Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Energetická koncepce schválena, bourání obcí se prozatím odkládá

11. 3. 2004 - PRAHA [Econnect]

Třetí demonstrace před úřadem vlády a potřetí na programu jednání - to byl stav při kterém včera vláda schválila státní energetickou koncepci. Těsnou většinou prošla výstavba dvou nových jaderných bloků kolem roku 2020, proti kterým lidé venku mj. demonstrovali. Za pozitivní lze považovat, že z koncepce vypadly pasáže o zrušení územních limitů těžby uhlí. Místo toho je však v koncepci formulace o jejich racionálním přehodnocení v budoucnu - debata o limitech tedy bude pokračovat. Jihočeské ekologické organizace včerejšek díky schváleným reaktorům označily jako černý den pro Jihočechy. Hnutí Duha výsledek hodnotí jako poloviční vítězství - devítiměsíční debata potvrdila argumenty proti plánu ministra Urbana, sociální demokraté jej však přesto ve vládě prosadili svojí většinou.

Ministerstvo životního prostředí, které zpracovalo alternativní - tedy mnohem ekologičtější návrh koncepce, k výsledku uvádí, že koncepce vyšla v některých bodech vstříc jeho návrhům. Oproti původním představám ministerstva průmyslu a obchodu se zvýšil o třetinu podíl obnovitelných zdrojů (z 12 na 16%), zvýšil se podíl zemního plynu (z 19 na 21 %) , snížila těžba hnědého uhlí (z 23 na 21%). Důraz je kladen na snížení energetické náročnosti. Za důležité považuje ministr Ambrozek to, že nebyly zrušeny územní limity na těžbu hnědého uhlí. V závěru své tiskové zprávy však MŽP dodává: Ministerstvo životního prostředí vydalo k návrhu státní energetické koncepce zpracované MPO nesouhlasné stanovisko z hlediska hodnocení jejích dopadů na životní prostředí. To má ovšem jen doporučující charakter.

Při jednání o dalších atomových reaktorech ministři odmítli návrh odložit debatu až po privatizaci ČEZ. Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha ke schválenému výsledku říká: "Milan Urban prosadil ve vládě dva další atomové reaktory, ale teď jej čeká daleko těžší úkol najít někde v Evropě energetickou společnost, která by do takového projektu šla."

Podle Jihočeských matek a Občanské iniciativy pro životní prostředí vláda svým rozhodnutím zcela ignorovala názory obyvatel jihočeského a dalších regionů, kteří třikrát protestovali před vládou proti výstavbě jaderných bloků a proti produkci dalších jaderných odpadů. Negativní stanovisko k výstavbě dalších jaderných bloků vydalo i zastupitelstvo jihočeského kraje. "První akcí, kterou budeme reagovat na rozhodnutí vlády, bude petice proti výstavbě dalších jaderných bloků, kterou rozešleme obyvatelům Českých Budějovic a okolí Temelína. Podpisová akce bude dlouhodobá a oslovíme s ní pravděpodobně až novou vládu při příští aktualizaci energetické politiky," říká Dana Kuchtová z Jihočeských matek.

Vláda nakonec nerozhodla zcela o zrušení ochrany severočeských obcí před postupem uhelných dolů. Schválila pouze jejich "racionální přehodnocení". "Debata o postupu uhelných dolů bude pokračovat a Hnutí DUHA nabídne ohroženým obcím veškerou právní a expertní pomoc," říká Vojtěch Kotecký z Duhy.

Schválená Urbanova energetická koncepce také počítá s exhalacemi oxidu uhličitého o pětinu většími než program snižování znečištění, který kabinet schválil před týdnem. Podle Duhy proto vláda musí také vysvětlit, s jakými exhalacemi vlastně počítá - zda podle týden starého národního programu, nebo podle Urbanovy koncepce.

"Debata o energetické koncepci byla polovičním vítězstvím. Ukázalo se v ní, že Urbanovy megalomanské plány jsou zbytečné, že s nimi nesouhlasí postižené obce ani podstatná část vlády a že jsou v rozporu s jinými vládními programy. Aby si koncepci prosadili, museli sociální demokraté využít stranické většiny ve vládě navzdory číslům i argumentům, zbytku koalice a lidem," shrnuje Kotecký.


Alena Mejstříková

Uran z nebe nepadá - 18. 3. 2004 - Daniel Vondrouš

Obávám se, že občas lidé, dostatečně neobeznámeni s fakty, mohou propadnout cílené klamavé reklamě popularizátorů jaderné energetiky. Málokdo má čas se probírat fakty, jako prevenci jich uvedu alespoň několik:

1) Uran se získává z uranové rudy, která se těží. Buď nesmírně devastační a nákladnou (jen náklady na následnou rekultivaci se pohybují v desítkách miliard) technologií s využitím kyseliny sírové nebo za pomoci horníků - u nás po desetiletí téměř výhradně z řad politických vězňů (prostředí zamořeném radonem má totiž vážné dopady na zdraví).

2) Z uranové rudy se složitým chemickým procesem, při kterém vzniká ohromné množství radioaktivního odpadu, získává uran.

3) Ten se následně ve speciálním zařízení obohacuje a pak se z něj vyrábějí palivové články, vzniká přitom další radioaktivní odpad.

4) Po použití musí být vyhořelé palivo jako vysoce radioaktivní odpad uloženo zhruba na sto tisíc let v naprosto inertním prostředí. Probíhá výzkum s cílem (částečným přepracováním odpadu) tuto nepředstavitelnou dobu o pár tisíc let zkrátit.

5) Práce s radioaktivním materiálem, jeho transport a provoz různých zařízení - těžeben, úpraven, závodů na obohacování, jaderných reaktorů, meziskladů a úložišť - patří k nejrizikovějším a teroristy všeho druhu nejvíce přitahujícím činnostem.

6) Tyto činnosti - zejména sto tisíc let péče o uložený odpad (výstavba úložišť, armádní dohled, kontroly atp) - jsou vysoce energeticky náročné. Otázkou tedy je, zda bude energetická bilance nakonec pozitivní. Čili zda dostaneme kladný výsledek, když od energie získané využitím omezených zásob uranu odečteme energii, kterou za 100 000 let budeme muset vynaložit na likvidaci následků.

7) České jaderné elektrárny jsou závislé na dovozu paliva z Ruska a USA.

8) Po vyčerpání neobnovitelných zdrojů (uhlí, ropa, uran apod.) zbydou k uspokojení potřeb lidstva výhradně zdroje obnovitelné. Pokud by k tomu došlo v současné situaci - asi bychom skončili zpátky na stromech. Pokud dokážeme obnovitelných zdrojů využívat více, toto riziko snížíme.

ODPOVĚDĚT



O Autorech

Alena Mejstříková

Autorka je redaktorka zpravodajství ECN a koordinátorka projektů.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz