Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Názory, komentáře, publicistika

Vybrat21. 9. 2006 - Nezastavěné území bývalé koksovny v centru Ostravy je stále plné otazníků

Jan Havlena
Rozroste se centrum Ostravy v budoucnu o nové krásné prostory příznivé pro život, anebo přibude jen další území zastavěné hypermarkety? Také o tom byla první ze dvou veřejných debat o budoucnosti významného volného pozemku po bývalé koksovně Karolina, které bezprostředně navazuje na centrum města Ostravy. O osudu největšího brownfieldu v České republice debatovali před pár dny v antikvariátu Fiducia politici s odborníky a zástupkyní občanského sdružení.
 

Vybrat22. 6. 2006 - Sdružovací svoboda, nový občanský zákoník a ministerstvo vnitra

Robert Cholenský, Liga lidských práv
Liga lidských práv se od roku 2004 věnuje ustanovením o sdružování osob v návrhu nového občanského zákoníku (§ 92 – 267 OZ). Stejně je tomu i v případě nynějšího projektu „Prosazení zájmů NNO do nového občanského zákoníku a veřejná prospěšnost“, který navázal na předchozí práci. V projektu se zaměřujeme především na odstranění nejvážnějších hrozeb pro fungování menších (grassrootových) NNO, které přináší jak návrh nového OZ, tak např. činnost ministerstva vnitra na poli kontroly NNO.
 

Vybrat8. 6. 2006 - Veřejná prospěšnost v návrhu nového občanského zákoníku – jakou podobu nesmí mít

Robert Cholenský
Status veřejné prospěšnosti právnických osob existuje v řadě zemí Evropy, mezi jinými ve Velké Británii, v Polsku, Německu, Maďarsku, Bulharsku či Rumunsku. V České republice dosud žádná organizace takový status nemá a ani mít nemůže, neboť na toto téma ještě ani neskončila diskuse, natož aby byla přijata příslušná právní úprava.
 

Vybrat9. 5. 2006 - První květnový den na Letné

Anna Voňavková
První máj, svátek práce, lásky čas. Jsou tři způsoby, jak strávit prvomájový slunečný den: Jako den sváteční - tedy v klídku doma, na chalupě s dětmi, odpočinkem, to je verze První máj. Druhá možnost je oslavit první květnový den jako svátek práce – inu politicky. A třetí po máchovsku, romanticky, pod třešňovou a někdo pod březovou haluzí, to podle rodinné tradice.
 

Vybrat4. 5. 2006 - Stretnúť aktivistického klauna v Aténach

Leo Singer, Barbora Černušáková , Changenet
Nedávno sme videli český film Štěstí. Už pri čítaní recenzie sa človek mohol cítiť natoľko dojato, že to zaváňalo hormonálnou nerovnováhou. Pritom šlo o celkom jednoduché veci – súcit, zodpovednosť za slabších, ktorá dostane prednosť pred osobnými záujmami. Akoby sme sa chodili do kina „nadopovať“ katarzným pocitom a uistením, že vyššie spomínané hodnoty vôbec existujú.
 

Vybrat2. 5. 2006 - Plzeňská divadelní železnice aneb pokus o nové divadlo v Plzni

Tomáš T. Kůs
Zdálo by se, že co do počtu divadelních scén to v druhém největším českém městě Plzni není tak špatné. Je zde pět kamenných divadel s nemalou kapacitou, jedna menší scéna sloužící amatérskému divadlu a také dvě víceméně hudební scény, které se „divadlem“ vlastně jen nazývají. Všechna divadla jsou podporována městem, ať už co by příspěvkové organizace nebo adresáti každoročních kulturních grantů. Vznik projektu Moving station občanského sdružení Johan podnítil však přesto pocit, že v plzeňské divadelní scéně zeje jedna velká mezera a jeden velký dluh...
 

Vybrat31. 3. 2006 - Nedokončená reforma grantového systému na pražskou kulturu

Kateřina Jungová, Šárka Havlíčková
Tímto komentářem reagujeme na veřejná prohlášení Magistrátu hlavního města Prahy a na dva články v týdeníku Respekt č. 5/2006 (Jak pražská kultura ke štěstí přišla a Kladné body pro Béma), z nichž by mohla široká veřejnost získat přesvědčení, že v Praze teď probíhá rozdělování veřejných financí na kulturu zcela demokraticky a transparentně.
 

Vybrat23. 3. 2006 - K terorismu a transparentnosti environmentálních NNO

Petr Kužvart
Zveřejňujeme text, jehož cílem je především vzbudit zájem o materiál Ministerstva vnitra k tématu boje proti zneužívání neziskového sektoru, zveřejněný na konci ledna 2006, a vyzvat k debatě. Autor se zároveň pokusil formulovat výchozí pozici vůči těm složkám státního aparátu, jež vyvíjejí nebo budou vyvíjet v této oblasti nějakou aktivitu směrem k občanské společnosti. Je stanoviskem člověka, který se v prostředí environmentálních nevládních organizací pohybuje od 80. let. (Termín pro zaslání připomínek k materiálu MV, byl po urgencích NNO posunut na 10. dubna 2006.)
 

Vybrat23. 3. 2006 - Registrace občanských sdružení v praxi Ministerstva vnitra

NETT
Nezávislý think tank neziskového sektoru NETT ve svém materiálu "Registrace občanských sdružení a praxe registračního orgánu při registraci a změnách jejich stanov", který zde zveřejňujeme, otevřeně popisuje praxi na Ministerstvu vnitra ČR (MV ČR) a shrnuje najzávažnější problémy v této oblasti. Praxe tak často mění a posouvá zákonný rámec v neprospěch občanských sdružení. Jak nás upozornil náš slovenský partner Changenet.sk, praktiky českého registračního orgánu se téměř úplně shodují s dlouhodobou praxí na Ministerstvu vnitra Slovenska (na Slovesnku platí stejný zákon o sdružování občanů jako v ČR). Chcete-li se k tématu či materiálu vyjádřit, můžete využít diskusi přímo k tomuto článku, nebo nám váš názor poslat do redakce (redakce@ecn.cz).
 

Vybrat27. 2. 2006 - Ministerstvo vnitra: Ať neziskovky dokáží, že nejsou teroristy

Karel Dolejší
České Ministerstvo vnitra se chystá zahájit prověrky všech padesáti šesti tisíc nevládních neziskových organizací a zdůvodňuje to nutností preventivně zasáhnout proti terorismu. Tento krok staví NNO před jednoznačnou výzvu: Mají dokázat, že jsou věrohodné a že finančně nepodporují teroristická uskupení. A to přesto, že v ČR nebyl zaznamenán jediný případ spolupráce neziskovky s islámskými extrémisty. Neziskovky mají tedy dokazovat, že nemají rohy, které neztratily.
 

Vybrat17. 1. 2006 - Zabili mi kamaráda

Jarmila Johnová
K pomníčkům, které lemují silnice, přibude další. Téměř pod okny městského úřadu Prahy 7 srazilo 6. ledna auto Jan Bouchala, 30ti letého cyklistu, mého kamaráda a spolupracovníka, předsedu sdružení Oživení, neúnavného propagátora cyklistiky, bezpečných cest pro děti a města bez automobilové agresivity. Nelze na něj zapomenout ani ho nahradit v žádné z jeho rolí - jako občana, přítele, partnera či otce sotva tříletého Kubíka. Takhle podobně znějí všechny nekrology, jenže já se odmítám s jeho smrtí smířit a udělat za ní tečku. Jedinou možností, jak to provést, je v jeho práci pokračovat...
 

Vybrat30. 11. 2005 - Kde začíná věcná debata o podpoře kultury

Marta Smolíková, ProCulture
Kulturní politiku lze vyhodnocovat posouzením výdajů a to ve vztahu podílu výdajů na kulturu v rámci celkového státního rozpočtu ale také ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP), kam se započítávají i tzv. veřejné výdaje krajů měst a obcí. Veřejně se má za to, že umění a kultura potřebují podporu, tedy peníze pouze spotřebovávají. Ale co když to je jinak. Bude třeba zjistit, zda-li kulturní sektor státu nevydělává více, než se do něj investuje.
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 7 | Další

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Press servis

Snadné zasílání tiskových zpráv NNO do médií.
Využijte internetovou službu Econnectu pro Vás.
http://press-servis.ecn.cz/

Press Service - snadné zasílání tiskových zpráv

Nabídka Econnectu pro nevládní neziskové organizace

Nabízíme vám možnost zveřejnit:

ve Zpravodajství, Kalendáři akcí nebo Informačním servisu pro NNO.
Použijte prosím na stránkách připravené formuláře.

Kontakt na redakci Econnectu: redakce@ecn.cz

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz