Tiskové zprávy NNO
Narůstající potíže se suchem, odlesnění horských svahů, hrozba bleskových povodní, obnova lesů po kůrovcové kalamitě, zadržování vody v krajině. To je jen malý výčet problémů, které v dnešní době se řeší vědci v souvislosti se stavem lesů. To jen zvyšuje význam lesnicko-hydrologického výzkumu malých lesních povodí.
::životní prostředí::
Mláďata jsou údajně všeobecně roztomilá proto, aby je dospělý jedinec miloval, neopustil je a staral se o ně. Pořídit si domů malé štěně nebo kotě vyžaduje určitou dávku zodpovědnosti. Každý jedinec má-li být spokojený, vyžaduje péči, a to i v oblasti správné stravy. Je dobré roz-hodnout se v pravý čas, jak a čím především malého tvora krmit. Pokud zvolíte pro svého maz-líčka potraviny, které se navrací k přírodě, pak jsou výrobky Grub Barf tou správnou volbou. Ničeho se nebojte a nenechte se zastrašit pestrostí této stravy a určitým diskomfortem pro vás. Krmení BARFem je sice složitější, ale odměnou vám bude špičkově vypadající a cítící se domácí mazlíček plný vitality. Krmení mláďat se oproti dospělým jedincům liší.
::životní prostředí::
Měsíc před hlavním termínem jubilejního 10. ročníku dobrovolnické akce Ukliďme Česko evidují organizátoři přes 2000 nahlášených úklidových akcí. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací, ale také na řekách, či v chráněných územích...
::životní prostředí::
Zveme Vás na hybridní diskusní seminář na téma Problematika požárního nebezpečí v lesích.
::životní prostředí::
Vláda ČR se na svém středečním jednání dohodla na částečné změně nařízení 307/2014 Sb., [1] které předložilo k novelizaci ministerstvo zemědělství. Novela nově umožňuje obejít povinnost vyčlenit část orné půdy pro přírodu a biodiverzitu, což měla být hlavní nová ekologická podmínka pro dotace ze Společné zemědělské politiky. Na netransparentní kroky v úpravě již dohodnutých podmínek v úterý upozornily ekologické organizace, kterým se nelíbí, že ministerstvo zemědělství bezdůvodně a na poslední chvíli vyšlo vstříc tlaku zemědělských organizací. [2]
::životní prostředí::
Nezisková organizace Senzorvzduchu, z.s., informuje o dokončené roční vědecké kampani zaměřené na sledování koncentrace oxidu dusičitého (NO2) v pražském ovzduší. Výsledky měření ukazují nebezpečné úrovně tohoto polutantu.
::životní prostředí::
Česká republika se řadí mezi země, které se i ve světě mohou pochlubit významnými umělci v oblasti výtvarného umění. Ať už se jedná o Alfonse Muchu, Františka Kupku, Toyen nebo Jana Baucha českého malíře minulého století, který o umění řekl, že umění výtvarné roste je-nom ze solidního a velikého řemesla a z úmorné každodenní práce. Josef Čapek zase uvedl, že umění mluví za člověka, za národy, za lidstvo a italský sochař, malíř, architekt a básník šest-náctého století Michelangelo Buonarroti tvrdil, že cílem umění je dělat člověka šťastným. Umění a umělecká díla jsou všude okolo nás. Často neznáme cenu uměleckých děl na poli ekonomickém, důležité ale je, jak je vnímáme a jak na nás působí. Existuje i řada autorů mo-derní doby, kteří tiše ve svých ateliérech vytváří hodnotu, kterou buď objevíme v našem věku nebo bude objevena v budoucnosti. Často se o nich nehovoří a nepíše, přestože ve svém obo-ru dosahují velkých úspěchů. Jedním takovým ze současných výtvarníků mladší generace je i Štefan Tóth, jenž byl v roce 2014 osloven Jitkou Peričovou ke spolupráci na projektu „After Rembrandt (Podle Rembrandta)“, aby vytvořit zcela nový obraz inspirovaný dílem Učenec ve studovně významného malíře Rembrandta van Rijn ze sbírek Národní Galerie Praha. Jediný originální Rembrandtův obraz na území České republiky umělec kompozičně rozčlenil na ně-kolik polí. Některá z nich se stala pouze barevnými vertikálními liniemi a jiná připomínají kopii Rembrandtovy malby. Tyto části jsou namalovány tak, aby kopírovaly postupy starých mistrů. Propojují se tím dva různé způsoby malby na jedné ploše plátna. Symbolicky tak dochází k dialogu mezi historickým a současným výtvarným jazykem. Nyní je dílo českého výtvarníka v soukromé sbírce a znovu bylo představeno veřejnosti u příležitosti unikátní výstavy Rem-brandt: Portrét člověka, která se uskutečnila v pandemických letech v Národní galerii Praha – palác Kinských. Na tento první a opakovaně vystavovaný obraz navazuje číselná řada dalších tří pláten After Rembrandt No. 1 – No. 4. Nejnovější příspěvek z Tóthovy série After Rem-brandt No. 5 bude poprvé veřejnosti představen u příležitosti výstavy Intermediální školy prof. Milana Knížka pod názvem Umění už je nuda, jejímiž kurátory budou Hana Šauerová a Filip Kazda. Výstava se uskuteční v HYB4 Galerii – Kampus Hybernská, a to od 28. dubna do 26. května tohoto roku.
::kultura::
Kvalitu rozhodnutí MM Olomouc o kácení bude posuzovat krajský úřad
::životní prostředí::
Digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium připravuje osmnáctý ročník Cen Velkého bratra (Big Brother Awards). Ty, kdo nejvíce slídí v našem soukromí, vyhlásí 23. března 2023 v pražském Kampusu Hybernská. Nominace může veřejnost posílat až do 26. února.
::občanský sektor::
Vyčlenění alespoň tří procent orné půdy pro přírodu a biodiverzitu mělo být hlavní novou ekologickou podmínkou pro dotace ze Společné zemědělské politiky. Opatření mělo napomoci řešit alarmující úbytek biodiverzity, vyčerpání půdy a potřebu adaptovat krajinu na klimatické změny. Ministerstvo zemědělství však na středeční jednání vlády po netransparentní přípravě a na poslední chvíli předkládá ke schválení nařízení, které zemědělcům umožní povinnost obejít. [1] Ekologické organizace považují kroky ministerstva za neakceptovatelné.
::životní prostředí::
Senát zamítl iniciativu senátorky Jitky Chalánkové, která navrhla zakotvit právo na platbu v hotovosti v ústavě. Podle právníků z organizace IuRe se tak otevírá prostor pro novelu zákona o oběhu bankovek a mincí, zvláště když právě tuto cestu nově podpořil svým doplňkovým usnesením i Senát. Tato novela by nově měla přinést pokutu pro ty, kdo odmítnou hotovost přijmout.
::občanský sektor::
Polák velký je středně velká potápivá kachna. Pozorovat ho můžeme na vodních plochách, především rybnících. Ovšem čím dál méně. Z naší dříve nejpočetnější kachny se stal ohrožený druh. Za posledních třicet let jsme přišli o třetinu české populace poláků. Důvodem je intenzivní rybníkářství s nadměrnou rybí obsádkou, úbytek příbřežní vegetace a zarůstání břehů a ostrůvků dřevinami. Problematické je také střílení poláků, kteří jsou v Česku dosud na seznamu lovné zvěře.
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.

* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|