Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Severa: Zákon pro homosexuály ne; životní partnerství ano

24. 11. 2003 -, Radio Praha

Česko by nemělo mít zákon o registrovaném partnerství pro homosexuály, ale spíše zákon o životním partnerství. Tato norma by nebyla určena jen pro páry osob stejného pohlaví, ale sloužila by i k úpravě vztahů například mezi dědečkem a vnukem. V nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie to řekl místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Severa (KDU-ČSL). "Neměli bychom diskriminovat homosexuály a neměli bychom je vyčleňovat tím způsobem, že bychom pro ně dělali zvláštní zákon," uvedl Severa.

Podle něj by životní partnerství bylo možné uzavřít na matrice. Vyplývalo by z něj například právo dědit, zastupovat partnera či partnerku nebo je navštěvovat v nemocnicích. "Bylo by diskriminující vůči ostatním, kdybychom to postavili na sexuální orientaci. Je tu více druhů osob, které by tento institut potřebovaly," dodal Severa a argumentoval právě partnerstvím dědečka a vnuka.

Podle předsedy Gay iniciativy Jiřího Hromady by zákon o životním partnerství byl naprosto nedostačující, nezaručil by homosexuálním párům ani ústavní zásadu rovnosti, ani větší důstojnost. "Tady nejde o zajištění rovnosti ve smyslu sexuální orientace, ale jde o rovnost obecně lidskou. Každému člověku s českým státním občanstvím je třeba dát možnost žít ve svazku s jiným člověkem na stejné úrovni," uvedl pro Primu Hromada. Podle předsedy Gay iniciativy je sice klima ve společnosti pro soužití osob stejného pohlaví příznivé, přesto jsou ale homosexuálové pořád ještě diskriminováni. Záležitosti, které jsou pro heterosexuální páry samozřejmé, musejí gayové a lesbičky řešit mnoha smlouvami. "Každou maličkost si musíme stokrát oběhat," řekl Hromada.

Zákon o registrovaném partnerství poslanci již třikrát odmítli. Čtvrtý návrh nyní připravilo ministerstvo spravedlnosti a chystá se ho předložit vládě. Přijetí normy podle průzkumů podporuje většina Čechů a Češek. Podle zákona by například měl mít partner možnost dědit po svém protějšku nebo odmítnout svědeckou výpověď. "Toto homosexuálním partnerům dlužíme," uvedl v Nedělní partii předseda sněmovního výboru pro evropskou integraci Pavel Svoboda (US-DEU). Podle něj by páry osob stejného pohlaví měly mít i možnost adoptovat děti jako například v Nizozemsku. "Je lépe, když dítě je vychováváno dvěma homosexuálními partnery, než když je v dětském domově bez ani jednoho tatínka a maminky," uvedl Svoboda. Severa adopce zásadně odmítá. Podle připravovaného zákona by sice lesbičky a gayové mohli vychovávat děti, ale jen ty, které se narodily v jejich předchozím heterosexuálním svazku.

Automaticky - 28. 11. 2003 - Matěj

Už v okamžiku, kdy svědek takový vztah tvrdí, musí se touto skutečností orgány činné v trestním řízení zabývat. Podstatné ale je, že pokud vím, v publikovaných rozhodnutích soudů nikdy tato otázka řešena nebyla, což může znamenat buď že: 1. nikdy nikdo existenci tohoto práva nezpochybnil (policie jej respektuje), anebo 2. nikdy žádný homosexuál tohoto práva nevyužil, nebo prostě nenastala situace, kdy by jej mohl využít, anebo 3. homosexuál jej využil, nebylo respektováno, a on se proti tomu nebránil.

Jsem si takřka 100% jist, že kdyby podal v takovém případě ústavní stížnost k ÚS, nemohl by neuspět-- a pomohl by tím i ostatním.

Nicméně: příklad jiného nekorektního argumentu týkajícího se adopcí:

"Je přece lepší,., když děti z dětského domova adoptují homosexuální partneři, když budou nadále trpět v dětském domově."

Tento argument by byl přesvědčivý, avšak stojí hned na dvou chybných premisách:
1. O adopce malých dětí je zájem mezi "heterosex rodiči" extenzivní, daleko převyšující počet těchto dětí; pokud tedy některé z nich přesto nejsou adoptovány, bývá tomu tak většinou proto, že adopci "blokují" jejich původní rodiče.
2. Naopak není přílišný zájem o adopce starších, tak či onak problematických dětí.

Takže tento argument platí jen za předppokladu, že jsou gayové ochotni začít adoptovat postižené děti či problémové děti např. z romských rodin aj.

Je- li tomu tak, pak mají mé požehnání.

Ve skutečnosti mám důvodné podezření, že by i gayové měli zájem o malé "bezproblémové" děti, které by si mohli vychovat takříkajíc k obrazu svému. Tím ovšem onen argument dost ztrácí na přesvědčivosti...


ODPOVĚDĚT


Informační partneři Zpravodajství ECN

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz