspělé a jejich práce je ve velké míře obětavá a nesmírně náročná. Neexistuje soc.pracka , která by bez skrupulí dávala dítě do ústavu. Naopak, je to ten nejnepříjemnější moment. Hranice balancování, kdy si setrvání dítěte v rodině obhájím a situace, kdy nastavuji krk, protože je dítě ohroženo, je velmi náročná. Profesionální pěstounské rodiny, které by se dětí v kritických situacích ujaly chybí, neexistuje žádné lepší řešení. Klokánek je jen horší varianta dětského domova. :-( Věřte, že v sociální práci se rozhodujete obvykle mezi špatným a horším. A pravidelná terénní práce, asistence a dlouhodobá práce v rodinách, to je naprosto normální denní chleba sociálních pracovnic.

S pozdravem Michaela

ODPOVĚDĚT-

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz