Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Amnesty kritizuje ČR za přístup k Romům a klece v ústavech

26. 5. 2004
[Radio Praha] -


Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) ve své letošní výroční zprávě opět kritizuje Českou republiku za špatné zacházení s Romy. Podle zprávy, kterou ve středu AI zveřejnila, se ho vůči Romům dopouštějí i policisté. Případy ale nejsou dostatečně vyšetřeny a potrestány. Romy sužuje vysoká nezaměstnanost a romské děti tvoří nepoměrnou většinu osazenstva zvláštních škol, uvádí AI. Organizace poukazuje také na to, že mentálně postižení a pacienti v ústavech a léčebnách bývají v síťových postelích.

I přes "některá pozitivní vládní opatření" jsou Romové vystaveni diskriminaci, konstatuje AI. Organizace se v dokumentu připojuje ke kritice, které podrobily ČR v lednu a loni v srpnu příslušné komise OSN. Poukázaly na to, že ČR neuspořádala dostatečnou kampaň proti diskriminaci. Nezavedla ani účinné programy na zlepšení životní úrovně, vzdělávání a zdraví romských dětí. Pokud jde o vyšetření stížností na to, jak policejní důstojníci v některých případech zacházeli s Romy, nesplňovalo mezinárodní standardy nezávislého a nestranného postupu. I když byli policisté obviněni ze závažných přečinů, následoval jen mírný trest, upřesňuje zpráva.

Používání klecí a síťových postelí v českých ústavech považuje AI za kruté, nelidské a ponižující, a tedy v rozporu s mezinárodním právem a profesními standardy. Odvolává se na informace neziskových organizací. Podle Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví je v jihlavské psychiatrické léčebně 60 ze 600 lůžek klecových, v roce 2002 v nich bylo drženo 416 pacientů. Psychiatři k tomu říkají, že se tato lůžka používají jen ojediněle, a to u nebezpečných pacientů. Nelze je proto hned zrušit, protože by ústavy a léčebny musely přijmout další kvalifikovaný personál. Na jeho zaplacení ale scházejí peníze. Řešením situace se začala zabývat ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí.Špatné zacházení s romy? - 15. 6. 2004 - Milan

Nevím kdo mohl napsat něco o špatném zacházení s Romy v České republice. Já zde žiju už 30let a myslím, že je to zcela obráceně, myslím , že na Světě nenajdete druhý stát, který by Romy tak podporoval jako Česko, sociálky maj větší než normální lidi platy, makat nemusej a tak tedy nechtěj, každá lež kterou pustí ze svých úst se stává okamžitě pravdou a každý se zde kvůli postoji státu k národnostním menšinám Romů bojí, neb když 10 romů napadne 1 občana české národnosti může to zde být bráno jako rasová diskriminace.
Myslím, že by bylo na čase začít se zabývat skutečnými problémy než vše ukrývat za rasovou nesnášenlivost.
Jinak když už tady mluvíte o nacionálním cítění, tak si myslím, že by každý měl být hrdý na svůj původ a národní příslušnost, nemyslím, že by to zavánělo nacionalismem.
Proč se Romové ke své národnosti nehlásí?

ODPOVĚDĚT-
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz